Dobromysl obecná – výtečné přírodní antivirotikum

dobromysl obecna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dobromysl neboli také oregano je výtečnou protivirotickou bylinkou. Jakmile ji jednou zasadíte, můžete ji sklízet od jara až do konce teplého podzimu. Posléze se samozřejmě energie stáhne níž, k životodárným kořenům, aby se na jaře opětovně zhmotnila ve stovkách drobných lístků. A ty lze přidávat do jakékoli polévky, salátu či zeleninových směsí. Podtrhne plnou chuť pečené pizzy, lze z ní uchystat také pesto, omáčku, doplnit jí ryby. Miluji bylinky, které jsou jadrné, hutné a řízné, což dobromysl splňuje na celé čáře. Tuto léčivku zbožňovali také naši předkové a považme, že neměli tolikero koření, se kterým disponujeme v dnešní době my. Museli si vystačit s jednotvárnou hrstkou, kterou rozšířili všemožnými bylinami.

U dobromysli se odedávna věřilo, že odhání zlé síly. Lidé pracující na loukách či polích si bylinku pokorně přidávali do jídla, což je chránilo před hadím uštknutím. Každý, kdo klesal na mysli či propadal trudomyslnosti, měl nařízeno užívat nálev z léčivky, jelikož celkově zklidňuje a společně s třezalkou platí za jedno z účinných antidepresiv. Dobromysl se také často přidávala do koupele, zvláště pokud údy trápily bolesti a strasti. Dobromysl není určitě jen zahradní bylinkou, kterou si můžete z jara vysít do záhonku. Najdeme ji i volně, vyskytuje se hojně na slunných stráních, suchých loukách, světlých mýtinách, občas také na zastíněných místech, od nížin až po hory. Pamatuji si na jeden takový výlet, kdy jsem našla opuštěný sad. Rostly zde meruňky, jabloně a hrušně. A ve stínu stromů se to fialovělo rozkvetlou dobromyslí. Byla všude, úplně všude, kam jen oko dohlédlo. Nasbírala jsem jí tehdy celou kytici. Dobromysl je totiž právě tou bylinkou, která lahodí tělu, ale také duchu. Ne nadarmo získala právě toto jméno.

Co, kdy, jak sbíráme a uchováváme:

  • sbíráme nať před rozkvětem jako koření, nať v květu na čaj,
  • bylinku určenou k nasušení sbíráme po celý rok před rozkvětem, rozkvetlou nať v červnu až září,
  • uchováváme v podobě sušené bylinky, koření, zpracováváme na čaj, tinkturu, mast, olej či pesto.

Léčivé vlastnosti:

  • používá se jako přírodní antidepresivum,
  • funguje jako přírodní antivirotikum,
  • působí spasmolyticky,
  • usnadňuje vykašlávání,
  • má protizánětlivý efekt,
  • podporuje tvorbu a vylučování žluči,
  • léčí zánět žaludečních a střevních sliznic,
  • mírní žaludeční neurózu,
  • přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému
  • podporuje chuť k jídlu,
  • zlepšuje spánek,
  • ulehčuje od migrén.

Kontraindikace: Bylinka nemá žádné nežádoucí účinky, užíváme ji však pouze v případě problému, neboť dlouhodobé nadužívání následně snižuje žádaný účinek léčivky. Při dlouhodobém užívání vyšších dávek je možný výskyt hemoglobinu v moči.

Dobromysl obecná v domácí lékárně

Nejste-li vlastníky zahrádek, na dobromysl se určitě vydejte. Tato bylinka je skutečně opojná, miluji její jemné bohaté květenství, které prozáří louky i stinná místa. Pamatuji si, když mě před pár lety v dospělosti navštívily neštovice. Tehdy jsem denně konzumovala čajovou lžičku oleje z dobromysli, pila čaj z měsíčku lékařského, vařila si vývary, užívala rakytník a ke slaným pokrmům přidávala nakvašenou zeleninu. I přes často vážný průběh této nemoci v dospělém věku se mi na těle udělalo jen zhruba 20 pupínků, které do týdne pomalu a bez problémů zmizely. Dobromysl lze podávat také dětem, myslete na to a bylinku si nasušte, zpracujte na léčivý olej.

Léčivý olej z dobromysli obecné

2 hrsti dobromysli obecné před květem, 500 ml olivového oleje

Bylinku pokrájíme na jemno, vložíme do sklenice, zalijeme olejem. Macerujeme 6 týdnů při pokojové teplotě, nejlépe na okenním parapetu. Následně přecedíme. Užíváme při virových ochořeních, celkové tělesné slabosti, při infekci dýchacích cest, zánětu tenkého a tlustého střeva, hltanu, močového měchýře, při nervové únavě. Olej najde dále využití, trápí-li nás lupy, kdy 2 kapky oleje přidáme k šampónu, který nanášíme na vlhké vlasy, necháme několik minut účinkovat a následně opláchneme. Při prudkých bolestech hlavy pak vmasírujeme kapku oleje do spánků, při bolestech uší vetřeme kapku oleje k uchu a při bolestech zubů nanášíme několik kapek oleje na zubní kartáček, kterým pak vyčistíme ústní dutinu.

Čaj při zánětu horních cest dýchacích a horečce dle Pavla Váni

40 g kvetoucí natě tužebníku jilmového, 40 g listů podbělu lékařského, 20 g natě dobromysli obecné, 250 ml vody

Bylinky smísíme a odebereme 1 polévkovou lžíci, kterou spaříme 250 ml vroucí vody, 20 minut louhujeme. Čaj pijeme 3× denně před jídlem.

Protikřečový a protimikrobiální čaj dle Pavla Váni

10 g listu šalvěje lékařské, 10 g kořene proskurníku lékařského, 10 g natě mateřídoušky úzkolisté, 5 g natě kopřivy dvoudomé, 5 g květu divizny malokvěté, 10 g natě dobromysli obecné, 5 g květu černého bezu, 20 g listu podbělu lékařského, 5 g plodu anýzu bedrníku, 5 g plodu fenyklu obecného, 5 g kořene lékořice lysé, 250 ml vody

Byliny smísíme a odebereme 1 polévkovou lžíci směsi, kterou povaříme 5 minut v 250 ml vody. Následně louhujeme po dobu 20 minut. Odvar pijeme 3× denně před jídlem.

Čajová směs proti migréně dle Dionýze Dugase

30 g natě meduňky lékařské, 30 g natě dobromysli obecné, 30 g natě máty peprné, 30 g květu fialky vonné, 30 g natě třezalky tečkované, 250 ml vody, 1 čajová lžička kozlíkové tinktury

Byliny smísíme a odebereme 1 polévkovou lžíci směsi, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody, louhujeme 15 minut. Do hotového čaje přidáme 1 čajovou lžičku kozlíkové tinktury. Horký čaj pijeme během jedné hodiny, na čelo si položíme studený obklad a spánky potíráme levandulovým olejem.

V článku jsou uvedeny informace z knihy: Švédová, Zuzana. Štědrý bylinářův rok. Praha: Grada Publishing, a.s, 2021. 392 str. ISBN: 978-80-271-3164-8.