Detoxikace a posílení organismu

cm detoxikace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velký zájem příznivců přírodní medicíny vyvolává tématika detoxikace organismu, ale také jeho celkového posílení a zvýšení odolnosti proti negativním vlivům z okolního životního prostředí.

Detoxikace organismu je zaměřena na odstranění jedovatých a škodlivých látek, toxinů, které se nám dostanou do těla a mohou být původci různých zdravotních potíží. Přírodní přípravky na sebe vážou škodlivé látky v těle a z organismu je vylučují. Je to důležité například jako prevence alergických reakcí či při boji s nadváhou (ale nejen v takových případech). Je nutné připomenout, že vhodně sestavený jídelníček při detoxikaci hraje rovněž důležitou roli.

Yucca

Významnou léčivou rostlinou pocházející z Jižní Ameriky je yucca (někdy též psána juka), latinsky Yucca shidigera, kde byla používána již v tradičním léčitelství domorodých Indiánů. Obsahuje více prospěšných látek, ale pro detoxikaci jsou důležité terpenové saponiny. Tyto látky se vstřebají do krevního oběhu a tím se dostávají do našeho organismu. Pomáhají při očistě těla od škodlivin a toxinů. Je to dáno tím, že terpenové saponiny obsahují sapogenin, který pomáhá očistit žaludeční trakt od nánosů a usazenin, to i včetně škodlivé bakteriální flóry. Dá se přirovnat k přírodnímu “saponátu”, který “umyje” náš gastrointestinální trakt. Mechanismus účinku spočívá v tom, že snížením povrchového napětí zabraňují rovněž průnik virů přes stěnu střevní do krve a způsobují rozpad bakterií. Pozitivní je i to, že pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin a odstranit nežádoucí usazeniny v ledvinách jako jsou ledvinové kameny či tzv. písek. Yucca obsahuje i stearové saponiny, které se podílejí na snížení vysoké hladiny cholesterolu v těle.

Zelené potraviny

Velmi oblíbené jsou dnes i tzv. zelené potraviny – řasy chlorella, spirulina či mladý ječmen. Právě chlorella je vhodným doplňkem stravy při detoxikaci organismu. Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa (latinsky chlorella pyreidonosa). Je významná už tím, že obsahuje řadu důležitých látek – vitamíny, minerály, stopové prvky i bílkoviny. Pro účely detoxikace je ale klíčové to, že dokáže na sebe navázat těžké kovy (například rtuť či kadmium). Mechanismus účinku spočívá v tom, že stěny chlorelly tyto těžké kovy na sebe navážou a těžké kovy odcházejí společně s chlorellou z našeho těla ve stolici.

Přírodní látky proti parazitům

Proti přítomnosti nežádoucích parazitů pomáhají bojovat i další přírodní látky. Je možno zmínit ořešák královský (používal se v tradiční lidové medicíně k očistě žaludečního traktu), kurkumu dlouhou (obsažena v kari koření, které pomáhá v Orientu chránit před parazity), tymián neboli mateřídoušku (obsahuje etherickou silici thymol, která působí protiparazitárně) nebo tykev obecnou (tradičně se také užívá jako doplněk celkové léčby parazitárních infekcí).

Adaptogeny

Důležitými přírodními látkami jsou i tzv. adaptogeny. Adaptogeny jsou široká skupina látek (různí autoři tam zařazují různé látky), které pomáhají různými způsoby zvýšit odolnost organismu proti nemocem, negativním vlivům z okolního prostředí, jakou škodlivé volné radikály, stres či viry nebo baktérie. K nejznámějším patří ženšen pravý nebo třapatka nachová.

Ženšen

Ženšen pravý (Panax ginseng) obsahuje látky zvané ginsenosidy (jedná o saponiny), které výrazně pomáhají posilovat imunitu a zvyšovat odolnost vůči stresu a fyzické námaze. Ženšen také působí na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu nebo na soustavu žláz s vnitřní sekrecí.  Adaptogenní efekt ženšenu odborníci přisuzují změnám v absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků.

Třapatka nachová

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) obsahuje velké množství přírodních látek, z nichž některé přispívají k tomu, že posiluje fungování našeho imunitního systému. Velký význam má zejména při prevenci vzniku infekčních onemocnění. Odborníci předpokládají, že některé z obsažených látek (alkylamidy) mohou stimulovat fagocytózu (fagocytóza je proces pohlcování pevných – škodlivých –  částic z okolního prostředí buňkami).

Housenice čínská

Tím ale výčet látek posilujících náš organismus nekončí. Z dalších přírodních látek můžeme zmínit housenici čínskou (Cordyceps sinensis) nebo rdesno mnohokvěté (polygonum mullitflorum). Housenice čínská je, jak název napovídá, cizorodá houba pocházející z Číny, která pomáhá posilovat imunitní systém (díky obsaženým nukleotidům a glukanům). Dále působí proti zánětům a infekcím, pomáhá snižovat stres, podporuje kardiovaskulární systém a harmonizuje krevní tlak.

Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté se řadí mezi antioxidanty. Pomáhá vychytávat škodlivé volné radikály z okolního prostředí a přispívá ke zlepšení fyzického a psychického zdraví díky celé řadě dalších příznivých působení v našem organismu.

Na závěr je třeba zmínit, že pro dobrý stav naší imunity je třeba mít i optimálně fungující systém střevní mikroflóry, kterou je dobré posílit podáváním probiotik.