Dietární opatření při zvýšené kyselině močové

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kyselina močová, pokud je podle výsledků testů u lékaře její hodnota zvýšená, představuje jeden z faktorů pro vznik DNY.

Vzhledem k tomu, že dna bývá spjata i s jinými dietně ovlivnitelnými potížemi, plní dietní opatření při dně několik důležitých úkolů. U obézních pacientů je velmi důležitá redukce hmotnosti. Ještě větší důležitost je přikládána, pokud pacient má zvýšenou hladinu především abdominálně uloženého tuku. Normální hodnoty se u zdravého člověka pohybují okolo 25 až 40 cm2 tuku, co je uložen mezí vnitřními orgány. Pokud mluvíte o zvýšené hladině útrobního tuku, jedná se o hodnoty 100 cm2 a více. Tuto hodnotu Vám dnes mohou zjistit velmi přesné diagnostické přístroje INBODY.

Optimálním způsobem redukce hmotnosti je mírná redukční dieta v kombinaci s pravidelným pohybovým režimem. Týdně by mělo dojít k váhovému úbytku přibližně 0,5 až 1 kg, rychlejší hubnutí může zhoršit hyperurikémii a podnítit akutní projevy. Každopádně by energetický příjem neměl přesahovat energetický výdej, tedy pokud pacient nehubne, neměl by ani přibývat na hmotnosti.

Významným faktorem je dostatečný příjem vlákniny, denní konzumace zeleniny a ovoce je nezbytná, zeleniny by mělo být až 700 g. Velice doporučuji celozrnné obiloviny a pečivo v přiměřených porcích. Také je nezbytné omezit konzumaci tuků s obsahem nasycených mastných kyselin, tedy především živočišných. Nejen volné tuky, jako je sádlo a máslo, ale důležité je snížit také obsah tuku vázaného v živočišných potravinách. Jde především o tučná masa, uzeniny, tučné mléčné výrobky a sýry. Rovněž je potřeba snížit celkové množství tuků ve stravě. Povolenou dávku hradíme především rostlinnými oleji, zvláště lisovanými za studena. Opatření ve vztahu k tukům platí dvojnásob u pacientů, kteří mají hyperlipoproteinémii!

Celkový příjem bílkovin by měl být rovněž korigován. Živočišné tuky jsou většinou obsaženy v živočišných bílkovinných potravinách, proto jsou tyto dvě stravovací zásady na sebe vázány. Dávka bílkovin by neměla přesahovat 0,8 gramů na kg tělesné hmotnosti a den, k jejímu hrazení by měly být používány nízkotučné potraviny. Pro přípravu masa platí zásada, že vývary raději nepoužíváme, pouze vařené maso. Technologická úprava dušením má být použita bez předchozího opékání na tuku, při pečení maso často podléváme – dostatek vody je důležitý pro vyvaření purinů, proto omezujeme konzumaci masových šťáv. Smažení a grilování je nevhodné.

Velice důležité je vynechat, nebo více či méně omezit potraviny, které mají vysoký obsah purinů. Mezi potraviny s nejvyšším obsahem purinů patři vnitřnosti, drobné ryby, jako sledě, sardinky a šproty, silné masové vývary, kaviár, droždí, jikry, slanečky a podobně. Restrikce purinů je důležitá, ale není všespasitelná. Jídelní lístek by měl být konzultován s nutričním terapeutem z důvodu kombinací chorob a individuálních rozdílů mezi jednotlivými pacienty. Omezení konzumace jakéhokoliv alkoholu patří mezi významná výživová opatření. Již existují velmi přesné a objektivní studie, které potvrzují, že alkohol škodí v jakémkoliv množství.

Brusinka

Velice důležité je omezit i konzumaci dráždivých a pikantních složek – nakládaná masa, pikantní a tučné uzeniny, kořeněné zrající a plísňové sýry, majonézové saláty (například mexický), ostrá koření, sójová omáčka, čokoláda, silné kakao, větší množství kávy. Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat pitnému režimu, z důvodu odplavování škodlivých látek z organismu a z důvodu prevence tvorby kamenů kyseliny močové. Doplňujeme dostatek tekutin – tzn. 2 až 3 litry denně podle tělesné hmotnosti a aktivity během dne. Pitný režim může zahrnovat vodu, ovocné a zeleninové šťávy, močopudné čaje, slabý ruský čaj, urologický čaj (má mít světle zlatou barvu), Rudolfův pramen, Bílinskou kyselku, Dobrou vodu. Výsledkem změn by měla být konzumace vyvážené stravy, dle zásad zdravé výživy, bez hladovění, které negativně ovlivňuje metabolismus kyseliny močové, a bez přejídání, které zvyšuje riziko obezity. Významná je také pravidelnost v jídle, platí stejná zásada jako pro obézní. Ideálně co tři hodiny malé porce jídla, tedy přibližně pět denních jídel. Tato omezení dlouhodobá, tedy celoživotní, je nutná trvalá změna dosavadního životního stylu. Ale jen obsah purinů není jediným měřítkem pro zařazování a vynechávání potravin z jídelního lístku.

Například kakaový prášek sice obsahuje přibližně 1900 mg purinů ve100 g kakaa, ale ke konzumaci se jej zpravidla používá velmi málo. Naproti tomu luštěniny obsahují mnoho purinů, ale zároveň mnoho vlákniny, která zrychluje střevní peristaltiku, a tím snižuje využitelnost přítomných bílkovin a příjem purinů.

Pro člověka nemocného dnou není vhodná práce ve vlhku a chladu a stálá zátěž dolních končetin. Péče o hygienu kůže, koupání, sprchování, čistý oděv i kvalitní obuv je důležitá pro ochranu před kožními komplikacemi. Vhodné je střídání práce a odpočinku, dostatek tělesného pohybu a častý pobyt na čerstvém vzduchu, minimalizovat stres a naučit se relaxovat. Důležitá je psychická vyrovnanost, protože prudké rozčilení může vyvolat dnavý záchvat! Kromě prevence stresu, zdravé stravy s vynecháním, či větším omezením purinů, je, jak jsem zmínila, velice důležitý i pitný režim.

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je po právu popisována jako velice všestranná, užitečná rostlina s bohatým zastoupením živin, vitaminů a minerálních látek. I díky všestrannosti a bohatému zastoupení živin se Moringa označuje názvy jako „zázračný strom“ či „zelený diamant“. Proto se s ní můžete setkat nejen v gastronomii a v lidovém léčitelství. Složení moringy je velmi pestré, obsahuje celý komplex známých přírodních minerálních látek, vitaminů i antioxidantů. Je významným zdrojem rostlinné bílkoviny.

Pro správnou činnost ledvin je v této směsi vhodná především divizna velkokvětá a ořešák královský. Dopřejte si tento nálev, připravený dle návodu, 2 x denně a pojte zdravé s užitečným.