Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Grilování a opékání - skrytá zdravotní rizika

04.08.2012
Je mnoho lidí, kteří mají rádi lehce grilovaná kuřecí prsa, steak ze svíčkové nebo rybí filety a považují letní období za příležitost k udržování dávné tradice opékání. Pokud ale nebudete opatrní, pak letní potěšení z široké nabídky opékaných jídel se může projevit velmi škodlivě na vašem zdraví. Bylo spolehlivě prokázáno, že polosyrové maso může způsobit mnoho nemocí pocházejících ze špatné stravy.

A nyní je navíc i zřejmé, že připálené jídlo může být podobně škodlivé – a možná i ještě víc - podle studií, které odkrývají příčiny vzniku rakoviny. Skutečným viníkem je spálené maso, tj. ta část porce jídla, která je zuhelnatělá díky nepřiměřenému ohřívání. Vědci zjistili, že spálené maso obsahuje separát označovaný PhIP, u kterého se ukázalo, že způsobuje různé typy rakoviny u pokusných krys. Nová zjištění byla prezentována na konferenci Americké asociace pro výzkum rakoviny, kde byly ukázány následky přidání PhIP do potravy pokusných krys: jejich slezina, prostata a střeva prodělávaly rakovinné genetické mutace už po čtyřech týdnech působení. A to ještě není vše - další důkazy dokládají, že PhIP není jedinou rakovinotvornou složkou v připečeném mase. Další takovou látkou jsou heterocyklické aminy (HCAs), které zvyšují riziko nádorů různých lidských orgánů, mezi které patří hlavně prostata, tlusté střevo, žaludek nebo prsa. Za zmínku stojí ještě další škodlivé složky s názvem polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs). Tyto vznikají z tuku, skapávajícího na žhavé uhlí nebo topnou plochu, který se přepaluje a pak se ve formě zplodin usazuje na opékaném mase.Znamenají tedy tato zjištění, že byste měli navždy přestat s opékáním? Určitě ne. I kdyby to bylo nutné, nedá se stejně očekávat, že by se ho vzdaly ty tisíce lidí, kteří se věnují opékání pravidelně. Je však potřeba zachovávat opatrnost během přípravy a konzumace těchto jídel:

  • Rozehřívejte pořádně gril - jestliže jste jej nějaký čas nepoužívali, je potřeba jej dobře očistit a naplno rozehřát s přikrytým víkem na dobu alespoň 10 minut. Tím se odstraní zapečený olej a tuk z předchozího grilování.
  • Odstraňujte tuk z masa před opékáním - nejen že se tím sníží jeho množství v mase, ale především se takto omezí pravděpodobnost vzniku toxických látek z pálicího se odkapaného tuku.
  • Odstraňujte spálené části z připraveného masa před podáváním
  • Připravujte maso v marinádách - nemusí jít o zvláštní přípravu, ale vědci se domnívají, že ingredience v marinádách působí jako ochrana masa - významně snižují možnost vzniku karcinogenních sloučenin.
  • Umývejte si pořádně ruce - to ostatně platí i obecně, ale důkladné očištění rukou (nejméně 2O vteřin mydlení) je velmi důležité, pokud připravujete syrové maso.
  • Zabraňte zkřížené kontaminaci - nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je používat dva podnosy pro jídlo - jeden pro syrové maso a druhý pro opečené. Stejný přístup by měl být aplikován i při krájení syrových a hotových jídel - tzn. dvojí nádobí a krájecí prkénka. (Tak je to například nařízeno hygienickou službou ve všech veřejných stravovacích zařízeních.)
  • Připravujte si polotovary - předvařená kuřecí křídla nebo v troubě předehřáté kusy ryby či steaku jsou výborným způsobem, jak zajistit, aby bylo jídlo důkladně připravené.
  • Pravidelně maso otáčejte - jakmile je na grilu, neodcházejte od něj s tím, že jej stačí otočit jednou nebo dvakrát. Výzkum ukázal, že časté otáčení i při nižší teplotě přípravy zkracuje potřebný čas, za který se může dostat jídlo z grilu na stůl.
  • Zaměřte se na velikost porcí - čím silnější jsou plátky masa, tím déle trvá jejich úplné propečení. Menší kousky masa se připravují snadněji.
  • Pořiďte si příruční teploměr - k posouzení, zda je maso dobře propečené, nestačí jen zkontrolovat jeho barvu uvnitř. Americký úřad pro zdraví doporučuje, aby drůbež byla připravována nejméně při 165 stupních, hamburgery při 160, vepřové maso při 150 a hot dogy při 140. U steaku se doporučuje 145 stupňů pro méně propečený (medium rare) a 160 pro středně propečený (medium).

 

Pokud budete dodržovat předchozí rady, můžete si užívat období radostného, bezpečného a lahodného opékání (= alespoň to tvrdí autor)

Poznámka:
Bohužel i opékání potravin obsahujících škroby (především obilniny a brambory) vede ke vzniku toxické látky – v tomto případě v tmavé povrchové kůrce na povrchu jídla vzniká akrylamid. To platí i o tmavé kůrce na chlebu, o topinkách a bramborácích ani nemluvě.


Související články a videa:
Prevence onemocnění z potravin při grilování pokrmů v přírodě
Tepelná úprava pokrmů a zdraví
Co to je akrylamid?
Onemocnění z potravin
V Česku řádí salmonela a kampylobakter nejvíc v celé EU
Živočišné uhlí
Průjmová onemocnění: nejen letní problém
Koření je užitečné - potlačuje množení bakterií v jídle
Maso a uzeniny - jak na ně?
VIDEO: Nebezpečí konzumace červeného masa a uzenin
Grilování nemusí být nezdravé když... !
Pět klíčů k bezpečnému stravování
Jak zastavit závislost na jídle ve třech krocích


04.08.2012
autor: Frank Mangano
zdroj: Volně přeloženo z www.naturalnews.com
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

189,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS