Fíky, čerstvé či sušené, výtečné zpestření našeho dne

fík e1569224077386

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud se vaše letošní léto ubíralo směrem na jih, do prosluněného Chorvatska, hádám, že jste se dosyta najedli fíků. Ovoce, které je vláčné, lahodné, zajímavé a zdravé. Čerstvé fíky si můžeme dopřát i zde, právě nyní se k nám hojně dovážejí, případně, užít si jejich sušenou variantu, která, krom vody, disponuje stejnými nutričními vlastnostmi, jako fíky čerstvé. Samozřejmě, je-li dodržen důstojný proces sušení, během kterého je ovoce šetrně zpracováno.

Zmíním-li fíky, čerstvé či sušené, na mysli mi vytane úžasné množství důležité vlákniny, ať už ve své rozpustné či nerozpustné formě. Na 100 g čerstvých plodů připadnou rovné 3 g vlákniny, stejné množství sušených fíků pak nabídne 10 g této balastní látky. Pokud si během dne dopřejeme svačinku v podobě sušených fíků, na snídani zvolíme ovesnou kaši a k obědu salát z červené čočky, rázem hravě naplníme doporučenou denní dávku vlákniny.

Fíky, jakožto jediné ovoce, disponují enzymem zvaným ficin, který, stejně jako bromelin v ananasu, dovede štěpit bílkovinu.  Zajímavý je taktéž obsah minerálních látek, z nichž na prvním místě zmíním vápník. Doporučená denní dávka tohoto zásaditého minerálu činí zhruba 1000 mg. 100 g čerstvých plodů dodá zhruba 80 mg vápníku. Stejné množství plodů sušených pak 150 mg. Dalšími výtečnými rostlinnými zdroji vápníku bude určitě mák, cizrna, čočka, bílá fazole, mandle, brokolice, květák, konopné semínko, sezam či chia. Nutno však připomenout, že oproti mléčným výrobkům je vstřebatelnost vápníku z rostlinné stravy podstatně nižší. Toužíme-li zefektivnit vstřebatelnost vápníku, zařaďme potraviny bohaté na vápník k večeru, kdy jej tělo zužitkuje nejlépe. Vedle vápníku zmiňme ještě hořčík, draslík a železo, stejně jako měď, mangan či jód. Z vitamínů pak převážně ty ze skupiny B, jako je B1, B2, B3, B5, B6 a B9, najdeme zde rovněž vitamín C.

Díky přítomnému draslíku a rostlinným fytosterolům, vláknině a vitamínu C řadíme fíky k potravinám vhodným při kardiovaskulárních potížích. Na 100 g čerstvých fíků připadne zhruba 18 g sacharidů, to je množství, které najdeme v jednom obyčejném pšeničném rohlíku. Stejné množství sušených fíků nabídne cca 68 g sacharidů. Jste-li na redukční dietě, případně, diabetik, ať už 1. či 2. typu, fíky zařadit můžete, v umírněném množství, například jako součást bílého jogurtu, případně, malou svačinku před sportovním výkonem. Fíky jsou však jemně projímavé, myslete na to.

Fíky jsou rovněž ideálním pokrmem pro naše střeva, která profitují z přítomné vlákniny, čímž jemně posílíme imunitní systém. K vyladění jeho rovnováhy je však třeba zabrat na vícero úrovních.

Fíky jako sladidlo

Osobně velmi ráda přislazuji ovocem, peču-li bábovku či koláč, vždy přidám několik nastrouhaných jablek. Taktéž se osvědčují sušené datle, které na pár hodin namočíme do vody. Následně umixujeme na hladký krém. Jste-li milovníky arašídového másla, které si uchystáte doma, z čerstvě vylouskaných ořechů, zkuste je prolnout s datlovým pyré a troškou pomerančové šťávy. Rázem uchystáte výtečnou pomazánku, která mnohonásobně předčí jakýkoli kupovaný oříškový krém. S fíky je to obdobné, zhruba 250 g sušených fíku namočte do vody, následně umixujte na hladký krém. Pastou lze dosladit kaše, dezerty, pudinky, koláč.

Fíkový salát s rukolou a mrkví

  • 50 g rukoly
  • 2 větší mrkve
  • 1 červená paprika
  • 1 žlutá paprika
  • 6 sušených fíků
  • 3 PL pomerančové šťávy
  • slunečnicové semínko
  • himalájská sůl
  • 20 g olivového oleje
  • 50 g tvrdého kozího sýru

Rukolu omyjeme, vložíme do mísy, přidáme nastrouhanou mrkev, papriku nakrájenou na malé proužky. Promísíme s kousky sušených fíků, slunečnicovým semínkem a kozím sýrem. Z oleje, pomerančové šťávy a soli utvoříme zálivku, kterou přelijeme hotový salát.

RAW Fíkové taštičky

  • 150 g datlí
  • 50 g ovesných vloček
  • 30 g kokosu
  • 100 g sušených fíků
  • Bio pomerančová kůra

Datle umixujeme s ovesnými vločkami a kokosem. Fíky zalijeme vroucí vodou, necháme změknout. Jakmile se stane, fíky umixujeme s pomerančovou kůrou. Z datlového těsta vyválíme obdélník. Doprostřed umístíme fíkový krém. Přehneme, abychom spojili kraje. Krájíme na malé obdélníky, necháme vychladit.