Drž se raději křenu než mladé ženy

To se říkalo tradičně, když lidé viděli staršího muže usilovat o mladou ženu. Posmívali se mu . V dávnějších dobách se křen spojoval vždy s mužstvím, avšak měl léčit také všechny ” manželské nemoci”. V Čechách je tradice, že miska se strouhaným křenem byla určena především ženichovi. Tomu měl dodávat odvahu a sílu při plnění manželských povinností.

V některých evropských oblastech se dodržoval další zvyk – příprava křenu pro ženicha na svatební hostinu. Nevěsta musela nastrouhat kořen křenu vlastnoručně a pokud tak učinila bez jediné slzičky, bylo to znamením, že své panenství už ztratila.

Na Chrudimsku se podávala o svatbách křenová omáčka se smetanou, doplněná hrozinkami nebo mandlemi. Křen ve starověku znali a používali Židé. Strouhaný kořen křenu používali staří Slované i Germáni. Křen se pravděpodobně poprvé objevil v Evropě, nyní je však znám už po celém světě, dokonce i na území chladného Grónska. I tam bylo nalezeno na 40 druhů této byliny, což dosvědčuje skutečnost, jak snadno se rozmnožuje a jak je odolná vůči veškerým klimatickým i půdním nepřízním.

V kuchyni se používá především kořen, někdy svěží mladé lístky jako zelená nať či přísada do salátů. Když se rozšíří na zahradě, je často považován za plevel. A přitom obsahuje úplné bohatství látek, které jsou pro člověka prospěšné. Obsahuje glukosinoláty (zejména sinigrin), silice, značné množství vitamínu C, sacharidy, enzymy, asparagin, glutamin, organické kyseliny a flavonoidy. Při porušení pletiv kořene (typicky strouháním) se ze sinigrinu působením enzymu myrosinasy uvolňuje hořčičná silice allylisothiokyanát, která způsobuje štiplavou chuť a pach křenu.

Křen působí výrazně antibakteriálně a má také účinky protiplísňové, podporuje trávení (zvyšuje vylučování trávicích enzymů a normalizuje střevní mikroflóru), odhleňuje průdušky, obsahuje jeden z nejúčinnějších prostředků na rozpouštění hlenů v těle, dík vysoce kvalitnímu, silně penetračnímu éteru ze skupiny hořčičných olejů. Ovlivňuje především hleny v prostorách nosu a ve vedlejších nosních dutinách. Působí močopudně a celkově povzbudivě, pro vysoký obsah vitamínu C je výborným prostředkem při rekonvalescenci. Při zevním použití zvyšuje prokrvení tkání, čímž urychluje hojení a regeneraci.

A ještě uvedu příklad využití v přírodní medicíně

Extrakt z křenu
(Armoracia rusticana radix, Gaertner)

Přírodní extrakt z křenu selského a jablečné šťávy doplněný červeným vínem ve formě sirupu s předpokládanou komplexní podpůrnou účinností jako prostředek s pomocnými účinky při tonizaci organizmu v rekonvalescenci a na zlepšování metabolizmu při sedavém způsobu života.

Křen je silně fytoncidní (je tzv. rostlinné antibiotikum) rostlina, obsahující silici s vitamínem C, enzymy, asparagín, glutamín, sacharidy, organické kyseliny a menší množství flavonoidních látek. Omezuje vlivy znečištěného ovzduší, čistí dýchací orgány i žaludek. Odplavuje škodlivé látky z organizmu, povzbuzuje trávení.

Zlepšuje metabolismus při sedavém způsobu života.
Tonizuje organismus v rekonvalescenci.
Zvyšuje vylučování trávicích enzymů.
Normalizuje střevní mikroflóru.
Zlepšuje látkovou výměnu.
Působí močopudně.
Celkově na organismus působí povzbudivě.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.