Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Esenciální fosfolipidy

08.11.2011
Esenciální fosfolipidy jsou z biologického hlediska poměrně významnou skupinou lipidů. Lipidy jsou látky tělu vlastní a jsou součástí buněčných membrán s cholesterolem, glykolipidy a bílkovinami. Fosfolipidy jsou složené z mastné kyseliny, cholinu, glycerolu a kyseliny fosforečné. Vyskytují se u všech živých tvorů – lidí, zvířat, rostlin, řas, dokonce v některých mikroorganismech.

V těchto membránách působí tak, že hydrobní části fosfolipidů se staví proti sobě a tím vytvoří bimolekulární membránu, která umožňuje průnik malých částic skrz membránu, například lipozomů (mikroskopické částice dopravující účinné látky do buňky). Také je důležité, že membrána je selektivně propustná, tzn., že některé látky propouští, ale jiné, nežádoucí, nepropouští.

 

Tyto lipidy mají pozitivní vliv na stavbu a funkci jaterních buněk. Ten spočívá v zásahu do metabolismu jaterní buňky, čímž zvyšují regenerační činnost jater a zlepšují jejich činnost. Jejich působení spočívá v působení v transportních mechanismech a podílu na některých enzymatických reakcích, roli hrají i v transportu tuků. Při jaterních obtížích jsou takto podané fosfolipidy přednostně zabudované do buněčné stěny jaterních buněk. Tím podporují obnovení a normalizaci funkce jaterní buňky.

Fosfolipidy jsou obsažené například v lecitinu, který je vlastně složen ze směsi fosfolipidů. Lecitin s obsahem fosfolipidů můžeme v našem organismu najít ve svalech, srdci, mozku, plících, játrech, ale také i v krevním řečišti. Fosfolipidy se také podílejí na trávení tuků v organismu. Tuky nejsou ve vodě rozpustné, proto se musí v organismu rozpadnout do tukových kapének neboli micel, které jsou pro trávení vhodnější a právě fosfolipidy se na takovém procesu podílejí.

Nedostatek fosfolipidů může způsobit snížení duševní výkonnosti, zhoršení paměti či malou soustředěností či únavou. Jejich nedostatek v buňkách může také způsobit nedostatečné zásobování buněk živinami a odvod odpadních látek. Toto se projevuje malátností, únavou a horší odolností vůči infekčním a civilizačním nemocem.

Fosfolipidy lze užívat v těch doplňcích stravy, kde je obsažen lecitin, například Super lecitin, vaječné fosfolipidy jsou obsažené také v přípravku Ovosan. Dále je můžeme najít také například v přípravku Flexistrong nebo Fosfosercaps.


Související články:
Naše tělo potřebuje lecitin
Tipy pro dobrou paměť
Lipidy
Já, Ovosan
Ovosan


08.11.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS