Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Dítě ve věku od 2,5 do 3 let

09.07.2008
Děťátko po druhém roce života je hlavně velmi citlivé. Už mu mnohem lépe rozumíme a snadněji se vychovává. Velmi rádo s něčím pomáhá, když to není obyčejně pro nás příliš šťastné. Má již vybudované určité rituály, které se opakují a pomáhají mu rozvíjet sebedůvěru a určovat si představu o okolním světě. Začíná si také osvojovat pravidla života ve skupině. Někdy je legrační, jak bere ty svá vážně a bedlivě požaduje jejich dodržování od ostatních. Například dokáže vynadat tatínkovi, že nemá zapnutý bezpečnostní pás nebo že si neuklidil oblečení.

Je to počátek disciplíny – děťátko již zná základní pravidla, opakuje si je, snaží se je dodržovat a jejich dodržování vyžaduje. Chápe to tak, že někdo tyto pravidla nevymyslel kvůli tomu, aby je trápil, ale že platí pro všechny a toto poznání mu pomáhá si utvořit představu o světě. Dítě je schopné rozlišovat různé předměty dle barev či tvarů, uspořádat je i vyjmenovat. Zapojuje schopnost logického myšlení, prozkoumává nové věci a místa, rozebírá různé předměty, objevuje a pak analizuje.

 

Řeč se velmi rychle rozvíjí, slova čím dál víc nahrazuje přímé jednání. Dítě o problému dokáže přemýšlet, řeč mu pomáhá rozvíjet inteligenci. Podle individuálních okolností má slovní zásoba dítěte tohoto věku něco kolem 30 a 300 slovy. Dokáže již pomalu skládat rozvité věty, používá správný slovosled někdy i rod přídavných jmen a zájmen. Pokud žilo dítě od narození v dvojjazyčném prostředí, je již schopné vyjadřovat se pomocí obou jazyků. Dále je nutné pomáhat dítěti obohacovat slovní zásobu pomocí knížek, písniček, básniček. Tento věk je ideální na získávání vjemových zkušeností. Budeme-li dítě učit být pozorné, dotýkat se věcí, pozorovat okolí, naslouchat, bude to vnímat jako zábavnou hru, kterou můžeme obohatit, když ji doplníme vysvětlujícím komentářem. Příroda nám nabízí nekonečné množství příležitostí k pozorování věcí – mraveniště, broučky, motýly, včely, plující mraky, hvězdnou oblohu. Dotýkat se můžeme kůry stromů, mokré trávy, srsti zvířat, naslouchat například zpěvu ptáků, zurčení vody, větru. I domov je plný různých vjemů, tyto věci jsou velmi důležité, protože dítěti poslouží k dalšímu vývoji.

 

Fyzické schopnosti děťátka jsou den ode dne větší. Chůze, běh i jízda na tříkolce mu nedělají již větší problémy. Někdy již dítěti nestačí prostředí bytu, ale potřebuje vyběhnout na zahradu, na nový rozlehlejší prostor. Dítě začíná riskovat, má snahu se pouštět do nebezpečných situací, s nimiž si obyčejně neví rady. Proto je nutné zajistit blízké okolí a neustále ho hlídat. Dítě již obvykle dokáže chodit bez cizí pomoci nahoru a dolů po schodech, udrží plnou sklenici vody, aniž by rozlilo a začíná stříhat s nůžkami – pozor na knížky, oblečení!

 

Dítě si nadále hraje samo. Jeho fantazie mu umožňuje vymýšlet různé formy příběhů, které dotváří. Oblíbené hry jsou ty, které lze skládat a rozebírat. Dítě je spokojené, když vidí, že předmět lze rozložit a zase složit do původní podoby. Oblíbené jsou různé jednoduché druhy puzzlí, kostky, stavebnice, dřevěné vláčky. Rádo si též hraje s figurkami, maňásky, loutkami. V tomto věku je již dítě klidnější, udrží lépe pozornost a tak začíná mít v oblibě kreslení, modelování, navlékání velkých korálků.

 

Venku dítě rádo pozoruje hmyz, hraje si s vodou – vylívá a nalívá, pracuje na pískovišti, nakládá a vykládá písek, kamínky či jiné přírodní materiály do aut, rádo se houpe a vozí na skluzavce. Ve vztazích doma obvykle je pořád silně citově spjaté s matkou, ale už uvítá hlídání otce či prarodičů. Sociální vztahy dítěte tohoto věku se vyvíjí velmi pomalu. Ačkoliv se zdá, že má dítě radost s přítomnosti vrstevníků, neumí si počínat ve vztazích s nimi. Morálku a trpělivost dítě ještě neovládá, spíše se střídá vlídnost a agresivita. Dítě si vytváří jen krátkodobé a často konfliktní vztahy. Nevěšte hlavu, toto jednání se bude pomalu zlepšovat.


Související články:
Dětské jesle - adaptace dítěte na nové prostředí
Jak na batole
Kdy začít u dítěte s výukou cizích jazyků?
Nechutenství a děti
Proč je důležité dětem číst
Růst dítěte
Výživa dítěte v raném věku


09.07.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS