Doba jedová 3 – Bořiči mýtů o kráse

cm doba jedova3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Japonské ženy znají tajemství krásné pleti již celá staletí. S přípravky značky SK-II je nyní můžete odhalit i vy. Před mnoha lety si japonský mnich povšiml, že dělníci v palírně saké měli velmi hladké ruce. Rozhodl se zjistit příčinu. Po mnoha pokusech objevil tekutinu zabraňující stárnutí…

Reklama na prémiovou značku
Přípravků k péči o pleť SK-II.

Před nedávnem učinily čínské úřady vlastní objev: luxusní krémy a pudry na bělení pleti značky SK-II obsahovaly jedovaté těžké kovy chrom a neodym. „Poté, co úřady odhalily, že některé výrobky americko-japonské značky SK-II obsahují zakázané chemické látky, vyšly v Šanghaji stovky rozhněvaných čínských žen do ulic a požadovaly vrácení peněz,“ sdělila v září 2006 francouzská tisková agentura AFP (Agence France Presse). „Ve čtvrtek byla povolána bezpečnostní služba, aby uklidnila rozvášněnou skupinu čítající téměř tři sta osob, které byly nuceny čekat na slíbené vrácení peněz za vadné kosmetické přípravky značky SK-II, vlastněné americkým kosmetickým gigantem Procter & Gamble.“

Společnost Procter & Gamble prodej přípravků značky SK-II dočasně přerušila a poté, co došlo k „nebezpečným incidentům“ mezi nakupujícími a prodavači a rozzuřený dav roztříštil skleněnou výplň dveří u šanghajské pobočky společnosti, zavřela své čínské prodejny. Vrácení peněz za luxusní značkové přípravky, jejichž cena se pohybovala okolo sta dolarů za lahvičku, se dožadovaly tisíce spotřebitelů. Jednalo se o dramatické narušení nedávného a poměrně hladkého vstupu nadnárodních kosmetických společností na největší světový trh.

Těžké kovy chrom a neodym mohou způsobovat ekzém a alergickou dermatitidu a v Číně patří mezi jedny z mála přísad, jejichž použití je v kosmetických přípravcích zakázáno. Společnost Procter & Gamble prohlásila, že výskyt těchto kovů je přirozený, do přípravků značky SK-II nebyly záměrně přidávány a v nízkém množství, v jakém se v přípravcích vyskytovaly, nebyly nebezpečné. V říjnu čínské úřady oznámily, že stopová množství těchto kovů nemohou u spotřebitelů, kteří přípravky používají obvyklým způsobem, vyvolat zdravotní komplikace, a v prosinci se výrobky opět začaly pomalu vracet do prodejen.

Podle prohlášení z hlavního sídla společnosti ve Spojených státech amerických se tato nepříjemná epizoda nepojila s žádnými výraznějšími obtížemi. „Přerušení prodeje podle všeho neovlivní finanční výsledky společnosti Procter & Gamble,“ uvedl deník Cincinnati Enquirer. V Cincinnati se nachází i hlavní sídlo společnosti Procter & Gamble. „Prodeje na čínském trhu představují pouhých sedm procent z celkových prodejů přípravků značky SK-II na světě a mluvčí společnosti prohlásili, že firma dočasně stáhla přípravky z trhu, dokud spory ohledně jejich složení neutichnou a výrobky nebudou prohlášeny za bezpečné. Podle společnosti Procter & Gamble je Čína nejrychleji rostoucím trhem a na ročním objemu jejích prodejů, jenž přesahuje dvě miliardy dolarů, se z převážné části podílejí právě kosmetické přípravky.“

Úryvek z knihy Doba jedová 3.