Glycerol

soap 754837 960 720 e1567149098686

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Glycerol neboli glycerín, přesným chemickým názvem propan-1,2,3 triol, je bezbarvá viskózní kapalina sladké chuti, ale bez zápachu. Od jeho vlastností je odvozen i jeho název – glykys (řecky sladký) a cera (latinsky vosk). Patří mezi významné organické sloučeniny, protože je ve formě svých esterů součástí tuků.

V medicíně je asi nejznámější pro nás jeho využití ve formě glycerinových čípků, které jsou běžnou součástí sortimentu lékáren. Používají se jako oblíbené projímadlo (pomáhají změkčovat ztvrdlou stolici). Lékaři ještě glycerol používají v nemocnicích při léčbě otoku mozku jako přísada infuzí nebo ke snižování nitroočního tlaku.

Průmyslově se vyrábí hydrolýzou rostlinného a živočišného oleje, při které vznikají mastné kyseliny a glycerol. Glycerol má široké využití. Můžeme a něj narazit v řadě kosmetických přípravků, zejména u hydratačních krémů a mýdel. V zubních pastách je používán jako zvlhčovadlo. Používá se i jako pomocná technická látka při výrobě léčiv a dále v potravinářství při výrobě žvýkaček, kde má funkci sladidla, protože na rozdíl od cukru nezpůsobuje tak výrazně tvorbu zubního kazu. Jinak má stejnou kalorickou hodnotu jako cukr.

Jako pomocná látka se také používá při výrobě masných výrobků a uzenin, alkoholických i nealkoholických nápojů, pekařských a uzenářských výrobků nebo jako zvlhčující látka k ošetření povrchu proti vysoušení cukrovinek, polev a strouhaného kokosu.

Používá se i při výrobě potravin, které obsahují větší množství vody, protože voda navázaný na glycerol je odolná vůči baktériím.

Při běžných dávkách používaných v potravinách je považován za bezpečnou látku. V organismu představuje přímý zdroj energie, protože se přemění na glykogen, který je zásobárnou pro tvorbu glukózy, pokud ji nemáme dostatek v potravě. Ve větších dávkách může způsobovat nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti hlavy nebo žízeň (dehydratace organismu) a zmatenost. Na příjem většího množství glycerolu by měli být opatrní diabetici a pacienti se srdečními poruchami nebo s poškozenými játry či ledvinami.