Do boje s anémií!

Anémie, chudokrevnost nebo lidově řečeno „blednička“. Nemoc, která trápí daleko více lidí, než by se mohlo zdát. Mnozí o ní totiž nemají ponětí. Může se projevovat nenápadně – například únavou, bledostí, neustálým pocitem chladu…

Krev – koluje nám ji v žilách téměř na 6 litrů. Zásobuje organismus kyslíkem a doslova jej pohání. Chudokrevnost tedy nebude věstit nic dobrého. Je způsobena nedostatečnou tvorbou červených krvinek. To má za následek, že do tkáně nejsou dostatečně zásobeny kyslíkem. A organismus trpí… A trpí-li dlouhodobě, dá nám to také znát.

K častým projevům anémie patří:

  • Neustálý pocit chladu, nadměrná únava, výrazná bledost pokožky,
  • bolesti hlavy, bolesti na hrudi,
  • bílé tečky a rýhy na nehtech, časté praskání koutků úst,
  • potíže se srdečním rytmem, schvácenost,
  • vypadávání vlasů, nadměrná tvorba vrásek,
  • pískání v uších,
  • poruchy příjmu potravy.

Co za ni může? Těžko říct, faktorů je celá řada. K těm nejběžnějším (a také nejsnáze řešitelným) problémům patří nedostatek železa a některých vitaminů a minerálů. Ty je dobré do organismu dopravit prostřednictvím vyvážené stravy.

  • Bohatým zdrojem železa, kyseliny listové i vitaminu B12, který je v případě anemie skutečně potřeba doplňovat, jsou červené maso, ryby, vejce, játra, citrusové plody, listová zelenina, houby, rozinky, datle, sezamová semínka,…
  • bylinek můžeme bez obav sáhnout po pažitce, petrželce, na louce si natrháme kopřivy, pampelišku, řebříček nebo přesličku. Tyto rostlinky podpoří zažívání, posílí organismus, pročistí krev a podpoří detoxikaci. Ta je ostatně při řešení chudokrevnosti také velice významná. Některé detoxikační metody, jako například C.I.C. metoda, dokáží odhalit přesnou příčinu chudokrevnosti, perfektně na problém zacílit a řešit jej.

Poruchy vstřebávání vitaminů a minerálů

Možná si říkáte: „Jím, co mám, a přesto strádám.“ Důvodem může být porucha vstřebávání vitaminů a minerálů. To znamená, že přestože přijímáte vše, co vaše tělo potřebuje, nedokáže zdraví prospěšné látky dostatečně využít.

  • V tomto případě je více než žádoucí zaměřit se na detoxikaci střev, úpravu střevní mikroflóry, která může nadměrně propouštět, anebo naopak nepouštět do organismu potřebné vitaminy a minerály.

Několik dalších tipů…

Zvýšit množství červených krvinek v organismu pomůže i celá řada dalších „maličkostí“. Zkuste chodit co nejčastěji na sluníčko, rozumné opalování pomáhá zvyšovat hladinu červených krvinek v těle.

Stejně dobrou službu prokáže střídavá sprcha (teplou a chladnější vodou), která podpoří cirkulaci krve, bylinné koupele určené k prokrvení pokožky (rozmarýnová, s přídavkem jehličí) nebo šetrné vaření v páře. To pomůže zachovat většinu tělu prospěšných látek.

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.