Dietní chyby se časem v organismu sčítají

dieta e1633437125523

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud se trápíte nějakým zdravotním problémem, pak je ze všeho nejdůležitější uskutečnit hloubkový rozbor s lékařem, který vás zná. Je to logické, ale v praxi se to neděje. Tuto skutečnost mi denně potvrzují lidé, kteří oslovují naši poradnu.

Stačí doplnit, co chybí?

Ano, lékař jim udělá krevní rozbor a například zjistí, že chybí hořčík nebo vitamin D apod., a tak jim samozřejmě dává doporučení k užívání chybějících prvků. Jedná se o tzv. substituční terapii. To může situaci zlepšit, ale protože nebyl proveden hloubkový rozbor a nalezena příčina (a ta si „v klidu“ pokračuje dále), projeví se to tak, že když přestane ona substituce, příznaky se obnoví. Není tedy léčena příčina.

Jádro problému

Jádro problému spočívá v chybném životním stylu a ve způsobu stravování. Rozborem lze zjistit, že si dotyčný vytvořil nerovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. Často je to způsobeno sedavým zaměstnání a nedostatkem pohybu, anebo naopak přílišnou pohybovou aktivitou a nedostatečným zasycením.  

Vědci považují zvýšenou konzumaci výrazně dochucených a průmyslově zpracovaných potravin za velmi nevhodnou, protože neobsahují dostatečné množství potřebných živin. Mnoho lidí se stravuje „závodně a formou bufetu“. Na přípravu pokrmů nemají čas a prostor, a když se dostanou k vaření, nepracují s čerstvými surovinami, které jsou důležité pro rovnováhu živin v pokrmech.

Pomyslné složení talíře, kde je maso, nebývá dostatečně vyváženo zeleninou, chybí vláknina, tak důležitá pro zažívací trakt a střevní peristaltiku. Maso patří mezi potravu, která potřebuje dlouhou dobu ke strávení, a proto zpomaluje peristaltiku. Naopak cukry jsou „rychlé“ potraviny a je třeba je omezit. Podobně solení; statistiky a různé testy ukazují, že jako národ hodně solíme a konzumujeme slané pochutiny. Je také zafixováno, že bílkoviny jsou jen v mase, a zapomíná se na bílkoviny rostlinné např. v luštěninách. U masa je ještě důležitý moment, zda dodavatel masa má chov ve volném výběhu, nebo v uzavřeném prostoru, a jaké používá krmivo. Přednost má volný výběh. A poslední připomínka se týká pití tekutin. Obyčejná voda je mnohonásobně zdravější než ochucené nápoje. Ty mívají vysoký obsah cukrů.

Při komunikaci v poradně se často dovídám, že si je dotyčný vědom, že jeho index pro zdraví není dobrý, a tak se snaží stav kompenzovat potravními doplňky. To může fungovat krátce, ale z dlouhodobého pohledu situaci nezachrání.

Následky

Při uvedených dlouhodobých dietních chybách se projeví nerovnováha, může být dlouho plíživá a nenápadná, ale svou existencí přispívá ke kardiovaskulárním chorobám, rakovině, metabolickému syndromu, diabetu, depresím, demenci, poruchám imunitního systému a dalším stavům. Jsou vytvořeny podmínky pro rozmanité zánětlivé stavy.

Laboratorní vyšetření ukáže na nedostatek vápníku a kvůli tomu dochází k měknutí a řídnutí kostí, přidávají se neurologické příznaky, brnění, křeče, svalové bolesti, zhoršení zraku a zubní kazivost.

  • Když chybí hořčík, může vás trápit syndrom neklidných nohou, lidé na vás pozorují změny chování, nálad. Trápí vás nespavost, problémy s usínáním, opět svalová slabost a křeče. Kromě toho hrozí i některé srdeční arytmie, hypertenze (vysoký krevní tlak), onemocnění kardiovaskulárního systému či poškození ledvin a jater.
  • Když vám chybí železo, dostavuje se únava až vyčerpání, bolesti hlavy, máte bledou pokožku. U žen se dostavuje silná a bolestivá menstruace, špatná kvalita vlasů a jejich vypadávání.
  • Jako překvapení se zjišťuje pokles zinku a selenu. První z nich hraje významnou roli ve fungování imunitního systému. Ovlivňuje také psychickou pohodu, způsobuje únavu, bolavé koutky rtů, nechutenství a vede i k lámavějším nehtům a vlasům. V těhotenství zpomaluje růst plodu a může zapříčinit vrozené vady a spontánní potraty.
  • Při nedostatku selenu se dostaví svalová slabost, únava a oslabený imunitní systém, dříve se tvoří vrásky a stárne pleť.
  • Na konec jsem si nechal draslík, většinou si všímáme jenom sodíku. Ale pozoroval jsem, že má souvislost s nedostatkem hořčíku. Při jeho nedostatku přicházejí změny nálady, slabost a únava, bolesti a ztuhlost svalů a křeče, mravenčení v končetinách, zažívací potíže, bušení srdce a potíže s dýcháním. Když se k hořčíku přidá draslík, zlepšení se dostavuje efektivněji. Nicméně je třeba zdůraznit, že je důležitá konzultace a sledování laboratorních hodnot s ošetřujícím lékařem. Nic se nemá přehánět.

Jako zásadní věc v řešení naznačených problémů vědci považují vyváženou stravu a trvalou změnu životního stylu. Každý je se svým tělem sám, a pokud se jeho dietní chyby v průběhu jeho života sečetly, má nejvyšší čas k tomu, aby je trvale odstranil a již nedopustil jejich opakování.

MUDr. P. Šácha