Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Ekzém - stále vzdoruje uzdravení IX.

27.04.2007
Závěr seriálu bych chtěl věnovat dílčí kapitolu k ošetřování ekzémů, protože to je věčné téma, stále aktuální. Nemusím zdůrazňovat, že léčba ekzému musí být komplexní. Lokální ošetření je důležité, ale samo o sobě nevyléčí nemoc. V akutním stádiu s mokváním aplikujeme vysušující obklady např. 3% borovou vodu, Jarischův roztok nebo slabý roztok hypermanganu (slabě růžová barva), při velmi dráždivých formách pouze fyziologický roztok.

Moderní medicína má k dispozici komfortní formu sprejů s obsahem termálních vod. Jestliže jsou mokvavé plochy velké, používáme koupele - opět hypermanganové, bylinné odvary nebo odvary z pšeničných otrub, škrobu, můžeme použít minerální koupele mořské či lázeňské soli.

 

Ve stádiu po odeznění mokvání jsou vhodné tekuté emulze (lotia) a krémy typu olej ve vodě (O/V). Kde jsou ještě mírné projevy červenání = zánětu, se používají hydrofilní krémy typu Ambiderman nebo Neoaquosorb. Na místa, kde již nejsou červené projevy, použijeme krémy typu voda v oleji (V/O) nazývané hydrofóbní. Známe je pod názvy: Ung. Leniens, Synderman, Cutilan. Pro chronická ložiska se hodí mastné krémy opět typu voda v oleji (V/O), oleje, masti a pasty. Když máme menší urputné, chronické, hrubé ložisko, použijeme okluzivní zábal. To znamená, že se nanese mast na ložisko, zakryje proužkem igelitové fólie a zaváže obvazem a nechá se 20 minut působit, aby se umožnilo účinné masti proniknout do hlubší vrstvy. To se opakuje 2x denně. Při výběru lokálního kožního léčiva je nutno sledovat, aby neobsahovalo různá konzervancia, stabilizátory, emulgátory, parfémy, barviva - čím jednodušší, tím výhodnější. Snažme se vyhýbat parabenům a lanolinu, které bývají častými vyvolavateli kontaktní přecitlivělosti.

 

Další stadia udržování pokožky jsou také velmi důležitá. Výborně se hodí různé koupele s medicinálními a sprchovacími oleji a gely. Opět dbáme, aby byly hypoalergenní. Mají mít dobrý promašťující a hydratační účinek. Nezapomeňme na "pravidlo 3 minut" - kůži je nutno ošetřit do 3 minut po koupeli nebo sprše, jinak si nezachová hydrataci, voda se odpaří a dojde ke stažení rohové vrstvy, kůže popraská a stupňuje se vysušování. Pokud jsme zastánci bylinných extraktů, pak dáme přednost přípravkům s jednou maximálně se třemi složkami. Hodně je oblíbený heřmánek, propolis, měsíček lékařský, ale praxe ukazuje, že jsou potenciálními alergény a dermatology nebývají doporučovány.

 

Pro budoucnost se objevují zprávy o účinných alternativách léčby lokálními kortikosteroidy a to jsou látky izolované z různých hub. Například Tacrolimus izolován z v Japonsku z houby rodu Streptomyces - ukazuje se, že by mohl mít imunosupresivní účinek. Existuje již masťová varianta s názvem Protopic. Dále Pimecrolimus - z něj je k dispozici Elidel l% krém, který byl vytvořen pro léčbu zánětlivých kožních chorob. A dále Sirolimus - jde o makrolid izolovaný z houby Streptomyces hygroscopicus, který na buněčné úrovni působí podobně jako tarcolimus. Nejdéle známá a v praxi používaná je ze žampiónu zápašného - agaricus xanthoderma- izolována antibiotická látka nazvaná Psalliotin (HOCKING 1950, Atkinson 1954). Psalliotin je účinný proti četným gram - pozitivním i gram - negativním bakteriím (streptokokům všech skupin, micrococcus pyogenes aureus, escherichia coli, arizona, shigella, proteus morgani). Názvem psalliotin se označují dvě další látky ze žampiónů s účinky antialergickými.

 


Celková nabídka přípravků na ekzém.


Související články:
Ekzém – stále vzdoruje uzdravení
Ekzém – stále vzdoruje uzdravení II.
Ekzém - stále vzdoruje uzdravení III.
Ekzém - stále vzdoruje uzdravení IV.
Ekzém - stále vzdoruje uzdravení V.
Ekzém - stále vzdoruje uzdravení VI.
Ekzém - stále vzdoruje uzdravení VII.
Ekzém - stále vzdoruje uzdravení VIII.


27.04.2007
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS