Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Dvě cesty aneb Jsou dvě cesty, jak se můžeme postavit ke konfliktu mezi zdravím a nemocí

01.08.2018
Dvě cesty aneb Jsou dvě cesty, jak se můžeme postavit ke konfliktu zdraví VS nemoc V době, kdy nemoc nepociťujeme, nemyslíváme často ani na prevenci vůči ní. Když se však nemoc objeví, je na prevenci pozdě, a tak je zahájen boj s nemocí.
  • První cesta je svým úsilím zaměřena na boj proti nemoci, používání léčiva proti ní.

 

  • Druhá cesta se snaží vytvořit pro tělo takové podmínky, aby se samo dovedlo s nemocí vypořádat. Je úzce spjata s prevencí: raději nemoci předejít, než proti ní později zdlouha bojovat.

 

Základem pro zdraví

je mít v pořádku střevo a jeho funkce, rovnováhu mezi přítomnými mikroorganizmy, vyrovnané prostředí kyselosti a zásaditosti, správnou funkci vstřebávací a vylučovací. To je podmínka pro tvorbu některých vitaminů, pro využití minerálů, enzymů, pro detoxikaci, a hlavně (což vyzvihnu) pro imunitu.

 

 

Velmi zjednodušeně: symbióza = rovnováha, dysbióza = nerovnováha

 

Úskalí první cesty

Máte-li angínu, dostanete antibiotika, jež nebezpečný bacil možná zničí, ale kromě toho zničí ve střevu také ochranné mikroorganizmy (laktobacily) - a vytvoří dysbiózu. V důsledku dysbiózy se sníží tvorba zdravých imunitních buněk. Na začátku bývá konflikt mezi bacilem a imunitou, imunita má problém se s bacilem sama vypořádat (Pročpak asi?), proto pak lékař nasazuje antibiotikum. Úkol nevyřeší vlastní imunita, nýbrž to za ni dočasně řeší antibiotikum. Imunita se tedy neposílí, naopak - antibiotikum ji ve střevu ještě víc oslabí.

 

Co se stane, když se - s takto oslabenou imunitou – setkáte brzy s dalším bacilem? Pravděpodobně se bude proces opakovat, tentokrát jen na jiné sliznici, třeba močových cest. Zánět bude opět zastaven antibiotikem, vše se zopakuje, následně se objeví další zánět třeba na kloubech, pak na plicích. Je docela možné, že právě ta začínající angína již byla součástí popsaného koloběhu událostí a že již tehdy měl dotyčný ve střevu dysbiózu.

 

Afty

Někomu se tvoří v ústech afty nebo na rtech „koutky“. Dostanete antibiotickou mast a vitaminy skupiny B. Kde se tvoří vitaminy skupiny B? Ve střevu. Za předpokladu, že je tam symbióza. Když tedy máte afty, je předpoklad, že trpíte ve střevu dysbiózou. Dutina ústní je součástí trávicí trubice, tedy jaká je "situace zdraví" ve střevu, taková je i v dutině ústní. Když berete B-komplex, dobře činíte, dodáte jím do těla chybějící vitamin. Co se však stane, když vitamin B přestanete užívat a ve střevu bude stále dysbióza? Můžete očekávat návrat potíží.

 

A podobné schéma, které souvisí s dysbiózou, patří k otázkám akné a mnohým dalším projevům na kůži. Říká se, že je to problém vnitřní, který se manifestuje na kůži. Cokoli bude tedy podáváno z povrchu, nebude řešit podstatu, problém bude jen maskován, ve střevu je totiž dysbióza. Samozřejmě tu na vznik projevu nemoci spolupůsobí více faktorů, u akné je to hormonální nerovnováha a labilní psychika, ale většinou je přítomna právě i dysbióza.

 

Mnoho lidí trpí chudokrevností, opět z mnoha příčin, ale jednou z nich je také dysbióza. Metabolizmus železa nemá u dysbiózy vhodné podmínky. Takže pacient léta užívá prostředek se železem, ale při dysbióze se k vyléčení nedopracuje. Starší lidé, zvláště ženy, trpí osteoporózou, užívají některý přípravek s vápníkem, k tomu vitamin D, aby se vápník dobře vstřebával. A někdo i vitamin K2, aby byl účinek vitaminu D komplexní. A je tu opět otázka: Které místo v těle je podstatné pro vápník, vitamin D a vitamin K2? Střevo, jež má být v symbióze. A pokud není, pak budou uvedené prvky chybět a budete je dodávat uměle. Znovu je nutno podotknout, že se na osteoporóze podílí víc faktorů. Zde se ale zabýváme střevem, proto uvádím souvislosti nemoci se střevem.

 

Prevence s multi-

V poslední době je moderní užívat v rámci prevence prostředky obsahující v názvu slovní základ multi-. Tím výrobce vyjádřil, že produkt obsahuje mnoho ingrediencí (minerálů, stopových prvků, vitaminů, enzymů).

 

Filozofie pro užívání je jasná: V běžné potravě včetně zeleniny a ovoce, které koupíte v hypermarketu, nebývá dostatek potřebných prvků, proto je požadováno užívat je v multi-tabletkách. A jsou vymýšleny výrobní postupy, aby se zvýšila jejich vstřebávací schopnost, jako formy koloidní, fulvátové, liposomální atd. To je všechno dobré. Ale tak nějak se přitom vychází z předpokladu, že schopnost vstřebávací v tenkém střevu není v pořádku, že střevo obecně má vytvořenu dysbiózu. Pochopitelně je to důsledek působení civilizačních faktorů, způsobu stravování, užívání chemických léků, u žen hormonální antikoncepce, vlivu kouření, alkoholu, drog, obecně stresu, nedostatku spánku, existence oxidativního stresu, včetně mála pohybu, mála pití tekutin. (Tekutinou je míněna čistá voda bez bublinek, bez chlóru; tekutiny pod značkou reklamních sloganů obsahují totiž hojně cukru i syntetických látek, tedy se výrazně podílejí na vzniku dysbiózy. Cesta ke zdraví tudy nevede.)

 

Prevence i údržba se SYMBI

Přibližně 15 i více let používám systém SYMBI k tomu, aby se tvořila a udržovala ve střevu symbióza.

 

U tohoto prostředku nejde v dané chvíli prioritně o probiotika, lze jej nazvat úvodním, přípravným krokem. Vytváří ve střevu nevhodné podmínky pro ty mikroorganizmy, které získaly převahu a tělu spíše škodí. Hlavním cílem je vytvořit jiné podmínky, takové, které vyhovují tělu prospěšným  laktobacilům. Prostředek se podává deset dní a dost.

 

Pokud je popsaná změna provázena střevním „nekomfortem“, lze dobu užívání zkrátit nebo snížit dávkování. V okamžiku ukončení podávání prostředku nekomfort ustane, a jakmile se nasadí probiotika

 

Při těchto podmínkách se osídlení střeva daří lépe. Praxe ukazuje, že bez přípravného (prvního) kroku nemusí docházet k očekávanému efektu samotně podávaných laktobacilů. Má to logiku, protože laktobacily čelí mnohým nástrahám a konkurenci.

 

A to stále není všechno. Současně se SYMBI, nebo až po jeho skončení, přidáváme chlorellu či mladý ječmen pro několik dobrých vlastností: Vychytává toxiny, obsahuje chlorofyl - má tedy dezinfekční účinek, obsahuje betakaroten - je to tedy antioxidant, dále růstový faktor, který potřebuje laktobacil, a jako celek je zásadotvorný. To je velmi důležité. Pokud by v těle (opačně) zůstalo kyselé prostředí, bude se tam dařit plísni, kvasince, a následně i zánětům.

 

První dva uvedené prostředky Symbi nazýváme probiotika, druhé dva (chlorellu a mladý ječmen) pak prebiotika. Je možno k nim přidávat inulin a žádoucí jsou i vlákniny.

 

Dietní princip

Velmi důležitá je dieta. Zásadně je třeba vyloučit nebo omezit sladkosti, a to kterékoliv. To bývá v drtivé většině případů jedna z důležitých příčin špatných vnitřních poměrů. Pak je nutno zvýšit pitný režim. Jestliže potřebujeme něco škodlivého z těla vyplavovat, musí v něm být dostatek vody.

 

Otázky o užívání

Současné užívání antibiotik a probiotik (SYMBI) je protichůdné, probiotika nemohou fungovat, protože je antibiotikum hned poničí. Poslední dobou se však razí teorie, že asi za 4 hodiny poté, co si vezmete antibiotikum, si můžete vzít laktobacily (SYMBI II). Ty však budou podáním další dávky antibiotika zničeny, a tak se to opakuje až do využití antibiotika. Nicméně ten hlavní smysl systému SYMBI se má uskutečnit až po ukončení antibiotik.

 

Během antibiotik tedy (s použitím této teorie) můžete eventuálně užívat (jen) SYMBI II. A po ukončení antibiotik přestaňte SYMBI II užívat a začněte od začátku, jak je výše popsáno, tedy SYMBI I. Po 10 dnech pak znovu SYMBI II + uvedená prebiotika. Právě popsanými kroky přispějete k druhé uvedené cestě, která nepůsobí proti nemoci, nýbrž mění podmínky ve střevu, aby se zlepšila schopnost vstřebávání i vylučování, a aby byla posílena imunita.

 

Jak často užívat

Vzhledem k hektickému způsobu života, stravování a k prožívaným stresům je žádoucí, aby byl tento systém použit

  • v rámci prevence 2 x ročně.
    (Kdo však trpí chronickou nemocí, potřebuje jej využít.)
  • 4 x ročně, nejlépe před změnou ročního období.

 

Hodně lidí, kteří trpí chronickou nemocí, užívá mnoho syntetických léků (někdy až 10 druhů). U nich lze proto předpokládat přítomnost dysbiózy. Na lécích jsou závislí, nelze jim je vysadit, protože by se bez nich mohl jejich stav zhoršit, ale při dlouhodobém užívání ony léky přestávají fungovat tak, jako kdysi na začátku a lékař je mění nebo k nim přidává další. Proto jsem výše popsal svou zkušenost o vhodnosti provádět pravidelnou korekturu dysbiózy a trvale se snažit o udržení symbiózy.

 

Celková nabídka našich probiotik a prebiotik.


Související články:
Probiotika, prebiotika, synbiotika
Jak snížit zánět pomocí potravin
Antibiotika - Zázračná zbraň přestává zabírat
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Každý ať si sestaví svůj vlastní příběh


01.08.2018
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS