DMAE

cm muz zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

DMAE, celým názvem dimethylaminoethanol, je látka vyskytující se v přírodě. Je důležité, že je rovněž v malém množství trvale přítomna v lidském mozku. Jedná se o světle žlutou kapalinu. K jeho základním vlastnostem patří to, že pomáhá zvyšovat bdělost a zlepšovat náladu. Z farmakologického hlediska se řadí mezi nootropika neboli mozkové nutricienty.

Nootropika (někdy také označovány anglicky jako smart drugs, česky poněkud nepřesně jako chytré drogy) jsou léky nebo doplňky stravy, které obsahují látky sloužící ke zlepšení mentálních funkcí, jako je paměť, inteligence, pozornost a koncentrace. Látky z této skupiny se výrazně podílejí na dodávání důležitých látek mozku, jako jsou neurotransmitery, enzymy a hormony, které podporují mozkovou činnost. Dále pomáhají zlepšovat prokrvení mozku (čímž se dostává více kyslíku do mozkových buněk) a hrají i roli v dalších procesech v nervové tkáni.

V přírodě se DMAE přirozeně vyskytuje hlavně v mase mořských ryb, především sardinek a ančoviček. Pokusy na zvířatech bylo zjištěno, že zvyšuje hladinu cholinu v mozku a krvi. Cholin (který je zařazen do skupiny vitamínů B) je prekurzor acetylcholinu. Dá se předpokládat, že vyšší hladina cholinu zvyšuje hladinu acetylcholinu, který je významný neurotransmitter neboli přenašeč v mozku. Neurotransmittery jsou látky, které zajišťují komunikaci mezi mozkovými buňkami. Vznikají v nervové soustavě a slouží k přenášení vzruchů mezi nervovými buňkami, z jedné buňky do druhé. Nedostatek acetylcholinu zhoršuje mozkovou činnost. Jeho hladina se snižuje věkem a také příjmem toxických látek potravou. Hraje důležitou roli v procesech, jako je učení, lepší zapamatování si věcí, vybavování si z paměti již naučené látky a zlepšuje i schopnost přemýšlení.

Je zajímavé, že DMAE existoval v minulosti i ve formě klasického, registrovaného léku.

V USA v šedesátých a sedmdesátých letech byla tato látka dostupná v léku na lékařský předpis pod názvem Deaner. FDA (americký úřad pro kontrolu léků a potravin) ho doporučoval pro indikaci při problémech s učením s malou soustředěností a přílišnou hyperaktivitou pacienta. V roce 1983 požádalo FDA výrobce o dodatečné studie, aby mohla být znovu prokázána účinnost Deaneru. Výrobce na tyto studie již neměl peníze a tak byl lék stažen z trhu. DMAE je nyní dostupné jako doplněk stravy. Efekt při užívání se dostavuje obvykle postupně během dvou až čtyř týdnů.

Co se týče interakcí, nebyly popsány zatím v žádné studii, teoreticky se dá uvažovat o tom, že by DMAE mohla ovlivnit účinek léků, které působí anticholinergně či naopak cholinergně, jako jsou například atropin, skopolamin, neostigmin či další (v současnosti se v medikaci přiliš neobjevují).

DMAE je rovněž řazen mezi antioxidanty. Někteří odborníci předpokládají, že DMAE může pomoci i v případě problémů s pamětí u starších pacientů vzhledem k tomu, že nedostatek acetylcholinu bývá spojován se zhoršením paměti a koncentrace. K dalším oblastem, kde by podávání DMAE mohlo pomáhat, jsou psychické stavy spojené se špatnou náladou (deprese). Rovněž se předpokládá, že pomáhá chránit buněčné membrány v mozku a tím, že DMAE zastavuje poškozování těchto buněk, pomáhá předcházet předčasnému stárnutí. DMAE může také pomáhat u pacientů s autismem, Alzheimerovou chorobou, ADHD, u pacientů s paměťovými deficity, depresí a demencí.

Je zajímavé, že má uplatnění i v kosmetice. Má schopnost zastavit produkci kyseliny arachidonové, jejíž přítomnost v těle má na svědomí vznik vrásek a stárnutí pokožky.

Může také pomoci při tvorbě pigmentových skvrn, (což je nahnědlý pigment, způsobený „jaterními skvrnami“ – lentigo), které se vyskytují převážně na hřbetech rukou mnoha lidí nad 50 let.

DMAE je zcela netoxický a bezpečný. Nicméně, je doporučeno, aby bylo vždy dodrženo doporučené dávkování. Užívání velkého množství DMAE může mít za následek bolesti hlavy, nespavost nebo svalové napětí. Osoby trpící Alzheimerovou chorobou, depresí nebo jinou psychickou poruchou by se měli před užíváním DMAE poradit s lékařem.