Gardenie jasmínová

Gardenie jasminova e1636111514894

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides) je oblíbená především jako pokojová rostlina, která má ale své pevné místo zejména v aromaterapii a tradiční čínské medicíně.

Patří do čeledi mořenovité (Rubiaceae). Domovem je v řadě asijských zemí, Číně, Japonsku, Laosu, Thajsku a Vietnamu, je běžnou venkovní rostlinou. Roste ve světlých lesích, houštinách a v pobřežních porostech od mořské hladiny až po kopce a horské svahy do nadmořské výšky 1500 m.

Vytváří husté keře, které v přírodě dorůstají až do výšky dvou metrů. Květy mají typickou sladkou, jasmínovou vůni. Koruna je tvořena z bílých až světle žlutých zaoblených plátků tvořících trubku. Plodem je žlutá až oranžová vejčitá bobule, která obsahuje okrouhlá semena a může být až 2 cm velká.

Jak jsem se již zmínil, gardenie jasmínová je oblíbená v tradiční čínské medicíně. Její čínský název se dá přepsat jako zhizhi. V souladu s její filozofií se jí přisuzují vypouštění ohně a tím zbavení podrážděnosti, pročištění horkosti a odvádění vlhkosti nebo ochlazení krve a odstranění jedovatosti. Jako rostlinná droga se používají zpracované plody rostliny. Používá se například při jaterních a žlučníkových nemocech (žloutenka, zánět žlučníku, žlučníkové kameny), infekcích (bakteriálních, plísňových a parazitárních) nebo vysokém krevním tlaku. Zevně se používá na kožní choroby, abscesy, vředy apod.

V tradiční čínské medicíně se uvádí, že je třeba opatrnosti při prázdném chladu v žaludku, nesmí se užívat při nechutenství a řídké stolici.

V aromaterapii se vůně gardénie jasmínové používá pro kvalitní spánek. V potravinářském průmyslu se používá jako přírodní barvivo. Využití nachází také při výrobě parfémů díky vonným silicím.