Divizna sápovitá

Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides) je léčivá rostlina existující tak trochu ve stínu své známější příbuzné, divizny velkokvěté, s níž sdílí i většinu jejích příznivých vlastností. Patří do čeledi Scrophulariaceae – krtičníkovité.

Je to dvouletá rostlina, dorůstající výšky až 200 centimetrů. Lodyha je přímá a hustě porostlá listy. Její květy mají až zářivě žlutou barvu. Roste hojně po celé Evropě, i u nás. Dále roste na Kavkaze, v Turecku, v severním Íránu a na západní Sibiři. Jako rostlinná droga se používají květní koruny bez kalichu po odtržení od květního lůžka.

Z přírodních látek obsahuje slizy, saponiny, flavonoidy a karotenoidy (například krocetin). Díky obsaženým látkám nachází využití jako expectorans – jako látka podporující vykašlávání hlenů, které zkapalňuje a tím dochází k jejich jednoduššímu vykašlávání. Slizy pomáhají mírnit dráždění ke kašli také tím, že společně s vodou tvoří na sliznici dýchacích cest ochrannou vrstvu. Obsažené flavonoidy mají i protizánětlivé působení, což působí příznivě u zánětu dýchacích cest. Dá se použít i jako doplněk léčby u zánětu hrtanu, nosohltanu a horních cest dýchacích.

V minulosti byla používaná v léčitelství i při horečce, průjmech, bolestech břicha, ale také při různých kožních onemocněních, léčbě zranění, u bradavicí nebo také proti vypadávání vlasů. V některých případech se používá i ve veterinární medicíně – při kataru horních cest dýchacích u drobných zvířat. Má použití i v kosmetice – používá se v šampónech určených pro plavovlásky.

Zajímavé je, že v jihoamerické tradiční medicíně se používají i listy netypickým způsobem – rolují listy do cigaretových ruliček a používají je při bronchitidě a astmatu.

Na závěr lze uvést, že divizně byly vždy přisuzovány magické vlastnosti – keltští druidové ji používali jako vykuřovadlo, v Indii se zavěšuje nad okna nebo dveře, aby odháněla zlé démony a u nás se věřilo, že rostlina divizny posvěcená na svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) dokáže uchránit před blesky a démony.

V minulosti měla i praktické využití – stonek divizny ponořené do loje či pryskyřice sloužil jako pochodeň.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.