Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Černý kašel, který se z počátku projevuje jako obyčejné nachlazení, doprovází rýma, kýchání, zvýšená teplota, bolest v krku či chrapot. Rozdíl je však v tom, že zatímco klasické nachlazení do týdne odezní, napadení bakterií Bordetellou pertusis teprve začíná roztáčet soukolí. Nemocného trápí hustá rýma a zahleněný krk, dále též typické nekonečné, záchvatovité kašlání, které je doprovázeno kokrhavým zvukem. Kašel může být dokonce tak úporný, že s každým záchvatem pacient zároveň zvrací. K tomuto dochází zvláště po jídle. Tento článek píši z pohledu maminky, jejíž syn před měsícem černý kašel prodělal. Co nám pomohlo?
Pokud dítě dlouho kašle, navštivte lékaře
Jelikož je černý kašel skutečně nevyzpytatelný a jeho počáteční fáze se velmi podobá obvyklým podzimním nastuzením, bývá velmi komplikované jej na začátku rozpoznat. Včasná diagnóza je však pro chorobu klíčová. Neboť čím dříve nemocný nastoupí antibiotickou léčbu, tím lepší prognóza zvládnutí nemoci. S užíváním ATB se rovněž zkracuje doba infekčnosti, a tedy i potenciální nákaza někoho dalšího.
Jen pro zajímavost, do ISIN (informační systém infekčních nemocí) bylo v období od 1. 1. 2024 do 29. 9. 2024 nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse, tedy černého kašle.
Osobní zkušenost: Syn byl zhruba 14 dní zahleněný, trápila jej vleklá, hustá rýma, běžné léky na nachlazení, ani byliny nezabíraly. Přítomný byl rovněž kašel, který však připomínal spíše klasické nastuzení. Po návštěvě dětské ambulance udělal obezřetný pediatr preventivně výtěr z nosohltanu, který pak za čtyři dny potvrdil přítomnost bakterie Bordetella pertusis. Takto jsme získali několik dní k dobru, neboť s prvními záchvaty silného kašle, které přišly souběžně s výsledky stěru, syn začal užívat ATB. Průběh sice nebyl nikterak příjemný, s pozdější diagnózou by však byl jistě komplikovanější.
Co nám pomohlo?
Největším problémem je silné zahlenění s úpornými záchvaty kašle, které nás nutí neustále vykašlávat. Charakter kašle se však může během dne měnit, kdy kašel produktivní střídá kašel suchý.
Na kašel doprovázený vykašláváním nám pomohl sirup Hedelix, který jsme podpořili užíváním Kaloby, kapek s obsahem extraktu z Jihoafrické pelargonie. Noční záchvaty lze mírnit sirupem Tussirex, který je vhodný na oba typy kašle, ať už suchý či produktivní, čímž se významně prodlouží doba aktivního spánku. Lékařem nám bylo dále k desinfekci ústní dutiny a krku doporučeno užívání koloidního stříbra ve formě spreje. I to jsme tedy zařadili. Z ATB byl předepsán Klacid, ke kterému syn užíval probiotika Probacin, na noc pak lyofilizovaná probiotika Bactoral. Ta obsahují probiotickou kulturu Streptococcus salivarius K12, která tvoří peptidy salivaricin A2 a salivaricin B tzv. bakteriociny.
Tato kultura dokáže zaujmout strategické pozice v dutině ústní, nosohltanu a středouší, čímž dokáže vytěsnit nežádoucí druhy.
Naše babské rady na černý kašel
- Čím více pod hlavou, tím lépe. Zejména v noci. Kašlající dítě podložte co nejvíce, bude se mu snáze dýchat, snáze si též odkašle. Pokud se dostaví typický záchvat, zkuste také otevřít okno, případně dítě zabalte a k oknu jej přineste. Bude-li dítko dostatečně oblečeno, u okna může strávit delší čas. Tehdy mu na hlavu oblečte teplou čepici, vytahuje-li ručky z pod přikrývky, navlečte mu tenčí rukavice. Chladný vzduch dítku uleví, dovolí mu snáze usnout, rovněž napomůže cirkulaci vzduchu, zmírní bakteriální nálož v místnosti.
- Vlhký vzduch. Dýchání vlhčího vzduchu podporuje samočisticí schopnost dýchacích cest. Využít můžeme funkci zvlhčovače vzduchu, případně, položit přes topení mokrý ručník. Osobně při kašli používám také ultrazvukový difuzér, který rozkmitá vodu. Pokud přidám silici, molekuly vůně a vody spolu reagují, čímž dochází k provonění vzduchu.
- Silice. Těmi rozumíme těkavé látky, které jsou obsaženy ve všech rostlinách. Využít je lze v aromaterapii, přidávat je do koupele, léčivých olejů, ať už na rýmu či k masáži. Výtečně se hodí do již zmíněných ultrazvukových difuzérů. Které silice použít při černém kašli?
- Cedrová silice, usnadňuje vykašlávání, zklidňuje
- Eukalyptová silice, podporuje hlubší nádech, usnadňuje vykašlávání
- Bergamotová silice, uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání
- Ravensára vonná, silný desinfekční účinek, potírá choroboplodné zárodky
- Levandulová silice, klidní kašel, navozuje uvolnění a rychlejší spánek, hodí se zejména v noci, kdy se dítě často budí
- Borovicová silice, aktivuje dýchání, má antiseptický účinek
- Tymiánová silice, desinfikuje, mírní úporný kašel.
- Bylinkové masti. Podobně, jako silice, lze využít také sílu bylinkových mastí, které prohřívají namáhanou oblast hrudníku. Zde se nám výtečně osvědčila tymiánová mast, která celkově tonizuje a osvěžuje, uvolňuje dýchací cesty. Mastí masíruji oblast hrudníku, zad, nevynechám ani oblast čela, nosu. Při masáži mysleme také na plosky nohou, které následně oblečme do ponožek.
- Bezinkový sirup. Dětem podávejme 3 x denně 1 čajovou lžíci. Dospělým 3 x denně lžíci polévkovou. Bezinky jsou vyhledávané pro svůj protihlenový, antibakteriální, protizánětlivý efekt. Pomohou i při horečce, stejně, jako jejich květ. Užívání bezinkového sirupu lze dále doplnit o pitnou kůru z květu černého bezu, lípy, šípkové růže a trnkového květu. Tyto byliny jsou známé pro svůj potopudný efekt.
- Bylinky. K zmíněnému černému bezu, lípě, plodu a květu šípkové růže, trnce můžeme přidat ještě mateřídoušku, která dětem lahodí. Výborné jsou také byliny slézovité, zde řadíme sléz maurský, který děti zaujme tmavě modrou barvou. Využít lze také malé množství šalvěje, která působí desinfekčně. Osvědčuje se i podběl (s tím to však díky přítomnosti alkaloidů nepřehánějme), anebo jitrocel.
- Pitný režim. Voda či bylinkový čaj pomáhají rozpouštět hlen, zvlhčují plíce a zároveň zklidňují podrážděný a bolavý krk. Pokud dítě zvrací, do vody či čaje přidejme kostky ledu. Studený nápoj udrží tekutinu po delší čas v žaludku.
- Míčkování. Tato povrchová masáž dokáže působit na vnitřní orgány. Ve své podstatě hovoříme o hlazení měkkým míčkem, které snižuje napětí kolem průdušnice a dýchacích cest vůbec. Míčkování uvolňuje nahromaděný hlen a usnadňuje jeho vykašlávání. Tato technika není složitá, z počátku nám mohou být návodná videa na youtube.com
V průběhu kašlání buďme dětem na blízku, kašel totiž často doprovází zvracení. Proto je důležité, abychom byli po ruce, pokud kašlající dítko zároveň vdechne zvratky. Laskavá náruč je též klidným přístavem, pokud jsou děti dlouhodobým a úporným kašláním frustrované.
Černý kašel: pomoc jídlem
Nemocného je třeba vyživit, nicméně, jídlo by mělo být velmi lehce stravitelné, to, aby zbytečně neleželo v žaludku a nebylo v průběhu silného kašlání vyvráceno. Výborně se nám zde osvědčují vývary, například s ječnými kroupami či slzovkou, které odhleňují. Nápomocné budou také jáhly, které jsou ke všemu zásadité a dodají tělu minerální látky. Charakter stravy bude spíše šetřivý, využívejme technologický způsob přípravy dušením, vařením, nepodávejme nic smaženého a pokud možno, také nic instantního. Servírujme jednoduché kaše, ať už z ovesných vloček, zmíněných jáhel, pohanky. Doplňme je o dušené ovoce, trošku másla či oleje.
Zcela vyjměme uzeniny, které narušují antibiotiky namáhaný a redukovaný střevní mikrobiom.
Pokud nemocný odmítá jíst, ponechme jej na čajové pauze. Nápoje však přislaďme, výborně se osvědčuje například med. Děti též ocení přesnídávky či domácí pudinky, jednoduše vše, co netřeba moc kousat.