Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


DMAE

14.04.2014
Muž a žena
DMAE, celým názvem dimethylaminoethanol, je látka vyskytující se v přírodě. Je důležité, že je rovněž v malém množství trvale přítomna v lidském mozku. Jedná se o světle žlutou kapalinu. K jeho základním vlastnostem patří to, že pomáhá zvyšovat bdělost a zlepšovat náladu. Z farmakologického hlediska se řadí mezi nootropika neboli mozkové nutricienty.

Nootropika (někdy také označovány anglicky jako smart drugs, česky poněkud nepřesně jako chytré drogy) jsou léky nebo doplňky stravy, které obsahují látky sloužící ke zlepšení mentálních funkcí, jako je paměť, inteligence, pozornost a koncentrace. Látky z této skupiny se výrazně podílejí na dodávání důležitých látek mozku, jako jsou neurotransmitery, enzymy a hormony, které podporují mozkovou činnost. Dále pomáhají zlepšovat prokrvení mozku (čímž se dostává více kyslíku do mozkových buněk) a hrají i roli v dalších procesech v nervové tkáni.

 

V přírodě se DMAE přirozeně vyskytuje hlavně v mase mořských ryb, především sardinek a ančoviček. Pokusy na zvířatech bylo zjištěno, že zvyšuje hladinu cholinu v mozku a krvi. Cholin (který je zařazen do skupiny vitamínů B) je prekurzor acetylcholinu. Dá se předpokládat, že vyšší hladina cholinu zvyšuje hladinu acetylcholinu, který je významný neurotransmitter neboli přenašeč v mozku. Neurotransmittery jsou látky, které zajišťují komunikaci mezi mozkovými buňkami. Vznikají v nervové soustavě a slouží k přenášení vzruchů mezi nervovými buňkami, z jedné buňky do druhé. Nedostatek acetylcholinu zhoršuje mozkovou činnost. Jeho hladina se snižuje věkem a také příjmem toxických látek potravou. Hraje důležitou roli v procesech, jako je učení, lepší zapamatování si věcí, vybavování si z paměti již naučené látky a zlepšuje i schopnost přemýšlení.

 

Je zajímavé, že DMAE existoval v minulosti i ve formě klasického, registrovaného léku.

V USA v šedesátých a sedmdesátých letech byla tato látka dostupná v léku na lékařský předpis pod názvem Deaner. FDA (americký úřad pro kontrolu léků a potravin) ho doporučoval pro indikaci při problémech s učením s malou soustředěností a přílišnou hyperaktivitou pacienta. V roce 1983 požádalo FDA výrobce o dodatečné studie, aby mohla být znovu prokázána účinnost Deaneru. Výrobce na tyto studie již neměl peníze a tak byl lék stažen z trhu. DMAE je nyní dostupné jako doplněk stravy. Efekt při užívání se dostavuje obvykle postupně během dvou až čtyř týdnů.

 

Co se týče interakcí, nebyly popsány zatím v žádné studii, teoreticky se dá uvažovat o tom, že by DMAE mohla ovlivnit účinek léků, které působí anticholinergně či naopak cholinergně, jako jsou například atropin, skopolamin, neostigmin či další (v současnosti se v medikaci přiliš neobjevují).

 

DMAE je rovněž řazen mezi antioxidanty. Někteří odborníci předpokládají, že DMAE může pomoci i v případě problémů s pamětí u starších pacientů vzhledem k tomu, že nedostatek acetylcholinu bývá spojován se zhoršením paměti a koncentrace. K dalším oblastem, kde by podávání DMAE mohlo pomáhat, jsou psychické stavy spojené se špatnou náladou (deprese). Rovněž se předpokládá, že pomáhá chránit buněčné membrány v mozku a tím, že DMAE zastavuje poškozování těchto buněk, pomáhá předcházet předčasnému stárnutí. DMAE může také pomáhat u pacientů s autismem, Alzheimerovou chorobou, ADHD, u pacientů s paměťovými deficity, depresí a demencí.

 

Je zajímavé, že má uplatnění i v kosmetice. Má schopnost zastavit produkci kyseliny arachidonové, jejíž přítomnost v těle má na svědomí vznik vrásek a stárnutí pokožky.

 

Může také pomoci při tvorbě pigmentových skvrn, (což je nahnědlý pigment, způsobený "jaterními skvrnami" - lentigo), které se vyskytují převážně na hřbetech rukou mnoha lidí nad 50 let.

 

DMAE je zcela netoxický a bezpečný. Nicméně, je doporučeno, aby bylo vždy dodrženo doporučené dávkování. Užívání velkého množství DMAE může mít za následek bolesti hlavy, nespavost nebo svalové napětí. Osoby trpící Alzheimerovou chorobou, depresí nebo jinou psychickou poruchou by se měli před užíváním DMAE poradit s lékařem.

 

Celková nabídka přípravků obsahující DMAE.


Související články:
Věnujte pozornost pleťovým sérům aneb nadstandardní péče o pleť
Deprese je nemoc
Co je mozková mrtvice?
ADHD
Potřebujete energii? Najdete ji v přírodě!


14.04.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

259,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS