Glukosamin sulfát – pomocník při bolestech kloubů

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V přípravcích, které jsou doporučovány na podporu léčby kloubních onemocnění, se často můžeme setkat s látkou glukosamin, častěji plným názvem glukosamin sulfát. Oč se jedná a jak působí? Glukosamin je látka tělu vlastní, tedy vzniká v našem těle a v něm i nadále působí. Chemicky je vlastně, jak název napovídá, odvozen z glukózy, z které ostatně vzniká. Postupně se zabudovává do sloučenin označované jako polysacharidy neboli glykosaminglykany.

Tyto sloučeniny jsou obsaženy v kloubech a vazivech, kde vážou vodu a tím zvyšují pružnost chrupavky a tím i pohyblivost kloubu. Chrupavka pokrývá konce kostí a tvoří kloubní výstelku. Tímto způsobem chrání klouby a zmírňuje jejich bolestivost a zlepšuje pohyblivost. Kromě samotného glukosaminu k těmto sloučeninám patří ještě třeba chondroitin sulfát, se kterým je někdy v přípravcích glukosamin kombinován. Glukosamin se nejčastěji v přípravcích nachází jako síran (sulfát), tedy jako glukosamin sulfát. Právě síra pomáhá zabudovat molekulu glukosaminu (přesněji molekulu polysacharidu, jejíž součástí glukosamin je) do prostorových struktur chrupavky. Tato forma je nejvýhodnější, protože se nejlépe v těle vstřebává ze střeva. Pomáhá tedy vytvářet chrupavku.

Glukosamin sulfát tím pomáhá při bolestech a zánětech kloubů, což je důležité při zmírňování průběhu artrózy kloubů. Důležité je si uvědomit, že pomáhá při ztuhlosti a bolestivosti všech kloubů, tedy při problémech kolen, prstů, loketních kloubů a dalších. Pozitivně působí také při spondylotických potížích v oblastech krční, hrudní a bederní páteře. Lidově řečeno se dá říci – glukosamin je na klouby… ať už je to kyčelní nebo kolenní kloub. Je také obecně označován jako výživa kloubů. Dále pomáhá při hojení po výronech. Také se užívá i preventivně pro posílení kloubů a proti jejich možnému dalšímu poškození a opotřebení, což má význam při prevenci artrózy kloubů.

Nicméně může takto pomoci i obecně při bolestech kloubů a svalů. Také tímto může omezit užívání předpisovaných léků při bolestech kloubů, jejichž nadměrné užívání může mít řadu nežádoucích účinků, například poškození žaludeční sliznice. Je ovšem důležité si uvědomit, že příznivý účinek glukosaminu se projeví obvykle až po čtyřech až šesti týdnech pravidelného užívání. Po vysazení účinek přetrvává, což je obvykle důvod, proč se po 2 až 3 měsících užívání doporučuje udělat stejně dlouhou přestávku. Po jejím ukončení je možné přípravek s glukosaminem začít užívat znovu. Také je dobře si uvědomit, pro jakého pacienta jsou tyto přípravky určeny, protože také záleží na stavu kloubní chrupavky, kterou glukosamin pomáhá vytvářet a tím i hojí postižené klouby. Pokud je již ovšem chrupavka silně poškozena, už mnoho pomoci nemůže. Často se v přírodních přípravcích kombinuje i s dalšími látkami, jako je již zmíněný chondroitin sulfát, boswelia, MSM a dalšími. Nežádoucí účinky nebyly dosud zjištěny, vzácně se vyskytují poruchy trávení nebo nevolnost, ale tomu se dá předejít tím, že tyto přípravky budeme užívat po jídle či během jídla.