Do přírody bez obav!

klíště 1 e1592470610820

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Klíšťata. Nebývale teplé zimy těmto malým roztočům svědčí. Opět řádí v plné síle a obtěžují jak nás, tak i naše čtyřnohé kamarády. Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, keřích, kde uchycena za zadní nohy číhají na procházejícího člověka či zvíře. Zajímavostí je, že klíště dokáže hladovět i déle než jeden rok.

Přenášené nemoci

Mezi nejčastější přenášené choroby patří virové onemocnění klíšťová encefalitida a borelióza, která je bakteriálního původu. Zatímco s první nemocí si imunita zdravého člověka poradí většinou poměrně snadno a proděláním vzniká doživotní imunita, s boreliózou je to trochu komplikovanější. I po prodělání boreliózy nevzniká doživotní imunita a tak nás může potrápit i opakovaně. Ostatně tato nenápadná bakterie řádu Spirochét je v našich podmínkách častou mikrobiální příčinou různorodých fyzických i psychických obtíží.

Příznaky boreliózy

  • zánět (skvrna různého zbarvení) na kůži a různé další kožní změny (výstupky)
  • zvětšení mízních uzlin
  • olupující se bříška prstů
  • bolest pohybového aparátu, schvácenost
  • bolest hlavy, zatuhlý krk
  • zhoršená jemná motorika a citlivost
  • únava a pocit vyčerpání, nechuť až deprese

Jak se bránit?

Samozřejmě není řešením se přírodě vyhýbat, pobyt v ní je pro nás velmi prospěšný a zdravý. Není však na škodu nosit do lesního porostu dlouhé kalhoty a uzavřenou obuv, k dostání je také celá řada repelentních přípravků – i těch na přírodní bázi.

Rozhodně se vyplatí po každé procházce pečlivá kontrola, prohlédněte jak své děti, tak i sebe. U klíštěte, které je přisáté kratší dobu než 24 hodin se výrazně snižuje možnost přenosu infekcí.

Čím řešit již vzniklou boreliózu?

Při akutní fázi boreliózy je vhodné podstoupit léčbu antibiotiky. Pozor, ty jsou účinné jen na bakterie, takže v případě klíšťové encefalitidy nejen, že vám nepomohou, ale ještě zbytečně „rozhodí“ střevní mikrobiom. Borelióza se v těle bohužel často ukrývá a zapouzdřuje. Na různé chronické formy i na obě nemoci však platí především zdravá imunita. A tu lze podpořit i přírodní cestou. Například doplňky stravy, ve kterých se snoubí síla informace s účinky bylin. Prokombinujte ty, které posilují imunitní systém s přípravkem proti bakteriálním nákazám.

Redakce Joalis