Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Draslík

31.12.2011
Draslík jako prvek v čisté formě je měkký, lehký a stříbrolesklý kov. Samotný draslík se používá na výrobu nejrůznějších slitin, detergentů a ve formě dusičnanů (draselný ledek - KNO3) je nechvalně proslulý jako zemědělské hnojivo. Draslík spolu se sodíkem zajišťuje v našem organismu správné hospodaření s vodou, vedení nervových vzruchů, kontrakci svalů a udržování správného srdečního rytmu. Draslík je nezbytný pro vytváření zásob cukrů a jejich přeměnu na energii. Je bohatě rozšířen v okolním prostředí a stejně tak často obsažen v potravinách. Nejbohatší na draslík jsou banány, sušené meruňky, brambory a pomerančový džus. Bohaté je rovněž libové maso, luštěniny a mléko.

Úpravou čerstvých potravin se obsah draslíku snižuje. Průměrná strava obsahuje dostatek draslíku, takže v tomto ohledu nejsme ohroženi. Za těchto okolností je potřeba konzumace draslíku v potravinových doplňcích jen ojediněle. Mírný nedostatek draslíku může nastat při nadměrném pití černé kávy nebo alkoholu. Jeho nedostatek se může vyskytovat i u diabetiků. V tomto případě je možné po konzultaci s lékařem užívat doplněk stravy s draslíkem. Závažnější nedostatek draslíku může vyvolat léčba některými léky jako jsou diuretika nebo kortikosteroidy. V užívání těchto léků bychom se proto měli řídit především radami svého lékaře, je třeba pamatovat na to, že sami nesmíme měnit dávkování předepsaných léků bez jeho vědomí a lékaři často předepisují, pokud to uznají za nutné, léky obsahující draslík.

 

Nedostatek draslíku může nastat také při dlouhodobém užívání projímadel nebo u některých nemocí ledvin (pomáhají regulovat hladinu draslíku v krvi). Hladinu draslíku mohou v organismu snižovat i průjmy či zvracení nebo zvýšené pocení. Správná hladina draslíku v krvi je velmi důležitá. Při větším poklesu nebo zvýšení této hladiny jsme přímo ohroženi náhlou srdeční zástavou. Nedostatek draslíku se může projevovat nejprve svalovou slabostí, bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a zmateností. Oslabení nervové a svalové činnosti se může prohlubovat a vyvolat poruchu srdečního rytmu, paralýzu kosterních svalů a paralýzu střev, což vyvolá zácpu.

Vysoké dávky draslíku mohou způsobit vážné poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Co se týče jednotlivých dávek, vysoké dávky (několik stovek mg draslíku v tabletové formě najednou) mohou způsobit podráždění žaludku. U nemocného člověka stačí k předávkování nižší dávky. Lidé užívající draslík šetřící diuretika by se měli vyvarovat příjmu produktů obsahujících chlorid draselný. Neměli by užívat ani doplňky stravy, obsahující draslík bez dohledu ošetřujícího lékaře. Dokonce i konzumace několika kousků ovoce denně může způsobit potíže u lidí užívajících diuretika šetřící draslík. Lidé se selhávajícími ledvinami by neměli užívat draslík. Výjimkou je pečlivý dohled lékaře.


Nadměrný přívod draslíku může způsobovat poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Také zvýšenou hladinu draslíku můžeme pociťovat jako brnění v končetinách, pocity slabosti, někdy se objevuje i zvracení a průjmy. Příčiny těchto obtíží jsou velmi pestré, jejich určení a odstranění patří do rukou lékaře. U lidí s porušenou funkcí ledvin se nadbytek draslíku ještě zvýrazní a může hrozit přímo otrava draslíkem (u zdravých ledvin se nadbytek draslíku eliminuje močí). Pacientům na dialýze je třeba podávat přísně kontrolovanou dietu s nízkým obsahem draslíku. Kdo se zajímá o vytrvalostní sporty, jistě zná širokou nabídku iontových nápojů. Například závodník při maratónu musí doplňovat nejen tekutiny, ale i minerály, jejichž ztráty jsou při vydatném pocení neméně významné. Jednou z příčin svalových křečí při těchto závodech může být právě snížená hladina draslíku v krvi.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Draslík.


Související články:
Proč naše tělo potřebuje sůl?
Sodík
Hypertenze může být snížena dostatkem draslíku v potravě
Naše tělo potřebuje minerály a stopové prvky
Banány
Bór
Hypokalémie


31.12.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS