Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Fascinující mechanizmus chrupavky

27.04.2010
Již v raném embryonálním vývoji člověka se vyvíjí z mezenchymu pojivová tkáň, která je základem pro chrupavku. Posluchači našich přednášek a seminářů bývají seznamováni s problematikou mezenchymu a mezibuněčného prostoru. Pojivová tkáň je základní substancí ochranného, podpůrného a pohybového aparátu, tedy i chrupavky, o které je dnešní téma. Skládá se z buněk (např. fibroblastů, chondrocytů) a mezibuněčné hmoty, kde rozlišujeme vlákna - kolagen, elastin, retikulin a základní hmotu složenou ze spojení proteoglykanů s glykoproteiny.

Z mezenchymu se kromě chrupavky vyvíjejí kosti, šlachy, vazy, prostředí některých vnitřních orgánů, membrány, spojivka, skléra, srdeční chlopně, osrdečník, poplicnice, ale i podkožní vazivo. Chrupavka sehrává v kosterním systému člověka nebývale důležitou roli. Představte si nyní kloubní chrupavku nebo meziobratlovou destičku. Musí odolávat velké fyzické zátěži. To umožňuje speciální uspořádání vláken. Tlak působící na páteř je rozkládán meziobratlovými ploténkami, které mají svou chrupavčitou část uspořádánu velmi smysluplně do tvaru cibule. Tkáň chrupavky je chudá na buňky, vytváří enormní hydroelastický tlak, který udržuje její tvar a umožňuje tak její mechanickou odolnost. Tento přírodní úkaz vědci kopírují v průmyslové výrobě některých mechanických přístrojů. Příkladem je vodní hydraulický agregát. Příroda nám poskytuje nekonečné příklady efektivnosti a jednoduchosti.Jak bylo popsáno výše, základní hmotu tvoří proteoglykany (obsahují nejvíce cukry a méně bílkoviny). Proteoglykany mají schopnost do sebe vázat vodu, tím začne v kolagenové síti narůstat rozpínavý tlak chrupavky. Nutným předpokladem je ten fakt, že není poškozena architektura vláken. Vzniklý tlak se staví do protisměru tlaku, který působí na chrupavku zvenku při zatížení. Tento tlak vodu z chrupavky vytlačuje a ta je zase při odlehčení nasávána zpět. Toto „pumpování“ je základem pro elasticitu chrupavky a je také důležité pro její výživu, neboť je současně nezbytný pro přívod a odvod látek.Popsaný hydraulický agregát se může dlouhodobým přetěžováním poškodit a stává se pak příčinou mnohých zdravotních problémů. K tomuto mechanickému přetěžování je nutno přičíst působení lidských jedů - homotoxinů, o kterých pojednává teorie homotoxikologie. Přetížená pojivová tkáň se stává terčem – odborně se hovoří o „místu nejmenšího odporu“- zánětů, infekcí, autoimunitních procesů, degenerativních procesů a revmatických onemocnění. Prevence a udržování „hydrauliky„ chrupavky je základem pro bezproblémové stáří člověka. Celostní medicína disponuje např. Shark Cartilage, který splňuje podmínky ochrany chrupavky a vůbec celkově pojivové tkáně, zvláště pak obsahem kolagenu II typu.Závěr
Zánět, mechanické přetěžování, stejně jako toxická a metabolická poškození jsou hlavními příčinami vzniku revmatických a jiných nepříjemných onemocnění.


Celková nabídka přípravků kloubní výživy.


Související články:
Jak si zregenerovat kolenní klouby?
Kyfóza u dospívajících
Ischias
Syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu z hlediska přírodní medicíny
Kloubní výživa


27.04.2010
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS