Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Detoxikace a posílení organismu

05.10.2016
Detoxikace
Velký zájem příznivců přírodní medicíny vyvolává tématika detoxikace organismu, ale také jeho celkového posílení a zvýšení odolnosti proti negativním vlivům z okolního životního prostředí.

Detoxikace organismu je zaměřena na odstranění jedovatých a škodlivých látek, toxinů, které se nám dostanou do těla a mohou být původci různých zdravotních potíží. Přírodní přípravky na sebe vážou škodlivé látky v těle a z organismu je vylučují. Je to důležité například jako prevence alergických reakcí či při boji s nadváhou (ale nejen v takových případech). Je nutné připomenout, že vhodně sestavený jídelníček při detoxikaci hraje rovněž důležitou roli.

 

Yucca

Významnou léčivou rostlinou pocházející z Jižní Ameriky je yucca (někdy též psána juka), latinsky Yucca shidigera, kde byla používána již v tradičním léčitelství domorodých Indiánů. Obsahuje více prospěšných látek, ale pro detoxikaci jsou důležité terpenové saponiny. Tyto látky se vstřebají do krevního oběhu a tím se dostávají do našeho organismu. Pomáhají při očistě těla od škodlivin a toxinů. Je to dáno tím, že terpenové saponiny obsahují sapogenin, který pomáhá očistit žaludeční trakt od nánosů a usazenin, to i včetně škodlivé bakteriální flóry. Dá se přirovnat k přírodnímu “saponátu”, který “umyje” náš gastrointestinální trakt. Mechanismus účinku spočívá v tom, že snížením povrchového napětí zabraňují rovněž průnik virů přes stěnu střevní do krve a způsobují rozpad bakterií. Pozitivní je i to, že pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin a odstranit nežádoucí usazeniny v ledvinách jako jsou ledvinové kameny či tzv. písek. Yucca obsahuje i stearové saponiny, které se podílejí na snížení vysoké hladiny cholesterolu v těle.

 

Zelené potraviny

Velmi oblíbené jsou dnes i tzv. zelené potraviny - chlorella, spirulina či mladý ječmen. Právě chlorella je vhodným doplňkem stravy při detoxikaci organismu. Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa (latinsky chlorella pyreidonosa). Je významná už tím, že obsahuje řadu důležitých látek - vitamíny, minerály, stopové prvky i bílkoviny. Pro účely detoxikace je ale klíčové to, že dokáže na sebe navázat těžké kovy (například rtuť či kadmium). Mechanismus účinku spočívá v tom, že stěny chlorelly tyto těžké kovy na sebe navážou a těžké kovy odcházejí společně s chlorellou z našeho těla ve stolici.

 

Přírodní látky proti parazitům

Proti přítomnosti nežádoucích parazitů pomáhají bojovat i další přírodní látky. Je možno zmínit ořešák královský (používal se v tradiční lidové medicíně k očistě žaludečního traktu), kurkumu dlouhou (obsažena v kari koření, které pomáhá v Orientu chránit před parazity), tymián neboli mateřídoušku (obsahuje etherickou silici thymol, která působí protiparazitárně) nebo tykev obecnou (tradičně se také užívá jako doplněk celkové léčby parazitárních infekcí). Výtažky ze všech těchto látek jsou obsaženy v přírodním přípravku Parazin.

 

Adaptogeny

Důležitými přírodními látkami jsou i tzv. adaptogeny. Adaptogeny jsou široká skupina látek (různí autoři tam zařazují různé látky), které pomáhají různými způsoby zvýšit odolnost organismu proti nemocem, negativním vlivům z okolního prostředí, jakou škodlivé volné radikály, stres či viry nebo baktérie. K nejznámějším patří ženšen pravý nebo třapatka nachová.

 

Ženšen

Ženšen pravý (Panax ginseng) obsahuje látky zvané ginsenosidy (jedná o saponiny), které výrazně pomáhají posilovat imunitu a zvyšovat odolnost vůči stresu a fyzické námaze. Ženšen také působí na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu nebo na soustavu žláz s vnitřní sekrecí.  Adaptogenní efekt ženšenu odborníci přisuzují změnám v absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků.

 

Třapatka nachová

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) obsahuje velké množství přírodních látek, z nichž některé přispívají k tomu, že posiluje fungování našeho imunitního systému. Velký význam má zejména při prevenci vzniku infekčních onemocnění. Odborníci předpokládají, že některé z obsažených látek (alkylamidy) mohou stimulovat fagocytózu (fagocytóza je proces pohlcování pevných - škodlivých -  částic z okolního prostředí buňkami).

 

Housenice čínská

Tím ale výčet látek posilujících náš organismus nekončí. Z dalších přírodních látek můžeme zmínit housenici čínskou (Cordyceps sinensis) nebo rdesno mnohokvěté (polygonum mullitflorum). Housenice čínská je, jak název napovídá, cizorodá houba pocházející z Číny, která pomáhá posilovat imunitní systém (díky obsaženým nukleotidům a glukanům). Dále působí proti zánětům a infekcím, pomáhá snižovat stres, podporuje kardiovaskulární systém a harmonizuje krevní tlak.

 

Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté se řadí mezi antioxidanty. Pomáhá vychytávat škodlivé volné radikály z okolního prostředí a přispívá ke zlepšení fyzického a psychického zdraví díky celé řadě dalších příznivých působení v našem organismu.

 

Na závěr je třeba zmínit, že pro dobrý stav naší imunity je třeba mít i optimálně fungující systém střevní mikroflóry, kterou je dobré posílit podáváním probiotik.

 

Celková nabídka přípravků pro detoxikaci organismu.


Související články:
Rdesno mnohokvěté
Cordyceps sinensis (housenice čínská)
Ženšen korejský (Panax ginseng)
Aktivní ochrana moderního člověka
Odjedovat se
Yucca - přírodní prostředek pro očistu organismu
Proč se vyplácí neuspěchat detoxikaci
Zdravá střeva, důležitý aspekt zdraví


05.10.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS