Draslík

cm stetoskop

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Draslík jako prvek v čisté formě je měkký, lehký a stříbrolesklý kov. Samotný draslík se používá na výrobu nejrůznějších slitin, detergentů a ve formě dusičnanů (draselný ledek – KNO3) je nechvalně proslulý jako zemědělské hnojivo. Draslík spolu se sodíkem zajišťuje v našem organismu správné hospodaření s vodou, vedení nervových vzruchů, kontrakci svalů a udržování správného srdečního rytmu. Draslík je nezbytný pro vytváření zásob cukrů a jejich přeměnu na energii. Je bohatě rozšířen v okolním prostředí a stejně tak často obsažen v potravinách. Nejbohatší na draslík jsou banány, sušené meruňky, brambory a pomerančový džus. Bohaté je rovněž libové maso, luštěniny a mléko.

Úpravou čerstvých potravin se obsah draslíku snižuje. Průměrná strava obsahuje dostatek draslíku, takže v tomto ohledu nejsme ohroženi. Za těchto okolností je potřeba konzumace draslíku v potravinových doplňcích jen ojediněle. Mírný nedostatek draslíku může nastat při nadměrném pití černé kávy nebo alkoholu. Jeho nedostatek se může vyskytovat i u diabetiků. V tomto případě je možné po konzultaci s lékařem užívat doplněk stravy s draslíkem. Závažnější nedostatek draslíku může vyvolat léčba některými léky jako jsou diuretika nebo kortikosteroidy. V užívání těchto léků bychom se proto měli řídit především radami svého lékaře, je třeba pamatovat na to, že sami nesmíme měnit dávkování předepsaných léků bez jeho vědomí a lékaři často předepisují, pokud to uznají za nutné, léky obsahující draslík.

Nedostatek draslíku může nastat také při dlouhodobém užívání projímadel nebo u některých nemocí ledvin (pomáhají regulovat hladinu draslíku v krvi). Hladinu draslíku mohou v organismu snižovat i průjmy či zvracení nebo zvýšené pocení. Správná hladina draslíku v krvi je velmi důležitá. Při větším poklesu nebo zvýšení této hladiny jsme přímo ohroženi náhlou srdeční zástavou. Nedostatek draslíku se může projevovat nejprve svalovou slabostí, bolestmi hlavy, únavou, závratěmi a zmateností. Oslabení nervové a svalové činnosti se může prohlubovat a vyvolat poruchu srdečního rytmu, paralýzu kosterních svalů a paralýzu střev, což vyvolá zácpu.

Vysoké dávky draslíku mohou způsobit vážné poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Co se týče jednotlivých dávek, vysoké dávky (několik stovek mg draslíku v tabletové formě najednou) mohou způsobit podráždění žaludku. U nemocného člověka stačí k předávkování nižší dávky. Lidé užívající draslík šetřící diuretika by se měli vyvarovat příjmu produktů obsahujících chlorid draselný. Neměli by užívat ani doplňky stravy, obsahující draslík bez dohledu ošetřujícího lékaře. Dokonce i konzumace několika kousků ovoce denně může způsobit potíže u lidí užívajících diuretika šetřící draslík. Lidé se selhávajícími ledvinami by neměli užívat draslík. Výjimkou je pečlivý dohled lékaře.

Nadměrný přívod draslíku může způsobovat poruchy srdečního rytmu a svalovou paralýzu. Také zvýšenou hladinu draslíku můžeme pociťovat jako brnění v končetinách, pocity slabosti, někdy se objevuje i zvracení a průjmy. Příčiny těchto obtíží jsou velmi pestré, jejich určení a odstranění patří do rukou lékaře. U lidí s porušenou funkcí ledvin se nadbytek draslíku ještě zvýrazní a může hrozit přímo otrava draslíkem (u zdravých ledvin se nadbytek draslíku eliminuje močí). Pacientům na dialýze je třeba podávat přísně kontrolovanou dietu s nízkým obsahem draslíku. Kdo se zajímá o vytrvalostní sporty, jistě zná širokou nabídku iontových nápojů. Například závodník při maratónu musí doplňovat nejen tekutiny, ale i minerály, jejichž ztráty jsou při vydatném pocení neméně významné. Jednou z příčin svalových křečí při těchto závodech může být právě snížená hladina draslíku v krvi.