Estrogen produkuje také tuková tkáň

Množství tuků, které ženy přijímají v potravě, ovlivňuje hladinu estrogenů. Tučná strava hladinu estrogenu zvyšuje. Mnoho lidí se domnívá, že estrogen produkují vaječníky. To ano, jenže estrogen produkuje také tuková tkáň. Z tuku a cholesterolu, kterému se říká „špatný tuk“, se částečně odvozuje ženský hormon estrogen.

Pokud ženy nemají dostatečnou hladinu uvedeného cholesterolu LDL, nemohou normálně menstruovat. Je to důležitý moment v chybné osvětě, kde se LDL uvádí jako strašák pro mnohé nemoci, kardiovaskulární systém atd.

A mnoho žen se snaží pomocí cvičení a nerozvážné výživy co možná nejvíce snížit množství tuků v těle a hladinu cholesterolu LDL v  krvi, čímž naruší svůj menstruační cyklus, a proto jsou dočasně neplodné a v pozdějších letech jsou náchylné ke křehkým kostem a osteoporóze. Moderní doba to však ještě více komplikuje tím, že mladá žena, u které se objeví nepravidelná menstruace, začne užívat hormonální antikoncepci a zajistí si tak uměle pravidelný chod menstruace. Ovšem netuší, že si tím jen maskuje podstatu svého problému, a ten se po vysazení hormonální antikoncepce s tím větší razancí projeví.

Tělo tedy potřebuje určité procento tělesného tuku k navození normální tvorby hormonů a ty jsou nutné k pravidelnému menstruačnímu cyklu. Estrogen se tvoří z prekurzoru cholesterolu LDL. Mladé ženy s velmi nízkou hladinou cholesterolu LDL se dostávají do nebezpečné situace. Z neznámých důvodů jsou bez ohledu na příjem tuku k nepravidelnému menstruačnímu cyklu zvláště náchylné vegetariánky, jak tvrdí doktor Laurence M. Demer z Lékařského centra Miltona S. Hersheyho v Pensylvánii. A podobně jsou na tom dívky, které trpí dnes více a více komplikovanou a maskovanou mentální anorexií.

Dobrým řešením jsou tuky s jednou dvojnou vazbou, obsažené například v olivovém oleji. Snížení spotřeby tuku pravděpodobně potírá rakovinu prsu a snad i jiné druhy rakoviny závislé na hormonech, protože výživa jim tak poskytuje méně estrogenu. Několik studií ukazuje, že u žen před přechodem i po přechodu, které významně sníží spotřebu tuku řekněme o polovinu, výrazně poklesne hladina estrogenu v krvi.

Filozofie celostní medicíny je jasná, na dvou příkladech jsme si nyní ukázali, že ve stravování je třeba zachovávat rovnováhu a že extrémy, jak nedostatek, tak i přebytek, tělu škodí. Ukázali jsme si to na příkladu tuků a estrogenu. U mladých dívek vadí nedostatek, přílišné hubnoucí diety, přehnané cvičení a u starších opačně – přebytek tuků a nedostatečná pohybová aktivita. Stále tak platí pravidlo zlatého středu.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.