Detoxikace pomocí přírodních rostlin

Slovo detoxikace je latinského původu. Je složeno z předpony de- (značící obecně odstranění, vyloučení) a slova toxicus (jedovatý). Je to tedy obecně řečeno zbavení se jedovatých látek.

Většinou to nejsou samozřejmě jedy. V případě opravdových jedů, jako třeba mediálně známý metanol či jedovaté rostliny či houby je třeba neodkladně zavolat lékaře a řídit se jeho instrukcemi po telefonu.

Ale zpět k detoxikaci, která nás zajímá. Z hlediska přírodní medicíny jsou jedovaté látky, látky tělu cizí a škodlivé, které se do našeho těla dostaly z okolního prostředí. Škodlivá látka (někdy nepřesně označovaná jako toxin, odborně bychom řekli asi kontaminant) může vstoupit tzv. bránami vstupu – tedy zkonzumovaná v potravě přes žaludeční trakt, vdechnutá z ovzduší přes cesty dýchací a také prostup přes všechny vrstvy pokožky do krevního oběhu.

Důležitý je také, odborně řečeno, proces distribuce kontaminantu v těle. Jde o to, kde a jak moc se vstřebá, jak se pohybuje v těle (metabolismu) a jak se vyloučí (exkrece). Důležité je, zda je látka rozpustná v tucích či ve vodě, jestli se váže na bílkoviny krevní plazmy nebo jako prostupuje bariérami v těle – hematoencefalickou (lidově mezi mozkem a zbytkem těla) a placentární (zjednodušeně mezi matkou a dítětem).

Co se týče exkrece neboli vylučování, z hlediska detoxikace je významná především exkrece plícemi, ledvinami a stolicí. Plícemi dochází k exkreci zejména plynných látek (oxid uhličitý) a látek vysoce těkavých (např.: většina organických rozpouštědel). v ledvinách se kontaminant vylučuje buď pomocí glomerulární filtrace, nebo pomocí specializovaných transportních systémů proximálních tubulů ledvin. Pomocí stolice se látky mohou vylučovat dvěma způsoby – buď je to vazba látky na nestrávené složky potravy, nebo exkrece žlučí. Naprostá většina chemických látek je metabolizovaná v játrech, odkud jsou jejich metabolity vylučovány do žluče a ta pak do stolice. Okrajově jsou látky ještě vylučovány potem, slinami, slzami a mateřským mlékem. Kontaminanty se mohou ještě změnit v těle na jinou látku, to je tzv. biotransformace, ale tu, vzhledem k poměrné složitosti nechme stranou.

V pojetí přírodní medicíny je to proces jemnější, než při otravě, řekněme oxidem uhelnatým, látky jsou méně nápadné a v menších množstvích, ale princip je stejný – odstranění nežádoucích látek z těla. Proto se u látek zmíním o jejich působení související s podporou detoxikace.

Dalo by se říci, že přírodní látky pomáhají mnoha různými způsoby, jak odstranit živé i neživé vetřelce z našeho organismu. Jako první z nich můžeme uvést chlorofyl. Chlorofyl je zelené barvivo umožňující fotosyntézu v rostlinách. Je obsažen (mimo jiné) v tzv. zelených potravinách, jak jsou sladkovodní řasy chlorella či spirulina, nebo mladý ječmen. Podporuje metabolismus, působí proti zánětům, a pomáhá odstraňovat plísně, kvasinky a některé typy virů a bakterií.

Další je rostlina pocházejí z oblastí Mexika a USA, juka (yucca shidigera). Obsahuje terpenové saponiny, které se vstřebávají do krve a tím se dostanou do celého organismu. Zde se podílejí na očištění organismu od zanesených škodlivin, toxinů apod. Dále pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin, odstranit usazeniny v ledvinách (kameny, písek) a pozitivně působí i na žlučník a žlučové cesty.

Mnozí znají rostlinu z oblasti Amazonie, uncaria tomentosa, známější pod názvem vilcacora (též Uňa De Gato, česky kočičí dráp). I ta podporuje detoxikaci. jedno z vysvětlení nabídla studie italských vědců. kteří objevili v extraktu z rostliny v unkárii skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinové, které mají řadu příznivých účinků na organismus. Působí jako antioxidanty, hubí viry, bakterie a plísně.

Detoxikace podporuji i housenice čínská (Cordyceps sinensis), cizopasná houba pocházející z Číny. Užívá se při rekonvalescenci po vyčerpávajících onemocnění a rovněž obsahuje polysacharidy, které vyvolávají imunitní odezvu při virové či bakteriální infekci).

Detoxikačních přírodních látek je mnohem více. Často závisí na stanovisku či zkušenostech odborníků v přírodní medicíně, kterou látku tam zařadí a kterou ne. Z dalších přírodní látek je možno zmínit ještě například aloe vera, adsorpční uhlí, ostropestřec mariánský, lesklokorka lesklá (reishi), vojtěška (alfalfa), kustovnice čínská (Lycium chinense), červené lapačo (Tabubeia impetiginosa) a celá řada dalších.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.