Erektilní dysfunkce – co na to psychika?

Mnoho lidí podceňuje sílu své psychiky, která se umí vypořádávat s různými rozkolísáními, vnějšími stresory, konflikty. Je zvláštní a paradoxní, že jednou z oblastí, které nám primárně poskytují uspokojování příjemných pocitů, v nás zároveň vyvolávají i obrovskou dávku stresu, tenze a zátěže. Neschopnost dospět nebo udržet erekci, která je potřebná pro normální průběh pohlavního styku se označuje jako erektilní dysfunkce (dříve označovaná jako impotence – dnes se už tohoto pojmu neužívá, protože dostal jakousi hanlivou kontaci). Proto se v současnosti používá termínů erektilní porucha (erektilní dysfunkce). Tato spočívá v neschopnosti udržet erekci dostatečně dlouho na to, aby mohl pohlavní styk proběhnout přiměřeně optimální čas a aby byla možná penetrace.

Chronická, dlouhodobá porucha erekce se vyskytuje relativně vzácně, nicméně se odhaduje, že u (více než) poloviny mužské populace se objevila erektilní nedostatečnost alespoň na dočasné báze. Z toho vyplývá, že potíže s erekcí se můžou občas dostavit u každého druhého muže – což však, když je to krátkodobé, nemusí znamenat poruchu a je důležité, aby se muž (i pár, dvojice) toho nepolekali a nevytvořili tak jakési zacyklení se ve strachu a tenzi („co když se to stane i příště“). Právě takovýto blok je výrazně nebezpečný a zapříčiňuje pak opakované prožívání strachu a tenze, že i další, nejbližší pohlavní styk bude fiasko právě z tohoto důvodu. A toto fiasko by přitom nemuselo nastat, nebýt tenze a strachu, který se dostavuje. A muž ani neví jak, a je zacyklen v bludném kruhu.

Takovéto psychologické faktory jsou zodpovědné v přibližně 10 – 20 % případů erektilní dysfunkce (ED), která byla zpočátku pouze ojedinělým stavem (např. z důvodu pracovního vypětí, prožitého konfliktu v zaměstnání, doma, při nákupu apod.) nebo tato primární příčina byla fyzická či fyziologická (únava, alkohol apod.)

Mezi nejběžnější psychologické příčiny ED se zařazují:

STRES
Prožívání zátěže a vypjetí může být spojeno s otázkami práce, zaměstnáním, finančními záležitostmi, rodinným rozpočtem, rodinnými nebo manželskými, partnerskými problémy apod.

ÚZKOST
Jakmile se u muže dostaví byť i jednorázově, ojediněle ED, spustí to v psychice lavinu negativních pocitů, obav z toho, že by se to mohlo opakovat. Takovéto prožívání pak vede k tzv. „performační úzkosti“, čili strachu ze sexuálního selhání. A strach, tenze pak zapříčiní, že se erekce skutečně nedostaví. (I když by se třeba mohla, nebýt tenze na základě jednoho ojedinělého neúspěchu s erekcí).

VINA
Pocity viny z neuspokojení partnerky (partnera) pak vedou k dalším psychickým pocitům nízké sebedůvěry, sebeobviňováním apod.

DEPRESE
Častou příčinou ED je právě deprese, která ovlivňuje výkon i psychiku člověka nejen po fyzické stránce, ale i po té psychologické. Když poklesne v těle hladina některých hormonů (serotonin aj.), je to fyziologická komponenta, která výrazně ovlivní náladu, prožívání – a tedy i sexuální apetenci, libido a výkon. Navíc, užívání některých léku a antidepresiv může přechodně snižovat chuť na sex, nebo dočasně vyvolávat ED.

NÍZKÁ SEBEDŮVĚRA
Tato může vznikat zejména na základě předchozích negativních zkušeností, i třeba ve smyslu sexuálního selhání a ED. Často je však nízká sebedůvěra založena na osobnostních faktorech a projevuje se i v jiných oblastech života daného muže – a tedy jednou z nich je i sexualita a s tím spojená schopnost erekce a výkonu. Zdravé, přiměřené sebevědomí obecně i v jiných oblastech života vytváří předpoklad i k bezproblémovému dosahování erekce.

NEZÁJEM
Jakýsi pocit prázdna, nespokojenosti, ztráty pocitu těšit se ze života může v člověku vyvolat určité odcizení, odstup od prožívání běžných záležitostí. Přílišná racionalita nebo stereotypnost pak může vést k poklesu vzrušivosti, zájmu – což však na druhé straně neznamená pokles lásky k partnerovi. Mnoho lidí si myslí, že když ten druhý nemůže dosáhnout erekci, že to automaticky znamená, že svou partnerku nemiluje. Právě z důvodu popsaných výš v tomto článku argumentují, že příčiny ED jsou nebo mohou být úplně jinde. Partner by častokrát chtěl všemožnými prostředky dosáhnout uspokojivý sexuální výkon a erekci, ale právě z přílišného strachu, že se to nepovede, se zacyklí, a pohlavní styk se pak nepovede doopravdy – na základě tohoto psychického bloku.

Právě v případech, kdy nepomáhají psychologická opatření – jako je relaxace, pasivní i aktivní oddych, zdravé psychické tempo, time-management, přiměřené organizování si dne a denních povinností, pravidelný rytmus spánku, spánkový režim, zdravé stravování, vyhýbání se alkoholu, cigaret a drog apod. – můžou pomoci přípravky buďto na báze přírodních produktů, nebo lékařská medikace.

Na druhé straně není dobré sahat hned po medikaci na základě jednoho nezdaru s erekcí. Pouze v případech, že se ED objevuje opakovaně, nebo přetrvává v přibližně v 50 a víc procentech, anebo je zdrojem dlouhodobějšího prožívání stresu apod., je dobré vyhledat odborníka, nebo využít některých z ponuky přírodních přípravku nebo medikace. U těch mužů, kde je potíž zejména s nízkým sebevědomím, sebedůvěrou, pocity viny, prožívání úzkosti, stresu na základě třeba nezdravého životního stylu, se doporučuje psychoterapie. V ostatních případech, zejména kde je ED spojena s fyziologickými faktory, věkem, obecně poruchami sexuálních funkcí, erekce apod., se doporučuje medikace a různé přípravky. Převážná většina příčin ED v starším věku jsou zejména cévní onemocnění, které vedou k snížení krevního toku do penisu a snížení schopnosti penisu tuto krev udržet, čím dochází k ochabnutí. Dalšími zdravotními komplikacemi jsou pak ucpávání tepen, vysoký krevní tlak, poruchy nervového systému a jiné nemoci, které můžou vést k poruchám erekce.

 

 

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.