Eukalyptus

cm eukalyptus

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Éterická aromatická látka označovaná jako eukalypt pochází ze stromu blahovičník (Eucalyptus). Který patří do čeledi myrtovitých a je řazen mezi tropické až subtropické stromy. Eukalyptů existuje několik stovek druhů, někdy je uváděno až 700 druhů. Tento strom (vzhledem k počtu druhů to může být i stromek či keřík) mívá obvykle dva různé typy listů. Jako mladá rostlina má oválné, stříbrné listy. Posléze se tyto listy mění na podlouhlé zelené. Pěstuje se hlavně pro aromatické látky, které jsou v těchto listech obsaženy. Jeho listy jsou také oblíbená pochoutka pro koaly, kterým velmi chutnají. Plodem blahovičníku jsou čtverhranné tobolky.

Blahovičník pochází z Austrálie. Již odedávna je používán domorodými obyvateli, kteří jeho pomocí léčili nachlazení horečku nebo astma. Vyrábí se z něho éterický eukalyptový olej, který má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací trakt, snižuje horečky a celkově tělo dezinfikuje. Jeho rozprášením ve vzduchu se ochráníme proti vzniku nejrůznějších viróz.

Je také součástí i různých mastí, gelů a krémů a pro svůj zahřívací účinek, který pomáhá při revmatismu a bolestech svalů. V tomto případě zmírňuje svalové a revmatické bolesti. Má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, působí proti bolesti a podporuje procesy hojení. Ovšem silice z eukalyptu se nesmí užívat vnitřně, protože může způsobit otravu, která je charakterizována zvracením, závratěmi, bolestmi žaludku, bolestmi svalů a zúženými zornicemi. Při zevním použití nežádoucí účinky prokázány nebyly. Přesto by se neměl užívat v období těhotenství a kojení. Je prokázáno, že může zesilovat účinky snižující hladinu cukru v krvi (sám o sobě může snižovat hladinu cukru v krvi).

Pokud je pěstován doma, pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích, protože jeho listy uvolňují zmíněné aromatické látky. Ovšem má i další účinky. Rostlina zvyšuje vlhkost vzduchu, vydezinfikuje ho a příjemně provoní. Usušené přebytečné výhony jsou dobré jako ochrana proti šatním molům. V České republice jsou nejčastěji pěstované dva druhy: Eucalypthus globulus a Eucalyptus citriodora.