Guarana (matečná rostlina Paulinia cupan, paulinie opojná)

cm guarana

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Matečná rostlina, z níž je guarana získávána, je Paulinia cupana, paulinie opojná. Paulinie opojná je rostlina vyskytující se v Jižní Americe (jediným státem na světě, kde roste, je Brazílie, vyjma malé oblasti ve Venezuele). Původní obyvatelé Amazonie guaranu objevili a semena jejích plodů využívají k povzbuzení, zvýšení výkonnosti a potlačení pocitu hladu.

Guarana hraje důležitou roli také v přírodní medicíně a obřadech etnika Sateré Mawé, což je jedno z původních domorodých etnik Brazílie. Z rostliny se používají semena. Plod je tobolka, v době zralosti červená, která se sklízí na podzim. Plody se sklízejí jak z planě rostoucích, tak i pěstovaných rostlin. Na plantážích se pěstuje podobně jako u nás chmel. Z jedné rostliny se při sklizni získají v průměru až čtyři kilogramy plodů. Plody se sklízejí zcela zralé, otevřené. Zhruba se zbaví osemení a po vyprání ve vodě se praží na obrovských pánvích. Po rozemletí se vzniklá moučka prohněte s vodou na tmavé, husté těsto, ze kterého se zformují matně lesklé tyčinky, 4 – 5 cm v průměru a až 20 cm dlouhé. Po vysušení na slunci se uloží do speciální místnosti, kde se vyudí. Někdy se přidá škrob a jiné přísady. Připravené ke konzumaci jsou tyto tyčinky po dvou až třech měsících. A to je ta pravá guarana, přesněji pasta guarana, známá též pod názvem bom nebo poca, která se používá po různé další úpravě jako pochutina i lék.

Hlavní účinnou složkou guarany je kofein. Ve srovnání s kofeinem, obsaženým v kávě, se vstřebává postupněji. Kofein působí jako stimulátor centrálního nervového systému, zvyšuje rychlost a sílu srdečních stahů. Působí také mírné zvýšení krevního tlaku a snižuje srážlivost krve. Působením na žaludek zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy. Zvyšuje tvorbu moči. Má řadu dalších účinků.

Guarana dále obsahuje jako účinné látky guaranin či další energetické látky jako teobromin a teofillin (jsou obsaženy také v kávě a čaji). Všechny tyto složky učinkují společně s kofeinem jako stimulanty centrálního nervového systému, což má za následek odstranění psychické a fyzické únavy, zlepšení mentálních funkcí, zvýšení výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšení sportovního výkonu. Současně má pozitivní vliv při snižování nadváhy zvýšením rychlosti metabolismu tuků a omezením chuti k jídlu. Dále guarana obsahuje vitamin C či vitaminy skupiny B.

Pozitivní účinky guarany tedy hrají roli hlavně při únavě organismu. Guarana dodává energii, zajistí celkovou regeneraci a revitalizaci organismu. Podávání je vhodné při rekonvalescenci a po dlouhodobých nemocech. Dále zdroje zmiňují, že užívání guarany podpoří mozkovou, srdeční a cévní činnost. Pravidelné podávání brání ukládání cholesterolu do cévní stěny. Pomůže zmírnit bolestivé stavy a může mít i pozitivní efekt na potenci. Z různých povolání je hlavně vhodná např. pro studenty, manažery či řidiče. Je zajímavé např. také, že díky vysokému obsahu tříslovin používají Indiáni guaranu také proti průjmu a úplavici.

Při běžných dávkách jsou nežádoucí účinky minimální (záleží ovšem také na zdravotním stavu a užívaných lécích, v případě léků je nutno se poradit s lékařem). Předávkování guaranou může působit bolesti při močení, žaludeční nevolnost až zvracení. Kofein v ní obsažený může způsobit neklid, nervozitu, pocit bušení srdce, křečové stavy a bolesti hlavy. Vysoké dávky obsahující více než 250 mg kofeinu mohou způsobit zvýšení krevního tlaku. Kofein ovlivňuje účinky řady léčiv. Podávání guarany ve večerních hodinách může působit poruchy spánku.