Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Estrogen produkuje také tuková tkáň

06.09.2010
Množství tuků, které ženy přijímají v potravě, ovlivňuje hladinu estrogenů. Tučná strava hladinu estrogenu zvyšuje. Mnoho lidí se domnívá, že estrogen produkují vaječníky. To ano, jenže estrogen produkuje také tuková tkáň. Z tuku a cholesterolu, kterému se říká „špatný tuk“, se částečně odvozuje ženský hormon estrogen.

Pokud ženy nemají dostatečnou hladinu uvedeného cholesterolu LDL, nemohou normálně menstruovat. Je to důležitý moment v chybné osvětě, kde se LDL uvádí jako strašák pro mnohé nemoci, kardiovaskulární systém atd.

 

A mnoho žen se snaží pomocí cvičení a nerozvážné výživy co možná nejvíce snížit množství tuků v těle a hladinu cholesterolu LDL v  krvi, čímž naruší svůj menstruační cyklus, a proto jsou dočasně neplodné a v pozdějších letech jsou náchylné ke křehkým kostem a osteoporóze. Moderní doba to však ještě více komplikuje tím, že mladá žena, u které se objeví nepravidelná menstruace, začne užívat hormonální antikoncepci a zajistí si tak uměle pravidelný chod menstruace. Ovšem netuší, že si tím jen maskuje podstatu svého problému, a ten se po vysazení hormonální antikoncepce s tím větší razancí projeví.

Tělo tedy potřebuje určité procento tělesného tuku k navození normální tvorby hormonů a ty jsou nutné k pravidelnému menstruačnímu cyklu. Estrogen se tvoří z prekurzoru cholesterolu LDL. Mladé ženy s velmi nízkou hladinou cholesterolu LDL se dostávají do nebezpečné situace. Z neznámých důvodů jsou bez ohledu na příjem tuku k nepravidelnému menstruačnímu cyklu zvláště náchylné vegetariánky, jak tvrdí doktor Laurence M. Demer z Lékařského centra Miltona S. Hersheyho v Pensylvánii. A podobně jsou na tom dívky, které trpí dnes více a více komplikovanou a maskovanou mentální anorexií.

 

Dobrým řešením jsou tuky s jednou dvojnou vazbou, obsažené například v olivovém oleji. Snížení spotřeby tuku pravděpodobně potírá rakovinu prsu a snad i jiné druhy rakoviny závislé na hormonech, protože výživa jim tak poskytuje méně estrogenu. Několik studií ukazuje, že u žen před přechodem i po přechodu, které významně sníží spotřebu tuku řekněme o polovinu, výrazně poklesne hladina estrogenu v krvi.

Filozofie celostní medicíny je jasná, na dvou příkladech jsme si nyní ukázali, že ve stravování je třeba zachovávat rovnováhu a že extrémy, jak nedostatek, tak i přebytek, tělu škodí. Ukázali jsme si to na příkladu tuků a estrogenu. U mladých dívek vadí nedostatek, přílišné hubnoucí diety, přehnané cvičení a u starších opačně - přebytek tuků a nedostatečná pohybová aktivita. Stále tak platí pravidlo zlatého středu.


Související články:
Fytoestrogeny
Železo - hodnoty v krvi, menstruační krvácení a jiné poznámky z praxe
Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - díl první
Estrogenová dominance


06.09.2010
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS