Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Dobromysl

21.05.2013
Dobromysl Tato subtilní a zdánlivě bezmocná pracovitá rostlinka se během vegetace změní v mohutný a pořádkumilovný hustý trs, který má samočistící schopnost a vytlačí ze své lokality téměř všechen plevel. Na jednom místě vydrží 5-20 let a přitom se může sklízet 2x ročně (červenec a září). Je podobná mnohé zprvu subtilní nevěstě, která se rodinným životem v trsu dětí a mužského změní v důstojnou dámu a naplní svojí objemnější hmotností i hlaholem domácnost a projevuje stejnou věčně neutuchající snahu o pořádek, obvykle na rozdíl od ostatních příslušníků domácnosti permanentně se snažících o opak, neboli dělajících soustavně bordel.

Dobromysl je vybavena tuctovým zjevem a poklidnou nenápadností a tím je velmi podobná našim obvyklým manželkám. Jejich pracovitost se očekává se samozřejmostí a vynikající výsledky v jakékoliv jejich domácí činnosti jsou běžným standardem, takže jsou míjeny v podstatě bez povšimnutí; dokonce i oněmi ženami samými. Manželky, tedy ty dobré a vhodné do nepohody, jsou si s dobromyslí tak podobny, že je mnohý manžel v podvečer cestou ze společnosti, z kulturního vyžití, z osvěžovny nebo z toho všeho dohromady, tedy z hospody, ani nerozezná.

 

Podobně jako prokvétající dámy svůj vlas, barví si i dobromysl svůj světlešednoucí květ barevnou směsí, v níž převládají nevýrazné odstíny červenofialové až fialovomodré podle intenzity oslunění, převažující vegetační teploty, vlhkosti, alkality půdy a dalších faktorů. Zdá se, že sytost vybarvení květů souvisí úměrně i s obsahem silic a ostatních účinných látek.

 

Výška dobromysli bývá od kotníku po koleno, jejím bydlištěm jsou okraje lesů, suché a teplé křovinaté stráně, vápenaté půdy. Dobře snáší i pěstování a na zahrádkách je jako doma. Na naší zahradě se do vykvetení tváří jako hustý chuchvalec přerostlého mechu, který kobercově expanduje plíživě do okolí a už utlačil, pohltil a zadusil nejbližší sousední rostliny. Ani plevel nemá nárok. Tedy kromě máty, svlačce a několika dalších, vybavených podzemními torpédovými špicemi, jako třeba pýr.

 

Jižní kultivary dobromysli obecné pěstované jako koření značky oregano obsahují nejen více červenofialové složky květní barvy, ale také až 1,5 % silice. Tytéž rostliny přesazené do Čech ale poněkud blednou do modra a dosahují maxima 0,5 % silice. Více modré ve fialové barvě květů v tuzemském provedení znamená silice jen kolem 0,15 %, ale zato výrazně více tříslovin (až 8 %) a hořčin. To zcela mění chuť a vůni rostliny i její využitelné vlastnosti. Silice navíc z rostliny výrazněji mizí nápadnou vůní při sušení teplotou přes 35 °C, proto je třeba sušit při nižších teplotách. I tak je vzduch vůní silice natolik obtěžkán, že je vhodné v bylinné sušárně nepobývat dlouho a před vkročením do skladu je nutno vzduch rozhrnout. Nicméně ten vzduch je dosti léčivý, uklidňující a zlepšující dýchání a tvorbu řídkého čistícího hlenu v průduškách, tedy i odkašlávání. Ale hlavně na ty nervy... Proto bych doporučil sušení dobromysli v léčebnách pro nervově choré, v blázincích a na úřadech, což vlastně vyjde nastejno.

 

Ono je to vlastně jedno, protože u nás je blázinec všude, ale některé z nás ještě nestačili zavřít a někteří nejblázni mají klíče. V této souvislosti mě napadlo, že když jsme blázni všichni, tak je to tedy normální a potom člověk původně normální je vlastně nenormální a je potřeba ho zavřít do ústavu, dokud se nezblázní. Potom se z něj stane normální blázen. Je to sice logické, ale k zbláznění, protože takových je nás většina. Tak nebuďte blázni a koukejte trochu bláznit, jinak se z toho zblázníte. Pozoruhodné... Zkuste tedy užívat čaj z dobromysle. 1-2 lžičky drcené nati spařte asi čtvrt hodiny ve čtvrt litru vody v hrnku s pokličkou a po zchlazení pijte dle stresové potřeby nebo na noc pro sladké sny a hladký dech.

 

Silice dobromysli má vliv na stimulaci tvorby hlenu v průduškách a čištění plic, tlumí kašel, prokazuje dezinfekční vlastnosti a hlavně zklidňuje centrální nervový systém. Zajímavé je, že to funguje i étericky, mobilně, tedy dálkofunkčně čichem. Tak se využívají dobromysl, meduňka, tymián, mateřídouška, máta, mařinka, majoránka a další jako náplň polštářků pro krásné sny. Tváří nahříváme polštář a on pomalu uvolňuje vonné silice svých v chladnu nasušených bylin, protože jinak by nebylo co uvolňovat. Dlouhodobým vdechováním nepatrného množství silice (silné výpary naopak dráždí, nedoporučuji žádné silice odpařovat nadměrně teplem!) se obvykle snižuje napětí v průduškách, které se tak uvolňují za lepší tvorby řídkého hlenu čistícího průdušky od prachu. Tím je umožněno prohloubení dechu a dodávka kyslíku do organizmu se zvyšuje, takže nejen nervový systém, jeho veliký žrout, ale i játra dostanou svůj podíl, aby mohla detoxikovat dosud nezdetoxikované látky (JON), odložené přes den kamsi do organizmu, a umožnit vám tak přiměřenou regeneraci, obnovu a růst. Díky tomu je pocit odpočinku výrazně výraznější a následná svěžest svěže svěžejší. Potom je to opravdu ta nejopravdovější a nejsvěžejší svěžest (to už jsem napsal jak do reklamy..., asi si budu muset uvařit čaj z dobromysli také, co nejdříve).

 

Takový polštářek s dobromyslí umožní našim věčně zmrzlým manželkám pod tlustými peřinami rychleji dosáhnout vyšší teploty k regeneraci, následkem které bývá déle přitulený muž včas se neodkulivší silně propocen. Je to tím, že normální manželka, stále lehce přidušená starostmi a stresem, nebo dívka pubertou, má přes den studené ruce, nohy, kyčle i ostatní klouby a má neustálý nutkavý pocit, že na ni pořád odněkud táhne – ve skutečnosti to je ale jen od jejích vlastních věčně zmrzlých nohou. Chlad reflektoricky stahuje kapilární a cévní systém a proto neumožňuje průběžnou regeneraci, kterou disponují obvykle více tepelně izolovaní a k dýchání lépe vybavení muži, jimž svaly s dostatkem kyslíku vytvářejí mikrochvěním tepelnou pohodu i v nepohodě. Proto jim také stačí spávat při nižší teplotě a pod tenčí dekou.

 

Ženy, které se ani v noci dostatečně neprohřejí, obsahují vyšší podíl játry nezdetoxikovaných metabolitů (JON), což se projevuje ponejvíce v omezení látkové výměny v mozku. Ten to kompenzuje za pomoci hormonů katecholaminů, které se jako vedlejší produkt podílejí mimo jiné na vzniku tak zvané jaterní povahy – vznětlivost křížená se snadnou unavitelností a omezením schopnosti se z něčeho vnitřně radovat nebo se na něco těšit. Následkem permanentního přidušení vznikají deprese, trudnomyslnost, trucovitost, životní nestabilita a někdy i nervové poruchy a choroby. A rozvody. Kupte jim druhou peřinu, detoxikační jaterní čaj ostropestřecový (JK), naučte je dýchat na plné plíce (nebo jim kupte Sifon 6, který jsem pro tento účel vymyslel), dejte jim šanci se vyskotačit a vyhemžit, aby se prokysličily pohybem, a zakupte jim velký pytel dobromysli nebo pohodlněji dobromyslovou směs (NK).

 

Dobromysl obsahuje i hořčiny, které mají vliv na stimulaci tvorby žluči a trávicích pochodů, na produkci enzymů v žaludku, střevech a hlavně ve slinivce. Jsou na pozadí ostatních účinků vyváženě šetrné a dobře zlepšují trávení, což vonnou dobromysl přímo předurčuje k funkci laskavého kuchyňského koření.

 

Třísloviny dobromysli reagují s povrchem sliznic tvorbou stahujícího a ochranného povlaku na vnitřní straně dutých trávicích orgánů, čímž mimo jiné výrazně podporují imunitu a ochranu těchto. Zabraňují patogenním mikrobům nasedlým na sliznice v normální látkové výměně a existenci, což těm mikrobestiím vadí ještě mnohem více než zahrádkářům krtek.

 

Dobromysl je nositelkou trpělivosti, rodinné pohody a dobré nálady. Takže nemáte-li doma pohodu, připravte si rodinný dobromyslový čaj dle následující rady: Do 3 litrů odstavené vroucí vody v plném hrnci vhoďte hrst (mužskou, nebo dvojhrst ženskou) řezané dobromysli, zamíchejte, aby se smočila, a hned přiklopte poklicí, aby se zbytečně neodpařily silice. Za 8-10 minut tento zápar sceďte do jiného hrnce s asi 2 litry studené vody, a protože je to teplé tak akorát, můžete tento libovonný a libochutný dobromyslový čaj ihned podávat všem přítomným ve vaší domácnosti, sousedům a okolobližním v maximálním počtu 20 lidí, kteří to určitě ocení.

 

A bude klid. Dobromysl jim uklidní nervy, hysterii, epilepsii, stresy, nespokojenost, vypětí a napětí, naštvanost, závist, žárlivost, trudnomyslnost, deprese, bolesti hlavy, žaludku, střev, suchý kašel, záněty průdušek, pohrudnice a plic, astma, vodnatelnost, angínu pektoris a tak nějak podobně. Používá se i při zkaženém žaludku nebo při nervózním či rychlém střevě (zrychlujícím krok; velmi rychlé střevo krok navíc nepříjemně zkracuje, mysl děsí a kalhoty hnědí nebo vlhne, nohy špiní).

 

Máte-li migrénu nebo jiné bolesti hlavy, tak se doporučuje vhodit hrst dobromysli a jalovcových plodů nebo jehličí do 2-4 litrů vody a pozapomenout to vařit bez poklice na elektrické plotně (otevřený plamen spaluje ze vzduchu i silice...). Inhalační parní lázeň v zamlžené kuchyni potom bývá údajně dosti účinná. Nicméně bych v této kuchyni doporučil navíc provádět postiženému masáž šíje od poloviny zad směrem po lebku, nejlépe vsedě s podporou brady, asi 5-10 minut šikovným prvním mazáním (K1) a hned potom měsíčkovým lymfodrenážním olejem (MO) po dobu asi čtvrt až půl hodiny. Nakonec vše setřít a nasucho zateplit. Majiteli potíží bych doporučil držet hlavu zpříma vyprseně a ne vysunutou dopředu jako Spejbl a Hurvínek, kdy dochází v oblasti trapézů k otokům blokujícím nervy odstupující z krční míchy.

 

Tradičně se užívala dobromyslová nať drcená na prach nahusto rozmíchaná do řídkého květního medu 1-2 lžičky nalačno odpoledne pro zklidnění erotomysli pánů, jejichž dámy se vymlouvají na menzes, hlavu, únavu, nechuť a podobně. Též pro dámy obtěžované pány a zároveň svými menstruačními bolestmi a rovněž pro zlepšení nepravidelné stolice všech účastníků.

 

Studentům doporučuji pití dobromyslového čaje při učení a zkouškách, ve škole, na rande, na diskotéce i při sportu. Podnikatelům při kontrolách, politikům ve sněmovnách, prostým lidem při komunikaci s úředníky a hlavně každému, kdo má dobrý důvod si na něco stěžovat či nadávat. Tedy všem.

 

A nakonec: Jděte se vyspat! Nemůžete-li, vezměte dobromysl… Ona se opravdu jmenuje správně – dobrá mysl. A spěte sladce. Když totiž nebudete spát sladce, hrozí, že budete odpočívat v pokoji!

 

Přípravek Dobromyslová směs NK naleznete v naší nabídce.


Související články:
Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
Ostropestřec
Měsíček
Byrokracium s chemickou zkratkou Brk
Bez černý už brzy pokvete...


21.05.2013
autor: Břetislav Nový
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

23,- Kč

535,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS