Granátové jablko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době se můžeme setkat jak na pultech obchodů s mnoha druhy doposud pro nás neznámého, exotického ovoce. S výtažky z nich se často můžeme setkat v doplňcích stravy či v přírodní kosmetice. Jedním z nich je granátové jablko. Granátové jablko (latinsky Punica granatum, jiným názvem marhaník granátový) je aromatické ovoce s charakteristickou sladkokyselou chutí. Granátovníky jsou menší stromy rostoucí hlavně ve Středozemí.

Jeho velikost dosahuje až 12 cm v průměru. Jeho velký plod je zakulacený ve tvaru šestiúhelníku. Pod tlustou a tvrdou slupkou můžeme najít šest až dvanáct pouzder, v nichž se nachází semena.

Toto ovoce obsahuje až 77 % vody. Z minerálních prvků obsahuje vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku. Rovněž obsahuje významné množství cukrů a organické kyseliny (hlavně kyselinu citrónovou). Ze skupiny vitamínů obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2 a B3) a dále vitamín C, v menším množství vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů). Důležité je také to, že obsahuje také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin, dále taniny, polyfenolické látky, třísloviny a flavonoidy.

Slupka granátového jablka a jeho vnitřní přepážky obsahují velké množství hořkých a trpkých (svíravých) látek, např. kyseliny taninové, které mají obstipační (zastavují průjem) účinek. Jedlé části granátových jablek působí spíš naopak spíše projímavě. Látky obsažené v granátovém jablku dále pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a přispívají tím k udržování zdravého srdce a cév. Rovněž podporují imunitní systém.

Mají rovněž výrazné antioxidační účinky a tím ochraňují buňky před negativním působením kyslíkových radikálů a obecně příznivě působí na kvalitu a vzhled kůže a dále přispívají k běžnému trávení, celistvosti sliznic žaludku a tenkého střeva.

Granátové jablko bylo již v minulosti považováno za elixír věčného mládí, krásy a zdraví, je zaznamenáno, že jeho omlazující účinky znali již ve starém Egyptě.

Velmi důležité je využití granátového jablka v kosmetickém průmyslu, hlavně zrníčka (semínka plodu). Využívá se pro své antioxidační účinky – pomáhá zpevňovat suchou pokožku (hydratuje ji). Extrakt ze semínek granátového jablka v přípravcích pomáhá zpomalovat proces stárnutí pokožky, vykazuje antioxidační aktivitu (chrání pokožku před volnými radikály) a tím ji chrání před projevy stárnutí, pokožku účinně hydratuje, vyživuje a zvyšuje její elasticitu, má silně adstringentní, tonizační a svíravé účinky, ale projevuje i silně antiseptické a protizánětlivé účinky, což se využívá i v péči o problematickou pokožku.