Drtič kamenů… Chanca Piedra

cm chanca

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je to nenápadná bylina z čeledi pryšcovitých, vyskytující se v tropických oblastech celého světa. Divoce roste v Indii, jihovýchodní Asii, tropické Africe a Americe. Původně pravděpodobně pochází z deštných pralesů kolem Amazonky. Nejlepší léčebné účinky mají ovšem ty rostliny, které rostou ve vysokých nadmořských výškách nad 3 000 m. n. m. Jednou z takových oblastí je i Peru, odkud právě pochází chanca piedra.

Phyllanthus niruri má diuretické, spazmolytické a celkově výrazné protizánětlivé účinky. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi a posiluje funkce jater. Výrazně pak působí přednostně na urogenitální trakt. chanca piedra je tedy především známa pro své schopnosti odstraňovat močové a ledvinové kameny, a to díky svým spazmolytickým a diuretickým účinkům. Uvolňuje hladké svalstvo a podporuje vylučování moči, kaménky tak za kratší či delší dobu opustí tělo přirozenou cestou. chanca piedra ale působí nejen jako důmyslný bylinný chirurg, účinně totiž kaménky všeho druhu rozpouští a preventivně brání jejich vzniku díky schopnosti odbourávat kyselinu močovou. Tato schopnost má za následek rovněž i pozitivní vliv na řadu kloubních onemocnění (dna, revmatismus) a bolesti kloubů, které s usazováním krystalků kyseliny močové přímo souvisejí.

Ale zpět k urogenitálnímu traktu. Z chanca piedry budou mít užitek nejen všichni, kteří trpí tvorbou kaménků všeho druhu, ale daleko větší skupina těch, kteří mají zkušenost s častými infekcemi močového měchýře, muži se záněty prostaty a ženy se sklonem k vaginálním infekcím. Tato bylina byla po generace užívána americkými indiány jako účinný lék na všechny problémy urologického charakteru a rovněž také na žlučové kameny.

Západní věda posléze laboratorně potvrdila mimořádnou schopnost Phyllanthus niruri podporovat správnou činnost a regeneraci jater i u velmi vážných případů infekční žloutenky typu B. Podpora činnosti jater souvisí s pozitivním vlivem chanca piedry na trávení, zejména pak trávení tuků.

Protizánětlivé účinky čaje lze ovšem použít tím nejširším způsobem od zánětu jater a ledvin, přes žaludeční a střevní infekce až po “obyčejná” nachlazení.

Příprava čaje z chanca piedry je velmi jednoduchá a rychlá. Vzhledem k tomu, že se jedná o zelenou rostlinnou nať, není třeba bylinku moc dlouho vařit. Stačí 5 minut a ihned scedit. Na 1 litr vody se dávají 1-2 polévkové lžíce. Nálev má medově žlutou barvu a poměrně příjemnou hořce nakyslou chuť. Pije se ve třech denních dávkách.