Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Futuristický pohled na nutrigenetiku

12.06.2019
žena

Použil jsem tento název, který naznačuje nereálnost, neuskutečnitelnost, snílkovství, ale současně vyjadřuje i průkopnictví a započaté vědecké bádání.


Přesto je třeba tento obor brát vážně, protože naznačuje, že existují metody, které mohou díky stravování významně ovlivnit program zdraví nebo nemoci u člověka.

 

Vědci rozlišují dva pojmy (citace): 

 1. NUTRIGENOMIKA - věda zabývající se vzájemnými vztahy mezi složkami potravy a genomem v souvislosti s účinkem jednotlivých nutrientů na DNA/chromatin a z toho vyplývající expresí genů (to je aktivací genetické informace), které v rámci sítě tkáňových struktur, funkcí bílkovin a dalších metabolitů programují nebo reprogramují biologickou aktivitu organizmu.


 2. NUTRIGENETIKA - zabývá se důsledky odlišností v genomu jednotlivců, které modifikují metabolismus jednotlivých nutrientů, jejich využití a toleranci.


Znalosti nutrigenomiky a nutrigenetiky se spojují, poznatky z těchto oborů se začínají uplatňovat v nutričním a epigenetickém poradenství. Týká se to i výživy v těhotenství a časné výživy dítěte. Ví se o vlivu folátů, vitaminu B12, riboflavinu, methioninu a řadě dalších látek, které se uplatňují při metylaci DNA a následné expresi genů. Nutriční složky tak prý mohou vyvolat změny genomové exprese a ovlivnit přeprogramování genomu. Myslím si, že je dnes lidem jasné, že výživa plodu úzce souvisí s výživou matky přes placentu, ovlivňuje a určuje růst a vývoj plodu, jeho tkání a jednotlivých orgánů.

 

Nesprávné zásahy

A jsou známé důsledky různých nesprávných zásahů do výživy před početím, během těhotenství, v době kojení a v dalším období dítěte po porodu. Příklady:

 • Nedostatečný příjem zinku snad zvyšuje pravděpodobnost postižení mozku,

 • nadbytečný příjem vitaminu A lze spojovat s postižením neurální trubice,

 • nedostatek jódu aktivuje rozvoj postižení psychického vývoje směrem až ke kretenismu,

 • alkohol v těhotenství významně negativně ovlivňuje vývoj plodu.

 • Kouření – taktéž…

 • Nedostatečný příjem folátů aktivuje předčasný porod dítěte nebo rozvoj vzniku vrozené vývojové vady.

 

Foláty

Folát je přirozená aktivní forma vitaminu B9, který znáte pod pojmem kyselina listová (acidum folicum) a je dostupná v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Tělo ho využívá ve své nezměněné formě, nedokáže vytvářet zásoby folátu, proto je potřebný jeho denní příjem.

Pokroky ve zkoumání vlivu folátů na genetický mechanizmus stále častěji potvrzují spojitost metabolizmu folátů s rizikem porodu dítěte s Downovým syndromem. Je publikováno několik výzkumných článků, které se zabývají touto otázkou, například https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0108552). Nedávné metaanalýzy naznačují, že alespoň dva polymorfismy = existence dvou variant genů v jednom loku, konkrétně MTHFR c.677C> T a MTRR c.66A> G, jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku trizomie 21, což je chromozomální anomálie Downova syndromu, kdy se dítě narodí se třemi chromozómy 21 místo dvou, proto bývá nazván také trizomie 21.chromozómu, jak je vidět na obrázku.


Kromě toho se k této základní genetické anomálii vlivem nedostatku folátů může ještě přidat riziko pro vrozenou srdeční vadu u dítěte s Downovým syndromem.

 

Bílkoviny, cukry, sacharidy a další

Obdobně je možno popisovat následky:

 • nedostatečného příjmu bílkovin nebo naopak

 • zvýšeného příjmu cukrů a sacharidů během těhotenství, což může být spojováno s narozením dětí s nižší porodní hmotností a vysokým krevním tlakem, který se později rozvíjí ve středním věku života. 

 

Vědci také pozorovali, že vyšší příjem vitaminu D ve stravě matky v těhotenství snižuje riziko rozvoje astmatu v dětství. I dřívější studie ukázaly na skutečnost:

 • Čím déle je dítě kojeno, tím nižší je riziko jeho obezity v předškolním věku. A další studie ukázaly na protektivní účinek mateřského mléka na obezitu dětí v pozdějším věku.

 

Bylo by dobré, kdyby těhotná žena a následně narozené dítě nebyly sledovány jen gynekologem a pediatrem, ale volil bych i spolupráci genetika, respektive odborníka z uvedených nových oborů, které jsou prozatím označeny za futuristické. Doufám, že si časem získají patřičný respekt.

 

 


Související články:
Výživa v těhotenství
Zdravé těhotenství
Epigenetika - nový pohled na dědičné příčiny chorob


12.06.2019
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

325,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS