Dobromysl

cm dobromysl

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tato subtilní a zdánlivě bezmocná pracovitá rostlinka se během vegetace změní v mohutný a pořádkumilovný hustý trs, který má samočistící schopnost a vytlačí ze své lokality téměř všechen plevel. Na jednom místě vydrží 5-20 let a přitom se může sklízet 2x ročně (červenec a září). Je podobná mnohé zprvu subtilní nevěstě, která se rodinným životem v trsu dětí a mužského změní v důstojnou dámu a naplní svojí objemnější hmotností i hlaholem domácnost a projevuje stejnou věčně neutuchající snahu o pořádek, obvykle na rozdíl od ostatních příslušníků domácnosti permanentně se snažících o opak, neboli dělajících soustavně bordel.

Dobromysl je vybavena tuctovým zjevem a poklidnou nenápadností a tím je velmi podobná našim obvyklým manželkám. Jejich pracovitost se očekává se samozřejmostí a vynikající výsledky v jakékoliv jejich domácí činnosti jsou běžným standardem, takže jsou míjeny v podstatě bez povšimnutí; dokonce i oněmi ženami samými. Manželky, tedy ty dobré a vhodné do nepohody, jsou si s dobromyslí tak podobny, že je mnohý manžel v podvečer cestou ze společnosti, z kulturního vyžití, z osvěžovny nebo z toho všeho dohromady, tedy z hospody, ani nerozezná.

Podobně jako prokvétající dámy svůj vlas, barví si i dobromysl svůj světlešednoucí květ barevnou směsí, v níž převládají nevýrazné odstíny červenofialové až fialovomodré podle intenzity oslunění, převažující vegetační teploty, vlhkosti, alkality půdy a dalších faktorů. Zdá se, že sytost vybarvení květů souvisí úměrně i s obsahem silic a ostatních účinných látek.

Výška dobromysli bývá od kotníku po koleno, jejím bydlištěm jsou okraje lesů, suché a teplé křovinaté stráně, vápenaté půdy. Dobře snáší i pěstování a na zahrádkách je jako doma. Na naší zahradě se do vykvetení tváří jako hustý chuchvalec přerostlého mechu, který kobercově expanduje plíživě do okolí a už utlačil, pohltil a zadusil nejbližší sousední rostliny. Ani plevel nemá nárok. Tedy kromě máty, svlačce a několika dalších, vybavených podzemními torpédovými špicemi, jako třeba pýr.

Jižní kultivary dobromysli obecné pěstované jako koření značky oregano obsahují nejen více červenofialové složky květní barvy, ale také až 1,5 % silice. Tytéž rostliny přesazené do Čech ale poněkud blednou do modra a dosahují maxima 0,5 % silice. Více modré ve fialové barvě květů v tuzemském provedení znamená silice jen kolem 0,15 %, ale zato výrazně více tříslovin (až 8 %) a hořčin. To zcela mění chuť a vůni rostliny i její využitelné vlastnosti. Silice navíc z rostliny výrazněji mizí nápadnou vůní při sušení teplotou přes 35 °C, proto je třeba sušit při nižších teplotách. I tak je vzduch vůní silice natolik obtěžkán, že je vhodné v bylinné sušárně nepobývat dlouho a před vkročením do skladu je nutno vzduch rozhrnout. Nicméně ten vzduch je dosti léčivý, uklidňující a zlepšující dýchání a tvorbu řídkého čistícího hlenu v průduškách, tedy i odkašlávání. Ale hlavně na ty nervy… Proto bych doporučil sušení dobromysli v léčebnách pro nervově choré, v blázincích a na úřadech, což vlastně vyjde nastejno.

Ono je to vlastně jedno, protože u nás je blázinec všude, ale některé z nás ještě nestačili zavřít a někteří nejblázni mají klíče. V této souvislosti mě napadlo, že když jsme blázni všichni, tak je to tedy normální a potom člověk původně normální je vlastně nenormální a je potřeba ho zavřít do ústavu, dokud se nezblázní. Potom se z něj stane normální blázen. Je to sice logické, ale k zbláznění, protože takových je nás většina. Tak nebuďte blázni a koukejte trochu bláznit, jinak se z toho zblázníte. Pozoruhodné… Zkuste tedy užívat čaj z dobromysle. 1-2 lžičky drcené nati spařte asi čtvrt hodiny ve čtvrt litru vody v hrnku s pokličkou a po zchlazení pijte dle stresové potřeby nebo na noc pro sladké sny a hladký dech.

Silice dobromysli má vliv na stimulaci tvorby hlenu v průduškách a čištění plic, tlumí kašel, prokazuje dezinfekční vlastnosti a hlavně zklidňuje centrální nervový systém. Zajímavé je, že to funguje i étericky, mobilně, tedy dálkofunkčně čichem. Tak se využívají dobromysl, meduňka, tymián, mateřídouška, máta, mařinka, majoránka a další jako náplň polštářků pro krásné sny. Tváří nahříváme polštář a on pomalu uvolňuje vonné silice svých v chladnu nasušených bylin, protože jinak by nebylo co uvolňovat. Dlouhodobým vdechováním nepatrného množství silice (silné výpary naopak dráždí, nedoporučuji žádné silice odpařovat nadměrně teplem!) se obvykle snižuje napětí v průduškách, které se tak uvolňují za lepší tvorby řídkého hlenu čistícího průdušky od prachu. Tím je umožněno prohloubení dechu a dodávka kyslíku do organizmu se zvyšuje, takže nejen nervový systém, jeho veliký žrout, ale i játra dostanou svůj podíl, aby mohla detoxikovat dosud nezdetoxikované látky (JON), odložené přes den kamsi do organizmu, a umožnit vám tak přiměřenou regeneraci, obnovu a růst. Díky tomu je pocit odpočinku výrazně výraznější a následná svěžest svěže svěžejší. Potom je to opravdu ta nejopravdovější a nejsvěžejší svěžest (to už jsem napsal jak do reklamy…, asi si budu muset uvařit čaj z dobromysli také, co nejdříve).

Takový polštářek s dobromyslí umožní našim věčně zmrzlým manželkám pod tlustými peřinami rychleji dosáhnout vyšší teploty k regeneraci, následkem které bývá déle přitulený muž včas se neodkulivší silně propocen. Je to tím, že normální manželka, stále lehce přidušená starostmi a stresem, nebo dívka pubertou, má přes den studené ruce, nohy, kyčle i ostatní klouby a má neustálý nutkavý pocit, že na ni pořád odněkud táhne – ve skutečnosti to je ale jen od jejích vlastních věčně zmrzlých nohou. Chlad reflektoricky stahuje kapilární a cévní systém a proto neumožňuje průběžnou regeneraci, kterou disponují obvykle více tepelně izolovaní a k dýchání lépe vybavení muži, jimž svaly s dostatkem kyslíku vytvářejí mikrochvěním tepelnou pohodu i v nepohodě. Proto jim také stačí spávat při nižší teplotě a pod tenčí dekou.

Ženy, které se ani v noci dostatečně neprohřejí, obsahují vyšší podíl játry nezdetoxikovaných metabolitů (JON), což se projevuje ponejvíce v omezení látkové výměny v mozku. Ten to kompenzuje za pomoci hormonů katecholaminů, které se jako vedlejší produkt podílejí mimo jiné na vzniku tak zvané jaterní povahy – vznětlivost křížená se snadnou unavitelností a omezením schopnosti se z něčeho vnitřně radovat nebo se na něco těšit. Následkem permanentního přidušení vznikají deprese, trudnomyslnost, trucovitost, životní nestabilita a někdy i nervové poruchy a choroby. A rozvody. Kupte jim druhou peřinu, detoxikační jaterní čaj ostropestřecový, naučte je dýchat na plné plíce (nebo jim kupte Sifon 6, který jsem pro tento účel vymyslel), dejte jim šanci se vy-skotačit a vyhemžit, aby se pr-okysličily pohybem, a nakupte jim velký pytel dobromysli nebo pohodlněji dobromyslovou směs.

Dobromysl obsahuje i hořčiny, které mají vliv na stimulaci tvorby žluči a trávicích pochodů, na produkci enzymů v žaludku, střevech a hlavně ve slinivce. Jsou na pozadí ostatních účinků vyváženě šetrné a dobře zlepšují trávení, což vonnou dobromysl přímo předurčuje k funkci laskavého kuchyňského koření.

Třísloviny dobromysli reagují s povrchem sliznic tvorbou stahujícího a ochranného povlaku na vnitřní straně dutých trávicích orgánů, čímž mimo jiné výrazně podporují imunitu a ochranu těchto. Zabraňují patogenním mikrobům nasedlým na sliznice v normální látkové výměně a existenci, což těm mikrobestiím vadí ještě mnohem více než zahrádkářům krtek.

Dobromysl je nositelkou trpělivosti, rodinné pohody a dobré nálady. Takže nemáte-li doma pohodu, připravte si rodinný dobromyslový čaj dle následující rady: Do 3 litrů odstavené vroucí vody v plném hrnci vhoďte hrst (mužskou, nebo dvojhrst ženskou) řezané dobromysli, zamíchejte, aby se smočila, a hned přiklopte poklicí, aby se zbytečně neodpařily silice. Za 8-10 minut tento zápar sceďte do jiného hrnce s asi 2 litry studené vody, a protože je to teplé tak akorát, můžete tento libovonný a libochutný dobromyslový čaj ihned podávat všem přítomným ve vaší domácnosti, sousedům a okolobližním v maximálním počtu 20 lidí, kteří to určitě ocení.

A bude klid. Dobromysl jim uklidní nervy, hysterii, epilepsii, stresy, nespokojenost, vypětí a napětí, naštvanost, závist, žárlivost, trudnomyslnost, deprese, bolesti hlavy, žaludku, střev, suchý kašel, záněty průdušek, pohrudnice a plic, astma, vodnatelnost, angínu pektoris a tak nějak podobně. Používá se i při zkaženém žaludku nebo při nervózním či rychlém střevě (zrychlujícím krok; velmi rychlé střevo krok navíc nepříjemně zkracuje, mysl děsí a kalhoty hnědí nebo vlhne, nohy špiní).

Máte-li migrénu nebo jiné bolesti hlavy, tak se doporučuje vhodit hrst dobromysli a jalovcových plodů nebo jehličí do 2-4 litrů vody a pozapomenout to vařit bez poklice na elektrické plotně (otevřený plamen spaluje ze vzduchu i silice…). Inhalační parní lázeň v zamlžené kuchyni potom bývá údajně dosti účinná. Nicméně bych v této kuchyni doporučil navíc provádět postiženému masáž šíje od poloviny zad směrem po lebku, nejlépe vsedě s podporou brady, asi 5-10 minut šikovným prvním mazáním (K1) a hned potom měsíčkovým lymfodrenážním olejem (MO) po dobu asi čtvrt až půl hodiny. Nakonec vše setřít a nasucho zateplit. Majiteli potíží bych doporučil držet hlavu zpříma vyprseně a ne vysunutou dopředu jako Spejbl a Hurvínek, kdy dochází v oblasti trapézů k otokům blokujícím nervy odstupující z krční míchy.

Tradičně se užívala dobromyslová nať drcená na prach nahusto rozmíchaná do řídkého květního medu 1-2 lžičky nalačno odpoledne pro zklidnění erotomysli pánů, jejichž dámy se vymlouvají na menzes, hlavu, únavu, nechuť a podobně. Též pro dámy obtěžované pány a zároveň svými menstruačními bolestmi a rovněž pro zlepšení nepravidelné stolice všech účastníků.

Studentům doporučuji pití dobromyslového čaje při učení a zkouškách, ve škole, na rande, na diskotéce i při sportu. Podnikatelům při kontrolách, politikům ve sněmovnách, prostým lidem při komunikaci s úředníky a hlavně každému, kdo má dobrý důvod si na něco stěžovat či nadávat. Tedy všem.

A nakonec: Jděte se vyspat! Nemůžete-li, vezměte dobromysl… Ona se opravdu jmenuje správně – dobrá mysl. A spěte sladce. Když totiž nebudete spát sladce, hrozí, že budete odpočívat v pokoji!