Endometrióza: střevo na prvním místě

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Březen je měsícem endometriózy, gynekologického onemocnění, které postihuje ženy v reprodukčním věku. Tehdy se buňky děložní sliznice dostávají i mimo dělohu, například do vaječníků, vejcovodů, dutiny břišní, ale také do plic či mozku, kde činí značné potíže. Je možné endometriózu léčit? A je ji možné léčit i stravou? Pojďme si společně vytipovat několik potravin.  

Jak se projevuje endometrióza?

Mezi ty nejzávažnější symptomy patří bolest, zánět či neplodnost. Zdravá děloha si se sliznicí poradí prostřednictvím menstruační krve, jenže, ta se v dutině břišní anebo v plicích nenachází. Příčiny endometriózy navíc nejsou jednoznačné, více zmiňujeme v článku o projevech a diagnostice endometriózy. U některé z žen se projeví mocná síla genetiky, někde je naopak ve hře imunologická či hormonální otázka.

Endometrióza vs. zánět  

Jak jsme si pověděli výše, jedním z doprovodných jevů endometriózy bude zánět. Zánět je následně propojen i s bolestí a v konečné fázi může vést až k neplodnosti. Nutno též podotknout, že je hlavní příčinou dalšího nárustu endometriálních lézí. Naše strava může být naplněna protizánětlivými potravinami, stejně, jako i těmi, které zánět přiživí.

U žen s endometriózou pak doporučuji dodržovat protizánětlivý protokol, který následně minimalizuje vznik zánětlivých procesů v těle.  

Protizánětlivé potraviny: protektivní vliv zeleniny

Obecně se má za to, že na protizánětlivý seznam můžeme zařadit téměř všechno ovoce, zeleninu, bylinky, ale také koření. Své vedení si uhájí listová zelenina, jako je špenát, polníček, rukola či pak-choy, zařadit můžeme rovněž i bylinky, výborně se osvědčuje medvědí česnek nabitý léčivou silou vitamínu C. Ze zeleniny pak můžeme využít ochranný vliv sulforafanů, které se ukrývají v růžičkách brokolice. Skvěle se nám osvědčuje také betakaroten, který dodává sytě oranžovou barvu mrkvi, dýni, paprice, batátu, také jej najdeme v dužnině melounu.

Betakaroten je rovněž přirozenou součástí špenátu, kapusty, hrášku, řeřichy. A že tyto potraviny nejsou oranžové? Je to tím, že se zde betakaroten schovává za zelený chlorofyl. Zapomenout nemůžu ani na rajčata, která ukrývají protizánětlivý lykopen.  

Ovocný nášup  

Z protizánětlivého ovoce to bude růžové hroznové víno se svým resveratrolem, dále antokyany nabité maliny, borůvky, ostružiny a lesní jahody. Zapomenout nesmím ani na jablka a šípkový plod se svým významným rutinem. Na zahrádce si pak do misky natrhejme černý rybíz, ale také angrešt, mysleme na meruňky, broskve, fíky a mango. Své místo má i granátové jablko. To vše je velmi výživné, protizánětlivé a plné malých drobných pomocníků, kteří zároveň pomohou našim játrům s detoxikací.  

Omega 3 jako další z pilířů  

Významnou protizánětlivou skupinou budou také potraviny obsahující omega 3 NMK. Zde řadíme ryby, nejlépe ty tučné, jako jsou losos, makrela, dále též tuňák, sardinky nebo též treska. Z oříšků to budou ořechy vlašské, ze semínek pak len anebo chia. Zařadit můžeme rovněž i oleje, jako je lněný či konopný. Olivový olej není na omega 3 nikterak bohatý nicméně obsahuje kyselinu olejovou, která je sama o sobě silně protizánětlivá.  

Kokosový olej s kyselinou laurovou  

Dalším výtečným tipem bude také kokosový olej se svou kyselinou laurovou. Pozor, používáme jej v jeho panenské, tedy nerafinované podobě. Je též často zmiňován jako funkční potravina autoimunitního protokolu, která svým složením významně potírá zánět.  

Úžasná kurkuma  

Studie dokládají také léčivý vliv kurkuminu, který se nachází v kořeni kurkumy. Některé studie dokonce dokládají snížení růstu endometriálních buněk mimo sliznici dělohy na základě výtažků z kurkumy. Kurkumu lze přidat do polévek, salátů, luštěninových směsí, anebo též pomazánek. Zde uvedu ještě avokádo, které díky vysokému obsahu vitamínu E můžeme rovněž přidat na seznam protizánětlivých potravin a které se s kurkumou velmi dobře snoubí.  

Zázvor, další z pálivých siláků  

Podobě, jako kurkuma, působí také zázvor se svým protizánětlivým gingerolem. Přidat jej lze do masových směsí, polévek, nápojů. Bude mít zelenou kdykoli během menstruačního cyklu až na samotnou menstruaci, kdy by nás příliš prohříval a mohl naopak způsobit diskomfort.  

Léčivé byliny  

Další mocnou skupinou budou samotné byliny, které lze popíjet v čajových směsích anebo je využít v tzv. napářkách, které mírní zánět a ulevují od bolesti. Mezi napářkové bylinky můžeme přidat řebříček obecný, šalvěj, heřmánek pravý, plod drmku, kopřivu dvoudomou či měsíček lékařský. Pro zjemnění a navonění směsi doporučuji zakomponovat také sušený květ růže. Z bylinek, ze kterých budeme chystat nálev, lze doporučit hluchavku bílou, pupalku dvoudomou, srdečník, mateřídoušku, ale také heřmánek.

Na trhu však existují další důmyslně seskládané směsi, kterými lze obohatit protizánětlivý režim během endometriózy. Studie rovněž dokládají protektivní vliv kvalitního zeleného čaje.   

Čerstvé potraviny jako základ

Jídelníček při endometrióze stavíme na čerstvých, neopracovaných potravinách, se kterými budeme dále pracovat v domácích podmínkách, to znamená, upouštíme od všeho zpracovaného, instantního, všeho, co obsahuje aditiva či barviva. Takové potraviny jsou pro naše tělo nejčistší, vykazují také nižší glykemický index, neboť nebyly zbaveny potřebné vlákniny.

Vláknina je další složkou protizánětlivého protokolu, neboť, zejména ta nerozpustná, působí na střevo jako kartáč, který na sebe nabalí to, s čím tělo ve střevě zápasí.

Z dalších potravin nám výborně poslouží například:

  • Ovesné vločky 
  • Pohanka  
  • Jáhly  
  • Ječné kroupy 
  • Celozrnná rýže v bio kvalitě  
  • Slzovka  

Proč právě slzovka?  

Slzovka je výbornou terapeutickou potravinou vyznačující se vysokým obsahem fenolických látek a flavonoidů, které jsou často spojovány s protizánětlivými pochody. Mezi flavonoidy zde najdeme například kvercetin a rutin, takže ti, kdo netolerují pohanku, by mohli využít slzovku jako adekvátní náhradu. Slzovku lze konzumovat ve formě kaší, přidat ji do polévky nebo také pomazánky. Výtečný je rovněž šlem, který vznikne namáčením slzovky ve vlažné vodě.

Slzovku nedoporučuji ženám s velmi jemnou tělesnou konstitucí, zejména proto, že potravina vysušuje, snižuje hmotnost. Pokud ji už zařadit, tak pouze doplňkově, v maximální dávce 2 polévkových lžic denně. Ostatní ji mohou servírovat až 3 x týdně v podobě plnohodnotné přílohy.  

Co nejíst?

Pokud bychom se řídili zdravým selským rozumem, z jídelníčku vyjmeme vše, co bude ultra zpracované, a tedy bude podporovat zánět. Co bude patřit do takového seznamu?  

  • Uzeniny a masné výrobky, jako jsou párky, salámy, klobásy, ale také paštiky 
  • Uzené ryby, sýry 
  • Červené maso 
  • Nasycené tuky a transtuky, které jsou součástí nejrůznějších sladkostí, ultra zpracovaného, smaženého jídla, jako jsou koblihy, brambůrky, smažené krekry aj. 
  • Mléčné výrobky, pokud jsme vypozorovali, že nám činí problém. Kasein a laktóza jsou častými alergeny, které mohou v těle přiživit zánětlivou reakci  
  • Margaríny, majonéza, tatarská omáčka pro svůj vysoká obsah nasycených mastných kyselin a omega 6 NMK 
  • Pšeničná mouka zbavená vlákniny a výrobky z kukuřice 
  • Mražené potraviny (u endometriózy dbáme na čerstvost) 
  • Energetické nápoje a sladké nápoje 
  • Alkohol  

Endometrióza ve studiích  

Studie v roce 2013, více pak zde: Dieta při endometrióze: Jaké potraviny jíst a čemu se vyhnout, dokládá, že ženy, které jedí více zeleniny, ale také omega 3 NMK, jsou více chráněny před dopady endometriózy nežli ty, které konzumují více červeného masa, transmastných kyselin a zároveň pijí nadbytek kávy. Brazilská studie navíc dokládá protektivní vliv čerstvých plodů, zeleniny, celých zrn, stejně jako zmiňovaných omega 3 NMK.  

Ženy s endometriózou by měly snížit množství kofeinu, stejně jako i příjem alkoholu na úplné minimum. Právě tyto dvě zbytné složky jídelníčku mohou zvýšit hladinu estrogenu, a tedy i přiživit celý tento problém.  

Endometrióza a estrogenová dominance

Na závěr zmíním i otázku hormonální. Jedním z hlavních spouštěčů endometriózy, kromě otázky genetické a imunologické, může být i rozkolísaná hladina hormonů, především estrogenu. V takovém případě pozor na:

  • Hormonální antikoncepci 
  • Příjem těžkých kovů prostřednictvím stravy (ryby z velkochovů, ryby vysoko v potravním řetězci, některá rýže aj.) 
  • Chronický stres  
  • Xenoestrogeny  
  • Nadbytek fytoestrogenů, které přijímáme stravou (sója, cizrna, buráky, jetel luční, klíčky vojtěšky).  

Více pak k tématu zde: Jak na hormonální rovnováhu: Bolestivá prsa? Může za to estrogenová dominance a tady, jak estrogenovou dominanci řešit přírodně.