Fenykl obecný – blahodárná bylinka se širokým spektrem využití

cm fenykl

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare Mill.) je významná kořeninová a léčivá rostlina. Patří do jedné rodiny s kmínem, anýzem, koprem, koriandrem, celerem, petrželí, libečkem, tedy do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Pěstuje se významně pro plody, kterými jsou dvounažky podobné tvarem semenům kmínu, ale i pro čerstvou nať (má využití v kuchyni) a kvetoucí nať (pro extrakci silice). První záznamy o užívání této byliny k léčení i v kulinářství pocházejí už z doby starověku, používali ho ve staré Číně, Indii, Orientu a v oblasti Středomoří.

Rozlišujeme dva hlavní typy:

  • fenykl hořký (Foeniculum vulgare var. vulgare Mill.)
  • fenykl sladký (Foeniculum vulgare var. dulce Mill.)

Oba typy fenyklů jsou odlišné svým složením silic, a také velikostí a vzhledem plodů. Nažky mají vůni po anýzu a kafru a chutnají příjemně hořkosladce. Znám je také fenykl boloňský, který se pěstuje jako zelenina.

Dvounažky jsou významné svými obsahovými látkami. Významná je silice, jejíž obsah kolísá od 1 do 6 %. V silici se vyskytují trans-anethol (50 %), fenchon (10–20 %), limonen (30–10 %), alfa-fellandren (3–11 %), alfa-pinen (12–16 %), alfa-thujen, beta-pinen, methylchavikol, myrcen, 1,8-cineol. Hořkou chuť způsobuje fenchon a sladkou anethol. Dále plod obsahuje fenylkarbonové kyseliny (chlorogenová, kávová), kumariny, furokumariny, flavonoidy (kempferol, kvercetin), mastný olej a pentacyklické triterpeny.

Tyto obsahové látky dodávají fenyklu jeho typickou vůni, chuť, udávají jeho použití v kuchyni i ve farmacii. Fenykl se často používá při pečení, k ochucení polévek, salátů, uzenin, přidává se do kořenících směsí na mletá masa, na ryby. Významný je také při výrobě likérů, cukrovinek, čajových a kořenících směsí i potravinových doplňků. Fenyklové silice najdete v parfémech i mýdlech. Velice důležitou roli uplatňuje i ve veterinární medicíně.

Účinky fenyklu

Jeho účinky jsou víceméně známé i méně známé:

Známy jsou jeho digestivní účinky. Silice v semenech fenyklu uvolňují hladkou svalovinu stěny střeva a tím pomáhají zlepšovat peristaltiku a také odvádět trávicí plyny. Této účinnosti se využívá nejen v pediatrii. Je to jedna z nejjednodušších a nejpřírodnějších cest, jak ulevit novorozencům a kojencům od plynatosti a bolestí břicha. Nemalou výhodou je u nálevu z fenyklu i jeho příjemná, jemně sladká chuť, uklidňující aroma a rychlá účinnost. Tuto výhodu samozřejmě mohou využívat i dospělí, nejen po Vánocích, kdy mají problémy s trávením a s nadýmáním po těžkém a nadýmavém jídle. Navíc fenykl pomáhá odkyselit žaludek, zklidňuje žaludeční křeče.

Může se využít jako podpůrný čaj při léčbě obezity a s ní spojenými onemocněními, zvanými jako Metabolický syndrom. Je o něm známé, že navodí pocit sytosti a potlačuje chutě na sladké, což je především u diabetiků a u osob s hyperfágií rozhodující, zda doporučené stravování a skladbu stravy budou schopni dodržovat.

Fenykl je dobré kombinovat například se skořicí nebo mátou, nebo i ve formě bylinné směsi s moringa oleifera. Moringa olejodárná je rostlina, právem považována za zázračnou. Obsahuje širokou škálu vitamínů, minerálních látek a stopových prvků v harmonickém poměru. Jako přírodní antioxidant a komplex účinných látek je vyhledávaným čistě přírodním doplňkem vyváženého stravování. O Morinze se často mluví pod termíny „zázračný strom“ nebo „strom života„. Díky kombinaci těchto živin jsou všechny dobře vstřebatelné, a tím dostanete z jednoho čaje vše potřebné. Tak se umocňuje účinnost přidaného fenyklu. Proto mohu kombinaci Moringy s fenyklem jen doporučit pro všechny, co chtějí žít zdravě, mít dobré trávení, pročistit si tělo a mít více energie, vitaminů i minerálních látek a chtějí tyto živiny co nejefektivněji využít.

Neméně významný je i desinfekční účinek fenyklu, proto je vhodný i na preventivní ochranu trávicího traktu před střevními infekcemi a intoxikacemi.

Fenyklová silice a čaj z fenyklu jsou také velmi významné při léčbě nachlazení. Fenyklový odvar pomáhá čistit sliznici dýchacích cest a tím zlepšuje odkašlávání. Lze ho používat samotný, ale také se velmi často kombinuje v čajových směsích. Vhodné je kombinovat jej se šalvějí, květy lípy, květy černého bezu, diviznovými a hluchavkovými květy.

Může se využít i jako lokální desinfekční kloktadlo na záněty v dutině ústní a od bolesti v krku. Stačí uvařit silný odvar ze semen nebo z výše zmíněného čaje a pravidelně kloktat.

Méně známé jsou jeho močopudné účinky. Proto se také využívá při celkové detoxikaci organismu a opět při hubnutí. Pomáhá při odvodňování organismu, stimuluje vylučovací systém a pomáhá tak i při lymfatických obtížích. Pomáhá i při očistě jater a tímto bych ho doporučila i při jaterních a žlučníkových dietách.

Lidoví léčitelé využívali odvary z fenyklu na desinfekci, výplachy a obklady očí.

Fenykl má celou řadu uplatnění v kulinárním odvětví. U nás není tak časté, přidávat jej do jídla, ale je nezbytný v Arabské, Indické a celkově orientální kuchyni. Pokud i vy chcete ozvláštnit svůj jídelníček o něco orientálního a podpořit tak své zdraví, tak můžete vyzkoušet níže přiložený recept na kuřecí na fenyklu. Boloňský fenykl se využívá do salátů nebo na zapékání a sušený plodový fenykl jako součást ochucení masa a omáček. Tímto vám chci poskytnout pár receptů, jak využít fenykl v kuchyni i v domácím léčitelství.

Nálev (čaj) z fenyklu

2 čajové lžičky semen podrťte v hmoždíři a zalijte 300 ml vroucí vody. Ponechte louhovat 10-15 minut a poté přeceďte. Doporučená denní dávka pro správnou účinnost jsou 3 šálky denně na dobré trávení, proti nadýmání a pro správnou činnost jater, ledvin, střev a lymfatického systému.

Odvar na kloktání nebo čištění dýchacích cest

2 polévkové lžíce na 500 ml vody, povařte 15 minut, přeceďte (po šálcích vypijeme v průběhu dne). Odvar je koncentrovanější a silnější, a proto vhodný při nachlazeních, angínách a při vlhkém kašli.

Kuřecí prsa na fenyklu

Potřebujete:

  • 4 kuřecí prsa
  • česnek
  • 150 g rajčat
  • řapíkatý celer
  • citron
  • řepkový olej
  • mořská sůl
  • pepř černý
  • čerstvě mletý fenykl
  • černé olivy
  • tymián

Postup:

Kuřecí prsa omyjte, očistěte a nakrájejte na tenké proužky. Na hlubokou pánev nalejte 4 lžíce řepkového oleje, nechte rozehřát a zprudka restujte kuřecí prsa. Postupně přidávejte nožem rozmělněné 3 stroužky česneku, cherry rajčata rozkrojená napůl, sůl, pepř, na drobno nakrájený řapíkatý celer, zakápněte citronovou šťávou, ochuťte drceným fenyklem a tymiánem. Nakonec přidejte nakrájené černé olivy a vše důkladně orestujte asi 4 minuty. K tomuto pokrmu se výborně hodí dušená jasmínová rýže, cizrnové či pohankové těstoviny i pečené batáty. V tomto jídle působí blahodárně kombinace mírně orestovaných rajčat a oliv s bylinkami. Výborně se tak podpoří vstřebatelnost silic z tymiánu a z fenyklu, olej z oliv a řepky podpoří vstřebání vitaminů rozpustných v tucích a kuřecí maso dodá kvalitní libovou a dobře vstřebatelnou bílkovinu.

Dobrou chuť!!!