Fenylalanin

cm molekuly

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Fenylalanin, celým názvem dextro-laevo fenylalanin, je látka, která zvyšuje hladinu endorfinů a enkefalinů v centrálním nervovém systému. Patří mezi esenciální aminokyseliny. Jedná se o látku, která může pomoci při psychických problémech, zlepšuje stav chronických bolestí, podporuje mentální aktivity (přeměnou v mediátor noradrenalin) a snižuje chuť k jídlu (zvyšováním produkce cholecystokininu).

Psychické problémy (stavy jako deprese apod.) může zlepšit zvyšováním hladiny mediátoru dopaminu (mění se v něj), rovněž tak jako endorfinů, což vše pomáhá ke zlepšování celkového psychického stavu. Zde je ale zapotřebí zdůraznit, že u pacientů s diagnostikovanou depresí (či podobnou závažnou psychikou nemocí) nelze užíváním potravinových doplňků s fenylalaninem nahradit předepsané léky a psychoterapii, to v žádném případě není možné.

Naopak, tito pacienti musí tuto možnost probrat nejprve s ošetřujícím lékařem, který na základě znalosti jejich zdravotního stavu posoudí, zda je užívání těchto produktů vůbec vhodné. Přípravky jsou možné použít i u chronických bolestí, jako je například artróza či bolesti zad. Jako doplněk léčby ho někteří odborníci doporučují u Parkinsonovy nemoci, roztroušené sklerózy. Fenylalanin je sice analgetikum, ale jelikož se jedná o složku aminokyselin, které se účastní v lidském organismu řady důležitých biochemických pochodů, je důležité se o jeho užívání ve větší míře poradit s lékařem. Některé nemoci nebo již užívaná léčiva by mohla s tímto prvkem interagovat a způsobit vážné komplikace.

Fenylalanin se nesmí podávat pacientům trpících fenylketonurií. Dále se nesmí podávat společně s psychofarmaky ze skupiny inhibitorů MAO. Nejvhodnějším zdrojem fenylalaninu jsou běžné potraviny jako mléko a mléčné výrobky, kvasnice, mandle, maso, oříšky a vejce. Velké množství fenylalaninu se nachází i v umělém sladidle aspartamu, které se často používá jako sladidlo do ochucených limonád. Řada potravin obsahujících aspartam je označena varovným nápisem: Nevhodné pro osoby s fenylketonurií.

Během těhotenství či kojení se nedoporučuje fenylalanin užívat, stejně tak pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem nebo se u vás vyskytuje maligní melanom – nádor. O vhodnosti užívání by se měli poradit s lékařem i lidé mající problémy s vylučováním, osoby s onemocněním jater a ledvin. Nedostatek fenylalaninu se může u člověka projevit zmateností, dezorientací, emoční odevzdaností doprovázenou depresemi, zhoršením paměti a procesu pamatování, změnami v chování, sníženým zájmem o sex, či šedým zákalem.

Pokud budete užívat fenylalanin ve vyšších dávkách, než jsou doporučené, můžeme pociťovat projevy předávkování. Sám fenylalanin není toxický, ale v čisté formě ve vyšší koncentraci může způsobovat úzkost, bolesti hlavy, nevolnost přecházející ve zvracení a zvýšení krevního tlaku.