Dýchání, které omlazuje

cm dychani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

„Někteří lidé se správně stravují, jiní dokonce pravidelně sportují, a přesto nejsou zdraví. Ale neznám člověka, který by trpěl nějakým civilizačním onemocněním, a přitom správně dýchal,“ vyjádřil se před léty v podobném duchu americký lékař Dr. Andrew Weil. Ale zatímco existují tuny článků o zdravé výživě, dýchání bývá většinou opomíjeno. A přitom je právě dýchání klíčem. Dýcháním můžeme doslova změnit svůj osud.

„Chceš být šťastný? Potom učiň svůj život tak oduševněle jednoduchý, jak bezesně dýchá,“ píše Sri Chinmoy ve své Velké knize meditačních cvičení. A má pravdu. Nejjednodušší věci bývají někdy ty absolutně nejúčinnější. V dýchání je obrovská síla. Může nás doslova přenést přes práh zázraků (jak píši, pro změnu, ve své knize Sedm poselství).

Tajemství dlouhověkosti

Podle jógové tradice má každý z nás délku života určenou počtem nádechů a výdechů. I kdybychom to brali jen jako metaforu, je jisté, že pomalé dýchání má na organismus naprosto blahodárné účinky. „Periodická zástava všech základních funkcí nebo jejich omezení umožňuje směřovat k prapříčině, k uchování lásky a jejímu hromadění v duši a pomáhá snáze snášet stresy (…) A tudíž ozdravuje a omlazuje organismus jako takový“ (Diagnostika karmy, 4. díl, str. 192). Lazarev např. popisuje případ muže s astmatem, který se vyléčil tím, že začal dýchat stále jemněji a pomaleji – takřka neznatelně.

Udělejte si sami dýchací experiment

Pokud se chcete opravdu naučit dobře dýchat, vyplatí se investovat svůj čas do kurzu jógy nebo individuálních hodin u dobrého učitele. Při nácviku je třeba být velmi opatrný a svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Pro vaši představu, v jaké kondici právě teď jste, si ale můžete vzít právě teď do ruky hodinky a spočítat si, kolikrát za minutu se nadechnete a vydechnete. Dýchejte přitom svým normálním tempem.

Jak dýchat lépe

Pokud jste průměrný, netrénovaný člověk, tak váš dýchací rytmus je přibližně 18 nádechů a výdechů za minutu. Chcete-li se naučit dýchat pomaleji, velmi vám pomůže, když se naučíte tzv. plný jógový dech, nebo zjednodušeně řečeno, dýchat také bránicí (což se učí například i herci, o sportovcích ani nemluvě). N. Nedley v knize Život bez deprese zmiňuje výzkum, při kterém se ukázalo, že ideální nasycení kyslíkem vzniká až přibližně při frekvenci 3-6 nádechů za minutu. Zde se již bez správné techniky dýchání neobejdete.

„V Hatha józe provádíme speciální dechové techniky, pomocí kterých ovlivňujeme tok energie. Celou lekci jógy by pak měl provázet klidný nádech a výdech, který nám mimo jiné pomáhá správně pracovat se svým tělem,“ popisuje, jak takový nácvik správného dýchání může vypadat učitelka jógy Anna Pindejová. Podle ní působí správné dýchání také například na činnost orgánů v hrudníku a v oblasti břicha, na páteř a v neposlední řadě ovlivňuje i psychiku.

Moje zkušenost a co můžete udělat vy

Sám se dýchání věnuji – ať už v roli psychologa; člověka, který medituje; nebo dříve i běžce ve velké tréninkové zátěži – sedmnáct let. Dýcháte-li rychle a povrchně a pak se naopak nadechnete za minutu jednou nebo dvakrát, je to zážitek, jako byste se přesouvali v paralelních drahách svého osudu. Změna, kterou pociťujete, je obrovská. Najednou nefungujete v režimu stresu, ale relaxace. Mění se vše – vaše fyziologie i vědomí.

Tento článek vás měl inspirovat k tomu, abyste pro své zdraví místo léků použili něco velmi jednoduchého a přirozeného – zároveň však velmi silného. Právě proto je třeba dbát na to, abyste to s nácvikem dýchání nepřehnali. Mohlo by se vám rozbušit srdce nebo mít tolik energie, že budete mít potíže usnout. V knihách a na internetu najdete spoustu dýchacích technik a různých frekvencí (např. 4-8-4-8, 5-10-5-10 ad. Každý člověk však má jiné vstupní předpoklady (viz „dýchací test“ v tomto článku), a proto ještě jednou varuji před neodborným samo-nácvikem. Kdo ze čtenářů myslí změnu svého zdraví i osudu vážně, nebude se techniku učit z článku, ale najde si svého „dýchacího“ učitele :-).