EGCG – Epigalokatechin galát (epigallocatechin gallate)

cm zeleny caj1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jde o ester epigalokatechinu, přírodní látku, která se v nejvyšší koncentraci nachází v zeleném čaji. Látky ze skupiny katechinů, včetně epigalokatechin galátu (dále jen EGCG), se nacházejí i v černém čaji, v průběhu procesu fermentace však dochází k jejich výrazným ztrátám. EGCG se rovněž užívá formou doplňku stravy – extraktu ze zeleného čaje. Jeho hlavní výhodou je, že se zde EGCG a případné další účinné látky nacházejí v mnohonásobně vyšší koncentraci. Některé typy extraktů navíc neobsahují kofein.

Nejstarší herbář, v němž se objevují záznamy o čaji, pochází z Číny a vznikl před 1 500 lety. Tradice pití čaje je však pravděpodobně o několik tisíc let starší (podle archeologických nálezů byl konzumován již před 5 000 lety), stejně jako využívání jeho léčivých účinků. Kissa Yojoki neboli Kniha čaje z roku 1191 popisuje pozitivní účinky pití zeleného čaje například na srdce, trávení, prevenci únavy, podporu funkce mozku či močového ústrojí. V posledních letech je odborníky často zmiňován tzv. asijský paradox – ačkoliv je v této části světa hojně rozšířeno kouření cigaret, úmrtnost na rakovinu a kardiovaskulární choroby je poměrně nízká, což je přičítáno právě hojnému pití zeleného čaje. Do Evropy se čaj dostal v 17. století. V současnosti jde o druhý nejčastěji konzumovaný nápoj – hned po čisté vodě.

Léčivé účinky

EGCG - extrakt ze zeleného čaje Epigemic

EGCG je znám především pro své silné antioxidační působení, zároveň jde však o jednu z látek, která je schopna velice silně působit z hlediska epigenetiky.

Epigenetika je poměrně mladý vědní obor, díky němuž víme, že to, jací jsme a jaké nemoci nás trápí, nezávisí pouze na genetické informaci. Existují totiž mechanismy, které dokážou některé geny „vypínat“, či naopak „zapínat“ – z chemického hlediska jde například o metylaci genů či acetylaci histonů. Tyto změny mohou přitom být natolik výrazné, že dva jedinci se stejnou genetickou informací mohou být zcela odlišní, jako se to děje třeba v případě včelí matky a dělnice.

EGCG přitom patří mezi nejsilnější přírodní preparáty, které jsou tělo schopny ovlivňovat právě z hlediska epigenetiky. Má nezastupitelné místo v prevenci a léčbě rakoviny a kardiovaskulárních chorob, podporuje hubnutí, a dokonce může ovlivňovat průběh Alzheimerovy choroby a míru postižení u Downova syndromu.

EGCG pomáhá v prevenci nádorových onemocnění. EGCG patří mezi živiny, které dokáží zastavovat nádorové bujení. EGCG hraje také důležitou roli u kardiovaskulárních onemocnění. Ukazuje se totiž, že vznik některých srdečně-cévních nemocí, zejména pak aterosklerózy, je svázán s procesem metylace cytosinu, což je jeden z hlavních epigenetických mechanismů. EGCG patří mezi látky, které mohou působit na vznik a léčbu některých typů rakoviny, které mají zánětlivý podklad, srdečně-cévních nemocí, diabetu, obezity, artrózy, ale také například urychlit regeneraci po náročné pohybové aktivitě. EGCG také dokáže ovlivňovat i viditelné projevy stárnutí, například stav naší pleti. Aktivuje totiž ve svrchní vrstvě pokožky kožní buňky keratinocyty, ovlivňuje jejich schopnost dělení, a tím snižuje tvorbu vrásek. Zároveň přitom ale také může zlepšit stav některých kožních nemocí (například lupenky), příznivě ovlivnit hojení ran a snížit tvorbu jizev.

Zelený čaj je již léta oblíbený jako „spalovač tuků“, dlouho se však jeho účinky přičítaly hlavně obsahu kofeinu. Bádání ovšem objevilo, že mnohem důležitější je přítomnost EGCG, který dokáže průběh hubnutí ovlivňovat prostřednictvím řady procesů: zvyšuje energetický výdej, míru oxidace (tj. spalování) tuků, snižuje vstřebávání glukózy a tuků, potlačuje diferenciaci tukových buněk i aktivitu enzymu lipázy a ovlivňuje i chuť k jídlu. EGCG také dokáže účinně potlačovat proces metylace genů, a proto může hrát výraznou roli i v prevenci a léčbě Alzheimerovy choroby. Pozitivní vliv byl rovněž prokázán u dalších neurodegenerativních nemocí, například Parkinsonovy choroby.

Výzkumy vyjevily, že u osob s Downovým syndromem je výrazně redukován presynaptický protein alfa-synuklein. Pokusy na myších přitom potvrdily, že právě EGCG dokáže tvorbu této látky pozitivně ovlivnit. Kromě toho může regulovat i tvorbu enzymu Dyrk1A, který je nezbytný pro vývoj mozku, a jeho nadměrná aktivita je přitom považována za patogenní faktor při Downově syndromu.

Užívání

EGCG se v rámci prevence obvykle užívá v množství 100 až 200 mg denně, pro léčebné účely jsou používány dávky vyšší, obvykle 400 až 1 000 mg za den. Pro dosažení účinnosti je vhodná minimálně dvouměsíční kúra.