Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Dopřejte si audio-vizuální stimulaci mozku

12.06.2015
Dopřejte si audio-vizuální stimulaci mozku

Pro náš organismus je nesmírně léčivé, když náš mozek produkuje tzv. alfa, theta nebo delta vlny. Pokud trpíte stresem, nespavostí nebo vás zajímají změněné stavy vědomí a chcete se naučit lépe relaxovat, pořiďte si domů tzv. psychowalkman – přístroj na audio-vizuální stimulaci mozku (AVS).

Jak to funguje? Na oči si nasadíte brýle se světelnou stimulací a na uši sluchátka s hudbou nebo speciálně vytvořenými, tzv. binaurálními tóny. Na přístroji zvolíte jeden z několika desítek možných programů, zavřete oči a – zejména napoprvé velmi neobyčejný – zážitek z relaxace může začít…

 

Toto není reklamní článek, ale jako psycholog a člověk, který se již od svých šestnácti let intenzivně zajímal o meditaci, jsem měl doma za posledních pár let tyto přístroje hned tři. Dnes existuje spousta léčebných přípravků, metod a přístrojů s velmi pochybnou účinností. U psychowalkmanů vůbec nejde o to, že by neúčinkovaly, naopak je třeba být při jejich používání velmi opatrný, protože na velmi citlivé jedince mohou někdy působit „až moc“. Nejen o velkých výhodách, ale i o případných rizicích používání bude tento článek.

 

Když jste ve velkém stresu nebo nemůžete usnout, může být psychowalkman tou nejlepší volbou

Nad všemi účinky AVS stimulace vévodí, že vás může zbavit stresu. Petr Kolman, český vývojář psychowalkmanů a biofeedbacků, k tomu říká: „Dlouhodobý stres pro nás není dobrý, ovlivňuje negativně většinu procesů v těle. Problém je, že když jste ve stresu, není tak jednoduché se ho zbavit. Vystresovaný člověk nedokáže jen tak vypnout. A tady psychowalkman může pomoci. Dostane vás do takové hladiny uvolnění, kam se vystresovaný člověk nedostane.“

 

Audio-vizuální stimulace


Pro mě osobně bylo zážitkem, když jsem si dal před léty poprvé program na „spánek“. Pokud vám nepomohl náš článek 7 věcí, které můžete udělat pro lepší spánek a trpíte nespavostí, psychowalkman je jednoznačně lepší volbou, než si vzít prášky na spaní. Vzpomínám si, jak i já jsem před maturitou nemohl usnout a dodnes to vnímám tak, že mě psychowalkman v podstatě „zachránil“. Navolíte-li si na přístroji spánkové vlny, pravděpodobně velmi brzy usnete. Pocit se dá přirovnat k tomu, jako by na vás začala pomalu a postupně účinkovat narkóza a vy se začali propadat do spánku. Je to velmi příjemné. Pan Kolman k tomu dodává: „Bylo uděláno i několik měření přes EEG, kde bylo vidět, že spánek je stimulací ovlivněn – můžete ovlivnit svou hloubku i délku spánku. Uživatel si jen musí najít, co je pro něj nejvhodnější (každému vyhovuje trochu jiný spánek), ideální je vyzkoušet pár programů. Dobře se to vybírá pocitově. Když se ráno budete cítit dobře, znamená to, že jste si vybral dobrý program.“


Proč a jak pomáhá psychowalkman s meditací

Meditace je vždy o disciplíně a vlastním vyvinutém úsilí (resp. později i o ne-úsilí a ponechání prostoru Vyšší Milosti, Bohu) – žádná psychoaktivní látka a žádný přístroj na světě z vás neudělá lepšího člověka a osvícenější bytost.

 

Avšak psychowalkman vytváří pro meditaci podmínky: „Umožní člověku uvolnit se v tzv. relaxační hladině alfa, což je základ. Pak teprve můžete začít přecházet do hlubších hladin vědomí. Někdo pak dokonce přístroj i vypne, aby ho při samotné meditaci nerušil. Je to individuální,“ říká Petr Kolman. A já osobně mám za to, že mi přístroj kdysi velmi pomohl „pročistit“ mysl a vědomí, sestupovat při meditaci hlouběji.

 

Jaká jsou rizika AVS stimulace?

Určitě nikdy nekombinujte sezení s přístrojem s dalšími látkami měnící vědomí (například alkoholem). Přístroj nesmí používat lidé s neurologickým postižením a epilepsií (riziko vyvolání záchvatu). Také je bezpečnější neužívat přístroj v těhotenství: „Těhotenství je tak komplexní duševní i fyzický proces, že není vhodné do něj zasahovat,“ říká Petr Kolman.

 

Samotná světelná a zvuková stimulace vám musí být příjemná. „Když budete světlo cítit ještě půl hodinu po sezení, tak jste to přehnal – podobně jako když jste dlouhou dobu na slunci,“ vysvětluje znovu Petr Kolman. Snad posledním možným rizikem může být neuvážené experimentování hned napoprvé s hlubokými meditačními hladinami – ideální je začít s relaxací právě v hladině alfa (při příliš prudkém sestupu do změněných stavů vědomí mohou někdy na povrch vyplavat negativní vzpomínky a traumata).

 

Přístroj naopak může pomoci například i s depresí. Naposledy dávám slovo panu Kolmanovi: „Máme zpětnou vazbu, že lidé, kteří měli například ranní depresi, tak ta po roce používání přístroje odezněla. Změnil se jim spánek a ráno se začali cítit lépe. Přístroj pak přestali používat a stav byl stále dobrý.“


Závěr: AVS stimulace mozku je natolik účinnou a zdraví pomáhající pomůckou, že je škoda ji nevyzkoušet nebo o ní alespoň nevědět. Vždy je však třeba striktně postupovat podle návodu, eventuálně se poradit s lékařem. Autor ani redakce nenesou odpovědnost za případné negativní účinky způsobené neodborným užíváním.


Související články:
Meditace štěstí - a jaká je tvá volba?
Nekompromisní štěstí v životě - Enjoying
Naučte se meditovat. Díl druhý – Umožnění vnitřního ticha


12.06.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS