Drž se raději křenu než mladé ženy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

To se říkalo tradičně, když lidé viděli staršího muže usilovat o mladou ženu. Posmívali se mu . V dávnějších dobách se křen spojoval vždy s mužstvím, avšak měl léčit také všechny “ manželské nemoci“. V Čechách je tradice, že miska se strouhaným křenem byla určena především ženichovi. Tomu měl dodávat odvahu a sílu při plnění manželských povinností.

V některých evropských oblastech se dodržoval další zvyk – příprava křenu pro ženicha na svatební hostinu. Nevěsta musela nastrouhat kořen křenu vlastnoručně a pokud tak učinila bez jediné slzičky, bylo to znamením, že své panenství už ztratila.

Na Chrudimsku se podávala o svatbách křenová omáčka se smetanou, doplněná hrozinkami nebo mandlemi. Křen ve starověku znali a používali Židé. Strouhaný kořen křenu používali staří Slované i Germáni. Křen se pravděpodobně poprvé objevil v Evropě, nyní je však znám už po celém světě, dokonce i na území chladného Grónska. I tam bylo nalezeno na 40 druhů této byliny, což dosvědčuje skutečnost, jak snadno se rozmnožuje a jak je odolná vůči veškerým klimatickým i půdním nepřízním.

V kuchyni se používá především kořen, někdy svěží mladé lístky jako zelená nať či přísada do salátů. Když se rozšíří na zahradě, je často považován za plevel. A přitom obsahuje úplné bohatství látek, které jsou pro člověka prospěšné. Obsahuje glukosinoláty (zejména sinigrin), silice, značné množství vitamínu C, sacharidy, enzymy, asparagin, glutamin, organické kyseliny a flavonoidy. Při porušení pletiv kořene (typicky strouháním) se ze sinigrinu působením enzymu myrosinasy uvolňuje hořčičná silice allylisothiokyanát, která způsobuje štiplavou chuť a pach křenu.

Křen působí výrazně antibakteriálně a má také účinky protiplísňové, podporuje trávení (zvyšuje vylučování trávicích enzymů a normalizuje střevní mikroflóru), odhleňuje průdušky, obsahuje jeden z nejúčinnějších prostředků na rozpouštění hlenů v těle, dík vysoce kvalitnímu, silně penetračnímu éteru ze skupiny hořčičných olejů. Ovlivňuje především hleny v prostorách nosu a ve vedlejších nosních dutinách. Působí močopudně a celkově povzbudivě, pro vysoký obsah vitamínu C je výborným prostředkem při rekonvalescenci. Při zevním použití zvyšuje prokrvení tkání, čímž urychluje hojení a regeneraci.

A ještě uvedu příklad využití v přírodní medicíně

Extrakt z křenu
(Armoracia rusticana radix, Gaertner)

Přírodní extrakt z křenu selského a jablečné šťávy doplněný červeným vínem ve formě sirupu s předpokládanou komplexní podpůrnou účinností jako prostředek s pomocnými účinky při tonizaci organizmu v rekonvalescenci a na zlepšování metabolizmu při sedavém způsobu života.

Křen je silně fytoncidní (je tzv. rostlinné antibiotikum) rostlina, obsahující silici s vitamínem C, enzymy, asparagín, glutamín, sacharidy, organické kyseliny a menší množství flavonoidních látek. Omezuje vlivy znečištěného ovzduší, čistí dýchací orgány i žaludek. Odplavuje škodlivé látky z organizmu, povzbuzuje trávení.

Zlepšuje metabolismus při sedavém způsobu života.
Tonizuje organismus v rekonvalescenci.
Zvyšuje vylučování trávicích enzymů.
Normalizuje střevní mikroflóru.
Zlepšuje látkovou výměnu.
Působí močopudně.
Celkově na organismus působí povzbudivě.