Epidemie estrogenové dominance

zeny 1 e1638776852663

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příklad typického příběhu, který se objevuje systematicky v dotazech poradny. „Trápím se problémy, které jsou prý zaviněny přechodem“, píše 52letá žena. Lékař jí sdělil, že to po přechodu přejde. Již 15 let má na děloze myom, při pravidelných kontrolách jej gynekoložka sleduje a ujišťuje ji, že se nemění, neroste a není třeba léčby. Ještě deset let předtím měla opakovaně na vaječníku cysty a nutno dodat, že její menstruační periody byly od samého začátku komplikované, enormně bolestivé a nepravidelné, musí být v ty dny doma, užívat prášky na tlumení bolesti. Užívala také hormonální antikoncepci, při které se obtíže zmírnily, má dvě děti, porody byly uměle vyvolávány, kojila jen krátce a potom se její potíže opět vracely…

Je tedy zřejmé, že v takových případech je popisována hormonální nerovnováha, ke které přispívají jednak individuální faktory, které na ženu působí a vyhovují této patologii, a jednak se uplatňují také faktory civilizační, jichž je, žel, v dnešní době stále víc a víc.

Citlivý mechanismus

Mezi působením jednotlivých hormonů musí být rovnováha, tedy mezi působením estrogenu a progesteronu. Ty mají v cyklu ženy opačné, ale účelové role a funkce, avšak mají pracovat synchronně. Je to velmi citlivý mechanismus, a na něm závisí mnoho dalších funkcí těla; uvedu třeba součinnost metabolismu cukrů a tuků, aktivitu imunity, tvoření kostní hutnosti, funkce mozku, psychiky atd.

Hormonální nerovnováha

S přibývajícím věkem hladiny obou jmenovaných hormonů postupně klesají. Podle různých pozorování klesá po padesátce produkce estrogenu jen asi o 30-40 %, kdežto produkce hladiny progesteronu klesají až o 70-80 %.

Lékař tedy v uvedeném příkladě předpokládá, že se tvoří tzv. dominance estrogenu nad progesteronem. A pokud říká, že se to časem upraví, pak předpokládá, že i hladina estrogenu klesne na minimum, proto se zmírní i projevy této nepříjemnosti. A nyní záleží na každé ženě a na tom, které faktory spolupůsobí na její situaci. Přechodové potíže mohou trvat krátkou dobu, ale některé ženy mají potíže mnohem déle, ne-li trvale. U ženy, která má potíže s myomem a s tvorbou cyst, lze předpokládat, že uvedená nerovnováha u ní již existuje mnoho let, a dokonce již od prvních měsíčků dobře nefunguje zmíněná synchronizace mezi hormony. Obvykle se při podobných problémech přidávají ještě dysbalance testosteronu, stresového hormonu a nejčastěji lze najít poruchu funkce štítné žlázy. Podstata je často dlouhodobě zamaskována užívanou hormonální antikoncepcí. Těhotenství pak přinutí fungování hormonů k dočasné synchronizaci. Slýchávám i slova gynekologa o tom, že se nepravidelnosti po porodech srovnají. Nicméně, každý životní příběh trpící ženy se promítne v období přechodu či po něm, kdy potíže neustupují. 

Společným jmenovatelem takových příběhů je ten fakt, že není provedena hloubková analýza života ženy, problém je bagatelizován. Převládající pocit trysku života, starost o rodinu a budování kariéry nechává volné pole působení nemoci, která se plíživě rozvíjí. Dokonce ani odstranění orgánů, jež se vinou hormonální nerovnováhy staly životu nebezpečné, nepřiměje ženu k totální změně života.

Možné souvislosti

Přetrvávající estrogenová dominance může mít souvislosti s chronickými záněty autoimunitními, metabolickými syndromy a procesem degenerativním. Pak zmíněná útěcha, že to po přechodu přejde, je pouze chlácholivá.

Pokud dnes hovoříme o epidemii kvůli covidu-19, o cukrovce, obezitě, různých závislostech (kouření, alkohol, drogy, léky), o depresích a úzkostných stavech, pak lze do této kategorie zařadit také estrogenovou dominanci.

Řešení ani jedné z uvedených epidemií není prioritně o užívání léčiv, nýbrž je třeba učinit rozbor, vzít si z něj poučení, pojmenovat faktory, které na nemoc působí, a nekompromisně tyto faktory omezit, nejlépe zcela zastavit. Tělo má schopnost regenerace, má pro to geniální vybavení, ale musí dostat šanci.

MUDr. P. Šácha