Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku


Emoční inteligence

03.08.2011
Všichni známe zkratku IQ a s ní spojené nejrůznější testy. Ovšem kromě klasické inteligence existuje i méně známá, ale pro život stejně významná emoční inteligence. Co to vlastně je? Je to schopnost uvědomovat si vlastní pocity, ale i současně pocity druhých a zacházet s nimi tak, aby to vše působilo pozitivně nejen pro náš život, ale i produkovaný život lidí kolem nás. Jedinec s vysokou emoční inteligencí, je empatický – tedy vnímá a respektuje pocity lidí kolem sebe a dokáže se vcítit do jejich problémů. Používá se pro ni zkratka EQ.

Rovněž umí sebe motivovat a zvládnout své emoce v kritických chvílích. Toto je nesmírně důležitá vlastnost jak pro osobní život, tak i pro jeho profesní kariéru.Špatné rozhodnutí pod vlivem emocí může hodně zkazit. Lidé s touto schopností umějí dobře nakládat s těmito procesy, jak u sebe, tak u ostatních. Mají schopnost tyto pochody předvídat a využít je v rámci svého myšlenkového a rozhodovacího procesu. Mezi základní složky emoční inteligence lze počítat sebeovládání, sebeuvědomění, motivace, sociální dovednosti a empatie.Příkladem může být velmi nadaný a inteligentní pracovník ve vysoké funkci, který má vysoké organizační schopnosti, umí pomoci firmě vydělat peníze, ale je zcela nevšímavý k tomu, jak jeho činy i prohlášení působí na kolegy i na veřejnost, může skončit svoji kariéru, aniž si bude ochoten připustit, že udělal chybu. Stejně tak známe řadu případů z politického života, kdy inteligentní odborník vypustí neuváženou informaci, která vzbudí rozhořčení a je týdny přetřásaná v tisku, eventuelně je mu průběžně připomínána až do konce jeho působnosti.

 

Odborníci se přou, zdali je emoční inteligence již vrozená či ji můžeme získat. Faktem zůstává, že mnoho lze získat učením, které vychází z inteligence a příkladů. Doposud nevíme, jaký vliv na tento proces mají geny. Proto je někdy nabízen termín emoční kompetence, což zdůrazňuje možnost tuto schopnost postupně získat.


Související články:
Umění prožívat emoce
Léčivá síla smíchu
Psychologie štěstí
Naše (dětská) traumata
Rozhodujeme se rozumem nebo pocitem?
Proč nepomáháme?


03.08.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Gastritida
Jak podpořit vylučování toxinů?
Diosmin
Trávící problémy, bolest hlavy, nespavost a další potíže. Jakou mají podle psychoanalýzy příčinu?
Bylinná péče o zrak
Jak a kudy k nám pronikají toxiny?

234,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS