Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Glutaman sodný (E621)

12.10.2012

Glutaman sodný (E621) je druh koncentrované chemikálie, která se přidává do jídel, aby se zvýraznila jejich chuť. Nejde totiž o kyselinu glutamovou, patřící k aminokyselinám, které si tělo umí samo vytvořit. Glutaman sodný se z této aminokyseliny průmyslově vyrábí účinkem chemické žíraviny - hydroxidu sodného. E621 může způsobit mnoho nepříznivých reakcí, jako například kožní vyrážky, svědění, kopřivku, zvedání žaludku, zvracení, migrény, astma, srdeční arytmie, depresi a dokonce záchvaty (http://www.msgtruth.org/migraine.htm).

Od té doby, co si glutaman sodný získal neslavnou reputaci tím, že způsobuje migrény, potravinářský průmysl mu dal spoustu nových, nevinně znějících pojmenování, jako například autolyzované kvasinky, kvasničný extrakt, hydrolyzovaný protein, maltodextrin, kaseinát sodný, glutaman dihydorgenfosforečnanový a bílkovinný hydrolyzát. Takže spotřebitelé, kteří se mají na pozoru před glutamanem sodným, měli by znát i jeho možné jiné názvy.

 

Díky tomu, že glutaman sodný je velmi levný, potravinářský průmysl může vyrábět jídla mnohem nižší kvality a jednoduše přidat glutaman sodný, čímž se zvýrazní jejich chuť. V současné době investují giganti potravinářského průmyslu nemalé peníze do lékařského výzkumu, jehož cílem je přesvědčit spotřebitele o tom, že glutaman sodný je bezpečný.

 

Většina lékařů (s výjimkou těch, kteří se věnují přírodní medicíně) také neoznačí glutaman sodný jako možnou příčinu bolestí hlavy, zánětů, přibývání na váze, bolesti svalů nebo poruchy nervového systému.

 

K jídlům obsahujícím velké množství glutamanu sodného mohou patřit například kořeněné kukuřičné chipsy, některá čínská jídla, dressingy, klobásy, hot dogy, grilované maso, uzené maso a omáčky. Dále lze do výčtu zahrnout některá koření v prášku, koření na různé omáčky, pomazánky nebo krémy.

 

Glutaman sodný postihuje téměř každého

Konzumace produktů napěchovaných glutamanem sodným na prázdný žaludek nebo bez dostatečného příjmu tekutin může být obzvlášť nebezpečná. Glutaman sodný postihuje téměř každého, protože způsobuje strmý nárůst kyseliny glutamové, která působí v těle jako neurotransmiter (přenašeč vzruchů). Proto mnoho migrén doprovází přecitlivělost na světlo a na zvuk. To vysvětluje, proč mnoho lidí se záchvatem migrény potřebuje odpočívat v tmavé, tiché místnosti, aby se zotavilo.

 

Glutaman sodný má ale negativní vliv i na žlučové cesty v játrech a na žlučník. Jejich činnost je nutná ke štěpení tuků potřebných pro trávení. Proto má hodně lidí průjmy nebo dokonce žlučníkové záchvaty. Spousta lidí také zvrací nebo se u nich projeví syndrom dráždivého tračníku.
(http://www.msgexposed.com/msg-causes-rapid-brain-cell-death/).

 

Také receptory v uchu, zvané vlasové buňky, používají kyselinu glutamovou jako neurotransmiter. Nadměrná stimulace těchto buněk má pak za následek zvonění v uších (tinnitus) nebo závrať (vertigo). Glutaman sodný je také schopen dostat se přes hematoencefalickou bariéru a ničit mozkové buňky, zvláště u kojenců. Výzkumy také ukázaly na samicích zvířat, že glutaman sodný může způsobit neplodnost.
(http://www.hmc.psu.edu/childrens/healthinfo/articles/migraines.pdf).

 

Jelikož žádné předpisy týkající se vlivu glutamanu sodného neexistují, zákazníci nemají možnost se dovědět jak mnoho nebo jak málo glutamanu sodného zkonzumují.
(http://www.truthinlabeling.org/presentregulations.html).

 

Čím dříve je glutaman sodný v seznamu ingrediencí uveden, tím víc se ho v daném produktu nachází. Konzumace glutamanu sodného je rizikem, které mnoho zákazníků není ochotno podstoupit.

 

Nejlépe uděláte, když se glutamanu sodnému zcela vyhnete a do jídel přidáte vaše vlastní přírodní koření. Mořská sůl a čerstvý česnek nebo nasekaný biočesnek dají vašemu pokrmu stejnou chuť a vůni. Vyberte si přírodní koření, která ochutí vaše jídlo a nezpůsobí vám bolesti hlavy, zvedání žaludku nebo poškození nervů.


Související články:
Dnes ne, mám migrénu!
Že kořeněné jídlo je nezdravé?! Význam bylinek a koření pro naše zdraví
Proč naše tělo potřebuje sůl?
7 toxických jídel, nápojů a přísad, které byste měli nadobro odstranit z vaší stravy
Tichý zabiják E621 - Glutaman sodný


12.10.2012
autor: přeložila Viktoria Kopecká
zdroj: www.naturalnews.com
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS