Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Děti a zdravé zoubky

15.12.2006
První zuby se dítěti prořežou asi v 6. až 7. měsících života. Zhruba v době, kdy dítě začne chodit do školy, tedy v 6 nebo 7 letech nahradí tyto mléčné zoubky "druhé zuby". Zdravá výživa, to znamená přírodní potraviny (přírodní národy nemají zkažené zuby) a hodně málo sladkého jsou nejdůležitější ochranou před kazy. Kromě toho je samozřejmě důležitá důkladná a důsledná péče o zuby, která by se měla již provádět od prvního vyrostlého zoubku a o kterou by se dítěti do 6 let měli starat převážně rodiče (dítě do 6 let si není schopno samo důkladně vyčistit zoubky). Rodiče by hlavně měli dítěti vložit kvalitní návyky ústní hygieny.

KAZY:

U kazů se napřed vytvoří bělavé, potom hnědavé povlaky na zubech. Ty později způsobí díry v zubech. K profylaci byste neměli svému miminku nebo malému dítěti dávat žádné lahvičky k déletrvajícímu cucání, v nichž je obsažena šťáva nebo slazený čaj. Naprosto nepřípustné je namáčení dudlíku do sladké šťávy nebo do medu. Nejlepší pro zubní dutinu je to, když se dítěti nedává dudlík vůbec.

 

Obsah cukru vede snadno ke kazům, protože tekutina zůstane delší dobu v ústech a není ihned spolknuta jako při pití z hrníčku. Chce-li vaše dítě při usínání nebo také v noci láhev, naplňte jí kojeneckou nebo převařenou vodou.

 

Zásadně by se rodiče měli postarat o to, aby jejich robátko jedlo co nejméně sladkého. Důležitá je i kontrola složení potravin, které dítě jí, protože hodně z nich obsahuje skrytý cukr (například jogurty, jogurtové nápoje, dezerty).

 

Dítě by si mělo 3 x denně vyčistit zuby (ráno - po snídani, v poledne - po obědě, večer - po večeři. Po večerním čistění by už nemělo nic jíst).

 

FLUORID:

Podávání fluoridu je velmi sporné. Povrch zubu je napřed odolnější proti kyselinám, které vznikají při bakteriálním rozkladu cukru. Když se však fluorid nepodává celý život, zub tuto ochranu zase ztratí. Příčinou zubního kazu není tedy nedostatek fluoru, nýbrž špatné stravovací návyky a nedostatečná péče o zuby a ústní hygiena. Zubní kazy způsobují především sladké svačiny, výrobky z bílé mouky, cukr a sladké nápoje.

 

Pravidelné dávky fluoru v sobě skrývají kromě toho nebezpečí předčasného stárnutí kostí a oslabení imunity. Klasická homeopatie nabízí naproti tomu vhodné a zcela neškodné možností, jak zuby chránit. Na trhu jsou k dostání čistě přírodní zubní pasty pro děti i dospělé bez fluoru, umělých sladidel a jiné chemie.

 

Choďte se svým dítětem pravidelně k zubnímu lékaři. Jsou-li v zubech díry, musí je lékař vyplnit. Zkažené mléčné zuby ovlivňují i "druhé zuby" - tohle hodně rodičů neví, nebo na to zapomíná.

 

Na článku jsem použila materiály Ch. Steinbrecht-Baade aj. Dauser


Související články:
Fejeton o zubních lékařích
Bolesti zubů, dásní a bylinky
Problémy s dásněmi
Aloe vera na dásně a zuby
Když nás v dospělosti navštíví plané neštovice
Čistota půl zdraví?


15.12.2006
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS