Drosera rotundifolia L., rosnatka okrouhlolistá

rosnatka e1612782144684

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je to vytrvalá bylina 10 až 20 cm vysoká s nitkovitými kořeny. Patří do čeledi rosnatkovité (Droseraceae).

Listy jsou dlouze řapíkaté a obsahují dlouhé červené žláznaté chlupy, které vylučují slizové kapky. Plodem je tobolka.  Je rozšířena téměř po celé Evropě na rašelinných a mokrých loukách, včetně České republiky. Je to rostlina celkem vzácná, u nás přísně chráněná. Je populární jako masožravá rostlina.

Když se posadí na list nějaký hmyz, chlupy se skloní, zachytí ho a žlázky začnou vylučovat trávicí tekutinu. To ale platí jen u mladých listů, starší už nejsou dráždivé. Je to umožněno pomocí proteolytických enzymů. Ty jsou obsaženy v jejich žláznatých chloupcích a umí rozpouštět bílkoviny.

Jako rostlinná droga se z ní zpracovává nať (Herba droserae). Ta je bez zápachu a má nahořklou a svíravou chuť. Pro zájemce ale upozorňuji, že u nás je její sběr zakázán.

Hlavní účinné látky nejsou dosud ještě úplně prozkoumané. Zatím víme, že obsahuje proteolytický ferment droserin a droseron (chinon totožný s plumbaginem), kyselinu benzoovou, červené barvivo, třísloviny, organické kyseliny a antibakteriální látky.

Rosnatka jako léčivka byla známá a oblíbená již v antice, kdy tvořila důležitou součást bylinných likérů, údajně s léčivými vlastnostmi.

Droga se v léčitelství používá k uvolnění křečí hladkého svalstva a k odhlenění. Působí mírně močopudně a snižuje hladinu krevního cukru. Obsažené chinonové sloučeniny potlačují růst některých bakterií. Po požití čaje z rosnatky se zbarvuje moč tmavě, což se vysvětluje zvýšeným rozpadem fenolových derivátů v moči.

Vnitřně byla tradičně užívána jako antisklerotikum, diuretikum, sekretolytikum a expektorans v nálevu nebo v tinktuře hlavně proti křečovitému a dlouhotrvajícímu kašli, astmatu nebo zánětu průdušek.

Pro zajímavost je možné zmínit, že byla jednou ze složek volně prodejného léku proti kašli Tussilen, který se ovšem už delší dobu nevyrábí.

PharmDr.Tomáš Arndt

PharmDr.Tomáš Arndt

Jako farmaceut jsem již během studia a potom v praxi získal vědomosti o chemických léčivech, jejich účincích, dobrých i špatných.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!