Dračí krev 

draci krev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Popis

Croton lechleri je vysoký, štíhlý strom dorůstající výšky mezi deseti až dvaceti metry. České označení je kroton. Roste v nadmořské výšce od 300 do 2000 metrů v povodí Amazonky a Andách. Croton lechleri se vyskytuje v amazonských oblastech Jižní Ameriky. Najdeme ho až ve výšce 2000 metrů nad mořem. Patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae). Kmen stromu bývá zhruba silný kolem třiceti centimetrů. Je pokryt hladkou hnědošedou bohatě skvrnitou kůrou. Jeho listy jsou srdčité, světle zelené, květy jedinečně světle zeleno bílé na dlouhých stopkách. Má kulaté červené plody.

Pryskyřice – dračí krev

Z jeho kůry se získává tmavě červená míza, která z něj po naříznutí vytéká. Právě její zbarvení vytváří dojem, jako by strom krvácel. Odtud právě název Sangro de drago neboli “dračí krev” (Drachenblut, Dragon´s blood). Latinský název je Resina crotonidi. Je také možno říci, že se jedná o pryskyřici. Můžeme se také setkat s označením přírodní latex. Latex je sbírán za úsvitu, vytéká při poranění stromu. Mízu strom vylučuje na svou obranu a ke svému hojení. Je ceněná zejména pro své hojivé a svíravé účinky. Působí dezinfekčně, antibakteriálně i antibioticky.

Obsažené látky

Dračí krev obsahuje řadu přírodních aktivních látek jako jsou alkaloidy, flavonoly, diterpeny a proanthokyanidiny. Z obsažených látek můžeme zmínit β-sitosterol, cyanidol (katechol, pyrokatechol), gallokatechin, isoboldin, borneol, betain, D-limonen nebo eugenol.

Sitosterol (také označovaný jako beta sitosterol) je rostlinný sterol odvozený od steroidního uhlovodíku sitostanu.

V těle působí jako antioxidant a regulátor činnosti řady enzymů. Největší význam má jako inhibitor enzymu 5alfa reduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy doprovázeno degenerativními změnami.

Cyanidol (katechol, pyrokatechol) je organická aromatická sloučenina ze skupiny fenolů. Isoboldin patří do skupiny boldinových alkaloidů. V klinických studiích je této skupině přírodních látek přisuzována antioxidační aktivita, ovlivnění zánětlivých procesů a imunity, vliv na centrální nervový systém, interakce s adrenergními receptory, ovlivnění kardiovaskulárního systému nebo vliv na trávicí ústrojí a diabetes mellitus.

Gallokatechin patří do skupiny flavanolů. Nachází se také v zeleném čaji a odborníci uvažují o jeho možné protirakovinné aktivitě. Borneol je přírodní silice. Používá se při výrobě parfémů jako parfémová přísada, ale znám je především jako složka tradiční čínské medicíny a také indické ájurvédy. Je popsán jako ostrý, hořký a mírně chladivý. Původně byl používán jako látka pro snížení horečky a zmírnění trávicích potíží a antiparazitikum. Borneol je složkou mnoha silikonových olejů a je přírodním repelentem. Vyvolává chladivé pocity na kůži, podobně jako mentol.

Betain (chemicky trimethylglycin) je derivát cholinu. Musí být přítomen pro syntézu betainu v lidském organismu. Tvořen je glycinem v kombinaci s cholinem. Je to aminokyselina, která se kromě krotonu například nachází v červené řepě, špenátu a quinoe. V lidském těle se betain přirozeně vytváří při rozpadu cholinu. Je také zároveň tzv. osmolyt, což je látka, která pomáhá vyrovnávat hladinu tekutin zevnitř a zvenčí buněk.

Limonen je cyklický, bezbarvý terpenický alkohol hořké chuti. Můžeme ho nalézt v silicích rostlin z rodu miříkovitých (Apiaceae), jako je kmín nebo kopr.

Objevuje se ale také v terpentýnu a citrusových plodech (citrón, pomeranč, mandarínka, limetka nebo grapefruit). Vzniká z něho další terpen, karvon, který se rovněž vyskytuje v kmínové a koprové silici. Používá se hojně při výrobě parfémů (a kosmetice vůbec), ale také v potravinářství nebo farmaceutickém průmyslu.

K silicím patří i zmíněný eugenol. Je to organická sloučenina, derivát guajakolu s allylovým řetězcem místo jednoho z vodíků na benzenovém jádře. Eugenol patří mezi fenylpropanoidy.

Je to přirozeně se vyskytující látka, která je součástí esenciálních olejů (například v hřebíčku, kde tvoří až 85 %, dále ve skořici nebo bazalce). Do kosmetických přípravků se přidává pro svou výraznou hřebíčkovou vůni a hojivé účinky.

Další obsaženou přírodní látkou dračí krve je proanthokyanidinový oligomer zvaný SP-303, který by podle studií mohl působit proti virům hepatitidy A a B, respiračnímu syncytiálnímu viru, viru chřipky A, viru parainfluenzy a herpes virům 1 a 2.

Obsahové látky celkově posilují imunitní systém.

Postavení v jihoamerické tradiční medicíně

První její postavení v místním léčitelství popsal španělský přírodovědec a cestovatel P. Bernabé Cobo kolem roku 1600.

Dračí krev si našla své místo v přírodní medicíně jihoamerických národů. Zevně se aplikuje potíráním na postižené místo, kde dojde k poranění. Například se používala při vaginálních koupelích, ekzémech po kousnutí hmyzem, oparech, poraněních nebo k zastavení krvácení. Zde působí také její analgetické vlastnosti. Postižené místo po zakapání dračí krví přestane pálit a bolet. Rychlejší hojení zabraňuje proniknutí infekce. Dračí krev velmi rychle zasychá a vytváří druhotnou kůži.

Domorodí léčitelé ale užívali i dračí krev vnitřně. Používali ji například při žaludečních vředech, hemeroidech. žaludečních problémech, tonsilitidě (zánětu patrových mandlí), pro posílení plodnosti nebo úplavici (a vůbec průjmových onemocněních infekčního původu).

Význam dračí krve v současnosti

Zajímavé je, že dračí krev našla uplatnění i při výrobě léků v USA. Jedním z nich je lék proti infekcím dýchacích cest virového původu. Druhým je lék místně (lokálně) působící lék proti herpesvirům neboli též herpetických virů (skupina retrovirů typických tzv. reverzní transkripcí tedy specifickým přepisem virové informace-zpětný přepis), běžným onemocněním způsobeným herpesvirem je např. Herpes zoster tedy tzv. pásový opar).

Zajímavá je také antiulcerogenní aktivita dračí krve. V současnosti se uznává patogenní role Helicobacter pylori při vzniku gastritidy a žaludečního vředu, stejně jako přímá souvislost mezi eradikací bakterií a absencí komplikací a následných recidiv. Je ovšem třeba užívat vyšší koncentrace, který by měl stanovit lékař. Croton lechleri by neměl být používán u pacientů s vředy k samoléčbě bez vědomí lékaře.

Kontraindikace a upozornění

Na závěr lze říci, že dračí krev by neměli užívat lidé trpící jaterními a ledvinovými problémy, děti, těhotné a kojící ženy. Její užívání je vhodné doplnit probiotiky pro posílení střevní mikroflóry, protože dračí krev ji částečně ničí.

Během užívání přípravků s dračí krví je třeba doplňovat pravidelně příjem tekutin. V případě doplňků stravy je třeba je přibližně 20 minut před jídlem zapijte vodou. Po 10 dnech užívání následuje 1 týden pauza.

Dračí krev v doplňcích stravy a kosmetice

Zajímavé také je, že dračí krev objevila přírodní kosmetika a můžeme se s ní setkat i v některých přípravcích, například v pleťových sérech. Některé doplňky stravy obsahují prášek, který se rozpustí ve vodě v poměru, který uvádí výrobce přípravku.

Zajímavosti

Dračí krev nepochází ale jenom z Croton lechleri, ale z více různých stromů tří kontinentů. Z dračince dračího (Dracaena draco), který je domovem na Kanárských ostrovech, z jihoasijské “Palmy dračí krve” nebo “krev draka” (Daemonorops draco), ze západoindického stromu s pozoruhodným českým názvem křídlok (Pterocarpus draco) a z určitých druhů rodu Croton, jejichž domovem jsou deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky.Dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari), z něhož se získávala dračí krev, roste pouze na ostrově Sokotra v Arabském moři (jedná se o endemit) a je přísně chráněný. Croton lechleri bývá často zaměňován s africkým dračincem dračím (Dracaena draco), endemitem z Kanárských ostrovů a Madeiry.