Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Dokonalé načasování aneb kdy je prokrastinace užitečná

03.02.2017
Muž
Někdy je v životě než to, co uděláme, důležitější, kdy to uděláme. Dokonalé načasování. Ve vývojové psychologii se mu říká timing. Pokud ve vývoji promeškáme určité kritické období, je zaděláno na průšvih. Život probíhá v rytmech, vše má ten správný čas. Prokrastinace (chorobné odkládání) může sice někdy vést ke stresu a úzkostem, v určitých situacích je však „prokrastinovat“ zcela žádoucí.

Nenechme se manipulovat a mějme odvahu vzepřít se světu, který po nás za každou cenu chce jen výkon. Už Mark Twain radil: „Neodkládejte na zítřek to, co můžete nechat na pozítří.“ :-)

 

Jen blázni spěchají je název jedné z kapitol knihy profesora Adama Granta Originály. Líbí se mi i další Grantova inspirativní myšlenka (2016: 117): „Nejoriginálnější osobnosti často nedodržují časový plán. Chodí prostě na párty s elegantním zpožděním.“


Pokud vám nekonečné odkládání vašich úkolů a povinností komplikuje život, je jistě na místě s prokrastinací zatočit. Tento článek má však upozornit na to, že „odkládání“ nebo pozdější začátek akce může mít i své velké výhody.

 

Je to lenost nebo umění počkat na správný čas?

Už za svých studií si vzpomínám na výrok jedné psycholožky: „Kdo jde nejpomaleji, do cíle dorazí často nejrychleji.“ Kdy přesně na cestu vyrazit, je otázka strategie, taktiky a někdy i intuice.

 

Uvolněné bdělosti a mistrovství dokonale načasovaných reakcí se můžeme učit od zvířat, které jsou schopny vyrazit za kořistí přesně tehdy, kdy si to situace žádá. To, co někdy může vypadat jako lenost, je ve skutečnosti součástí cesty k cíli. Kočce lovící myši nemusí nikdo vysvětlovat, že okamžiky čekání jsou stejně důležité jako okamžiky akce.

 

Místo přemýšlení nad tím, jak nejrychleji danou věc uskutečnit, se zkusme ptát:

 

Kdy nastane pro uskutečnění ten nejpříhodnější okamžik?

Pojem dokonalé načasování používají rádi také Esther a Jerry Hicks. I oni zdůrazňují, že lidé dělají často chybu, že jdou do akce příliš brzy.

 

Prokrastinace pomáhá nereagovat předčasně

Podle studie J. Shinové studenti univerzity, kteří se okamžitě vrhli do plnění zadaného úkolu, přicházeli spíše s konvenčními návrhy řešení, kdežto záměrně prokrastinující studenti byli o 28 % kreativnější. (Grant, 2016). Prokrastinace také umožňuje velkým myšlenkám, aby dozrály, a tím nás chrání před nezralými rozhodnutími. Výhodou prokrastinace je také to, že nám nechává otevřený prostor k improvizaci.

 

Grant v knize Originály cituje Billa Grosse, který stál u zrodu více než stovky podniků. Co byste vy sami řekli, že rozhoduje o tom, zda bude nějaká firma úspěšná, nebo propadne? Schopnosti? Nápad? Finance? Nikoliv. „Číslem jedna bylo načasování,“ říká Gross. (2016: 127). Podle něj rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými podniky lze přičíst až z 42% správnému načasování.


Tak jako se vším v životě, vždy jde o správnou míru. Chodit pozdě, oddalovat a váhat je riskantní. Avšak vědecké studie i praxe ukazují, že trocha otálení může někdy míru rizika snížit. Některé nápady vyšperkovat a umělecká díla přivést k dokonalosti.

 

Mona Lisa. Tu Leonardo maloval přes 16 let a měl období, kdy práci na obrazu odložil. Byl místo toho uchvácen optikou. Někteří by jeho počínání nazvali prokrastinací. Díky těmto „odbočkám“ však vzniklo něco mimořádného.

 

Nejhodnotnější a nejkrásnější věci nelze uspěchat. Velcí géniové se s tokem času umí spřátelit –  nesnaží se času nic diktovat.

 

Celková nabídka knih o osobním rozvoji.

 

Použité prameny:

Grant, A. (2017): Originály. Jak nonkonformisté hýbou světem. Bratislava: Noxi.


Související články:
Psychologie tvořivosti: Co udělat pro zrození nového nápadu – 1. část
Psychologie tvořivosti: Jak nastavit svou mysl na nápady – 2. část
Rozhoduje talent nebo dřina? Aneb o zázračných dětech a narušitelích systému
Jen pyšný člověk nechce vědět, co dělá špatně
Jak překonat lenost a přinutit se dělat i to, co se nám nechce


03.02.2017
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS