Estrogenová dominance

estrogenova dominance

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bez estrogenu se ve svém životě neobejdeme, ovlivňuje řadu funkcí. Máme jej všechny, přesněji všichni, neboť se v umenšené míře nachází též u mužů. Ty však ovládá zejména testosteron. Hlavním producentem estrogenu budou především vaječníky, žluté tělísko, placenta, nadledvinky, tuková tkáň, prsy a játra. Lze jej též přijímat z vnějšího prostředí, a to buď potravou, vodou či léky.

K čemu všemu je estrogen potřebný?

Svět hormonů je tajuplně přesný. Ve své podstatě hovoříme o barevném koktejlu, který, není-li úplný, může s životem řádně zamíchat. Stejného efektu se pak dočkáme, je-li některé „ingredience“ víc. Vždyť estrogen toho má na starost tolik!

– Podnícení sekundárních pohlavních znaků,
– Zrychlení metabolismu,
– Snížení množství svalové hmoty,
– Stimulace růstu děložní sliznice,
– Ovlivnění libida,
– Zdravý vzhled kůže, ale i cév,
– Péče o kostní aparát, eliminace osteoporózy, zvýšení obnovy kostí.

A to jsme zdaleka nevyčerpali vše. Estrogenu podléhá též menstruační cyklus, těhotenství, ale i přechod, během kterého se onen poklad, ze kterého jsme po dlouhou dobu čerpaly, začíná ztenčovat, zavírat na zámek. Tento proces je naprosto přirozený a zcela náleží k životu ženy. Zde si pak pomůžeme bylinkami, cvičením či úpravou stravy, kdy zařadíme potraviny, které mají na hladinu estrogenu pozitivní vliv.

Co se však stane, pokud je hladina estrogenu dlouhodobě zvýšená a dochází k tzv. estrogenové dominanci?

Zde zmíním další z hormonů, kterým bude progesteron. I ten se tvoří převážně ve žlutém tělísku. Stejně, jako estrogen, taktéž i progesteron zodpovídá za přípravu děložní sliznice k uhnízdění vajíčka. Nedojde-li k oplodnění, tvorba progesteronu slábne, na řadu přijde menstruační krvácení. Pokud však žena otěhotní, progesteron se postará o to, aby již k menstruaci nedošlo, v pochvě se utváří ochranný hlen, připravují se mléčné žlázy, dochází k tlumení předčasných kontrakcí. Rovnováha mezi těmito hormony je skutečně křehká, mění se též s věkem, zejména v období před a během menopauzy. Přesto ji často ovlivňujeme vnějšími vlivy, kterými jsou:

– hormonální antikoncepce,
– alkohol,
– chronický stres,
– xenoestrogeny z kosmetických či úklidových produktů, pesticidů, mykotoxinů.

Estrogenová dominance se pak projevuje zejména takto:

– Nepravidelný menstruační cyklus,
– Oteklá, bolestivá prsa,
– Výkyvy nálady,
– Padání vlasů,
– Únava,
– Problémy se spánkem,
– Nadváha,
– Ztráta libida.

Vyšší hladina estrogenu je též spojována s ženskou nadváhou, protože tukové buňky jsou schopny estrogen vytvořit, a tedy vychýlit potřebnou rovnováhu. Navíc, již víme, že dlouhodobě nadlimitní hladina estrogenu může vést ke zvýšenému riziku výskytu rakoviny prsu a dělohy.

Neboť jsem svou profesí nutriční terapeut, pojďme se společně podívat na to, jak si můžeme pomoci prostřednictvím stravy, která nás rovněž zásobí slušným množstvím fytoestrogenů, což jsou látky, pocházející z rostlinné říše, jejichž struktura je podobná endogenním estrogenům, které si utváří lidské tělo. Fytoestrogeny se však nachází jak v potravinách rostlinného původu, tak v potravinách živočišného původu, kam se dostávají prostřednictvím pastvy, resp. příjmu krmiva. Vždyť kolik zvířat je dnes krmeno sójou.

Hlavní zdroje fytoestrogenů

Jak na svém webu uvádí Informační centrum bezpečnosti potravin, jedny z nejslušnějších zdrojů fytoestrogenů budou sójové produkty. I zde však shledáváme výrazné rozdíly. Nejvýše v tabulce stojí sójový jogurt a sójové mléko, které obsahují mezi 6000-8000 µg fytoestrogenů / 100 g potraviny. Mezi další potraviny budou patřit mléčné výrobky, například sýr Camembert obsahuje 29 µg fytoestrogenu ve svých 100 g. V těsném závěsu se drží gouda, klasický kravský jogurt či mléko. Vejce ve svých 100 g ukrývá 11 µg fytoestrogenu. Oproti sóje jsou však tyto hodnoty skutečně zanedbatelné. Též však hodně záleží na denní skladbě jídelníčku zvířete. Pokud spásá bylinky typu jetel luční či vojtěška (vysoký obsah fytoestrogenů, které lze doporučit v druhé fázi klimakteria), je přikrmováno sójou, zkonzumované fytoestrogeny se pak objeví i v mléce.

Velkým problémem je v současné době kvalita vody. Do té se prostřednictvím moče dostává etinylestradiol, typ estrogenu, který se uvolňuje z hormonální antikoncepce. Taková voda pak putuje do vodních toků a postupně i do zdrojů pitné vody. Což bude mít zejména v budoucnu hluboký dopad na naše zdraví a plodnost.

Estrogen a káva

Káva, stokrát propíraná, stokrát pokládána na paškál, jedněmi milována druhými zatracována. Oněch informací je tolik, přitom, mnohdy jsou tak protichůdné. Nicméně, podíváme se na kávu pouze z pohledu estrogenu, přináším studii provedenou společností Fertility a Sterility z roku 2001. Zde se uvádí: Ženy, které konzumovaly nejméně 500 mg kofeinu denně (což odpovídá čtyřem až pěti šálkům kávy), měly téměř o 70% vyšší hladinu estrogenu (konkrétně estradiolu) než ženy, které konzumovaly méně než 100 mg kofeinu (méně než jeden šálek kávy). Vypití většího množství, než dvou šálků kávy denně tak může u žen (zvýšením hladiny estrogenu) přispět k bolestivosti ňader či k endometrióze.

U mne osobně se nadbytek kofeinu téměř vždy projeví bolestivostí prsů. Užiju-li si však pouze jedno slabé espresso denně, k takovému jevu nedojde.

A pak tu máme ještě indol-3 -karbinol

Vyskytne-li se v rodině klientky rakovina prsu, kdy žena vykazuje známky estrogenové dominance, snažím se poukázat na prospěšnost rostlinné stravy. Netřeba však striktně přecházet na čistě veganskou stravu, nicméně, je dobré umenšit některé druhy potravin, které mnohdy jídelníčku dominují. Těmi bývá nejčastěji maso, které je konzumováno každý den. Stejně jako masné či mléčné výrobky, vejce, cukr a bílá mouka. Takový jídelníček pak postrádá cennou vlákninu, životodárné enzymy, dostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků. A pak tu máme zmíněnou kávu, nic proti ní, zůstaneme-li u jednoho šálku denně, nicméně, klientky často potvrzují, že pro ně není žádným problémem, vypít i pět šálků kávy během dne.

A nyní již konečně, na scénu přichází cenný indol-3 -karbinol, který pomáhá nastolit estrogenovou rovnováhu, čímž zabraňuje růstu nádorových buněk a podporuje tzv. apoptózu. Najdeme jej především v brukvovité zelenině, jako je brokolice, kapusta, zelí a květák. Estrogen, který je jedním z hlavních ženských hormonů je složen ze třech složek, které se v těle chovají odlišně. Dva z těchto metabolitů 16 -alfa-hydroxyestron a 4-hydroxyestron, vykazují karcinogenní účinky. Třetí 2-hydroxyestron je však benigní a jeho účinek je naopak obranný. Indol-3- carbinol zvyšuje poměr hodného estrogenového metabolitu vůči potenciálně škodlivým metabolitům. Mimo jiné též vykazuje silné antioxidační schopnosti, působí jako stimulátor detoxikačních enzymů, chrání strukturu DNA a předchází vzniku rakoviny prsu a děložního čípku.

Jak na estrogenovou dominanci z pohledu stravy

Nový jídelníček tedy naplňme zdravějšími přílohami, jako jsou jáhly, pohanka, quinoa, amarant, ječné kroupy, rýže basmati, z luštěnin se zaměřme spíše na čočku, protože fazole, a hlavně pak cizrna, obsahují podobné množství fytoestrogenů, jako již zmíněná sója. Zařaďme brukvovitou zeleninu. Maso si dopřejme z volného chovu, kde přesně víme, co zvíře jedlo. Začleňme jej 2 x týdně. Jídelníček proložme taktéž rybami. Výborné jsou sardinky ve vlastní šťávě, treska, ale i makrela či volně žijící losos. Pozornost věnujme také kosmetice, kterou si denně nanášíme na kůži, chemickým prostředkům, kterými uklízíme naše příbytky. To vše, byť se nezdá, může mít vliv na množství hormonů. Pracujme se stresem, který je stejně destruktivní, jako špatně seskládaný jídelníček či nevhodné životní podmínky. Jednotlivé dílky pak utvářejí celek, který je dán velkou spoustou aspektů, které zpevňují jeho obranné kontury.
V článku jsou použity informace z knihy:
Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.