Elastin mořský

Tento druh elastinu je mořského původu. Elastin je nerozpustný skleroprotein, jehož jméno je odvozeno od jeho elastických vlastností. Je základní složkou některých typů vaziva a je roztroušen v mimobuněčném prostoru různých orgánů obratlovců od kruhoústých nahoru.

Elastin představuje vláknitý řetězec složený z mnoha za sebou zařazených bílkovinných stavebních kamenů. Tyto stavební kameny se označují někdy jako tropoelastin a jsou na rozdíl od hotového elastinu rozpustné ve vodě; enzym, který je schopen elastin ze základních jednotek tvořit, se označuje jako lysyloxidáza.

Složení elastinu je bohaté zejména na aminokyseliny glycin, alanin, prolin, valin a leucin. Je velmi důležitý pro stavbu kostí i kloubů, ale zvláště pokožky. Pokud pokožka obsahuje dostatek elastinu, je pružná, vypnutá a rychleji reaguje na vnější podněty. Je to z toho důvodu, že elastin je schopen vytvořit síť pružných vláken (5krát rozpínavějších než gumový proužek se stejným průměrem). Tato elastinová vlákna dodávají pokožce její pružnost a elasticitu. Elastinová vlákna představují pouze 5 až 10 % z celkového množství vláken obsažených v pokožce, ale jsou zcela nezbytná pro zajištění pružnosti pokožky.

Proces ztráty vody se s věkem zrychluje. Dehydrataci není možné se vyhnout. Proto kosmetické přípravky s elastinem jsou vhodné jednak na povadlou pleť, jednak také předchází předčasné povadlosti pokožky. Elastin je rovněž ideální látka pro náročnou, atrophickou stejně jako špatně prokrvenou kůži a o mužskou pleť. Elastin tak působí preventivně proti stárnutí elastických vláken. Uhlazuje a vylepšuje strukturu vnějších ploch a předchází předčasnému vzniku vrásek. V kosmetických přípravcích je často kombinován s kolagenem.

Aktivní látka kolagen zároveň účinně posiluje pokožce vlastní kolagenové vlákna a obsažený elastin zase vlákna elastinová. Tím se také zpomaluje přirozený proces stárnutí pleti, protože kolagenová a elastinová vlákna budou chráněny před přirozeným poškozováním – praskáním.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.