Glucosamin a klouby

Je bazickým derivátem glukózy, který se používá jako pomocný prostředek ke zmírnění zánětu a bolestí při léčbě zánětů kloubů, šlach, kloubních pouzder, dále ke zlepšení degenerativních procesů postihujících meziobratlové ploténky. Stimuluje tvorbu glukosaminoglukanů a proteoglukanů, dvou stavebních prvků chrupavky. Vyskytuje se většinou ve formě stabilních solí (síranu, chloridu) nebo jako N-acetylglukosamin.Glukosamin sulfát je jednou z biologických chemikálií, které tvoří kyselinu hyaluronovou, hlavní výplňovou složku kloubních kapalin a okolních tkání.

Ukázalo se, že glukosamin sulfát má ochranný vliv proti poruchám kloubů a je výběrově používán kloubními odborníky pro svůj silný léčivý účinek při příznacích artritidy. Glukosamin sulfát má taky svou roli při tvorbě nehtů, šlach, kůže, očí, kostí, vaziva, srdečních chlopní a při sekreci slizu v zažívacím, dýchacím a močovém ústrojí. Zlepšuje také funkci lymfatického systému. Glukosamin sulfát je prakticky bez vedlejších účinků a nejsou známy žádné kontraindikace při jeho používání. Glukosamin sulfát je získáván z korýšů a měkkýšů a silně pročišťován. Doporučené dávky se pohybují v rozmezí 1000 – 3000 mg denně podle podmínek a stavu příjemce. Je také vhodná kombinace s chondroitinem.

Glukosamin zpomaluje progresi gonartrózy
Osteoporóza (OA) je nejčastější příčina bolestí kloubů u starších osob a gonartróza je hlavním důvodem omezení fyzické aktivity nemocných. Ve věkové skupině do 50 let je gonartróza častější u mužů, po menopauze stoupá výrazně incidence u žen. Nesteroidní antiflogistika, selektivní inhibitory cytooxygenázy 2 a léčiva zvyšující vazkozt synoviální tekutiny pouze zmírňují příznaky OA. Dosud není známa žádná léčba, která by prokazatelně zpomalovala progresi tohoto onemocnění. Glukosamin sulfát je obsažen v extracelulární hmotě kloubní chrupavky. V evropských státech je glukosamin registrován jako léčivý přípravek pro léčbu OA, v USA je považován za doplněk výživy a nepodléhá kontrole Federálního úřadu pro kontrolu léčiv (FDA).

V letech 2001 a 2002 publikovali Bruyere a Pavelka v časopisech Lancet a Archives of Internal Medicine dvě nezávislé randomizované studie zkoumající vliv léčby glukosamidem na progresi OA. Autoři obou studií poté provedli dodatečnou analýzu kombinovaných výsledků u postmenopauzalních žen. Celkem 319 žen s gonartrózou bylo sledováno po dobu 3 let. Při zahájení a ukončení sledování byla na rentgenových snímcích změřena šíře kloubní štěrbiny. V kontrolní skupině žen užívajících placebo došlo v průběhu studie k zúžení kloubní štěrbiny o průměrně 0,33 mm. U žen, které užívaly glukosamin v dávce 1500 mg jednou denně, k rentgenologické progresi gonartrózy nedošlo.

Za klinicky významné je považováno zúžení kloubní štěrbiny o 0,5 mm. K takto významnému zúžení došlo u 7 % žen užívajících glukosamin a u 21 % u žen užívajících placebo. U žen léčených glukosaminem došlo také ke zlepšení skóre WOMAC (hodnocení bolesti, ztuhlosti kloubů a omezení pohybu) o průměrně 14 %, zatímco u žen v kontrolní skupině došlo ke zhoršení o průměrně 5 %. Mezi oběma skupinami nebyl statisticky ani klinicky významný rozdíl v užívání analgetik. Dr.Einhorn ve svém editorialu zdůrazňuje, že není jasné, jak glukosamin vlastně působí. Po požití je rychle natráven a je nepravděpodobné, že by se neporušený ukládal v kloubních chrupavkách. Vzhledem k minimálnímu riziku nežádoucích účinků lze glukosamin doporučit. Klinický význam: Glukosamin sulfát v dávce 1500 mg/ den zpomaluje progresi gonartrózy u žen po menopauze. (Podle Campus Medicorum 5.2004 Menopause)

 

U nás se můžeme setkat s mnoha výrobky různých firem. Je zajímavé sledovat přístup k využití této blahodárné látky. Jeho kombinace s jinými prvky ve snaze o maximální účinnost, neškodnost a to vše v souladu s přírodou.

  •  glukosamin sulfát  olej z brutnáku lékařského. Alternativa ke klasické terapii osteoporózy, má přímý účinek na zmírnění bolesti a proti zánětu, také má detoxikační působení.
  • glukosamin hydrochlorid + vilcacora. Ve spojení s vilcacorou také zvyšuje imunitní reakce, protože má kromě protizánětlivého účinku také účinek antibakteriální, antivirový, protinádorový a antioxidanční a zlepšuje stav lymfatického systému. Vilcacora má velkou budoucnost.
  • formule vhodná pro zdravé fungování svalů, kloubů, chrupavek, šlach, pojivových tkání a vazů,  znamenitě kombinuje složky jako glukosamin, chondroitin, metylsulfonylmetan, kolagen typu II., vitamín C a skvělou chuť tomuto produktu dodávají přírodní koncentrované šťávy z ostružin, bílých hroznů, brusinek a borůvek. Tato jedinečná kombinace přírodních látek napomáhá hojení a obnově chrupavčitých a pojivových tkání, zmírňuje bolesti kloubů, urychluje regeneraci při poraněních a po sportovním výkonu, posiluje kosterní a pohybový aparát. Obsahuje: koncentrovanou šťávu z ostružin, kukuřičný sirup, koncentrovanou šťávu z bílých hroznů, glukosamin hydrochlorid, fruktózu, koncentrovanou šťávu z borůvek, kyselinu fulvinovou, (zajišťuje vysokou vstřebatelnost), chondroitin sulfát (ze žraloka), koncentrovanou šťávu z brusinek, metylsulfonylmetan (MSM), vitamín C, kolagen typu II – což je velmi vzácná novinka vyzve-dávající prostředek k vysokému efektu při regeneraci chrupavky.
  • – používá se k ochraně a regeneraci kloubních chrupavek a ostatních tkání celého kloubního systému a při osteoporóze projevující se citlivostí na chlad a počasí, ztuhlostí kloubů při začátku pohybu, bolestí v kloubech při pohybu a po klidu, únavovou bolestí po větším zatížení, bolestí při pohybu, noční bolestí v klidu, bolestí svalů a výrazným zhoršením pohyblivosti. Komu je přípravek určen resp. kdo nejčastěji trpí osteoporózou: mladý muž s postižením jednoho kyčelního kloubu, muž středního věku s poúrazovým postižením kolenního kloubu, žena středního věku s postižením kloubů rukou a obou kolen, stará žena s těžkým destruktivním postižením mnoha kloubů, lidé s nadváhou, lidé s dědičnými předpoklady, sportovci, těžce fyzicky pracující.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.