Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Detektivka ve stravování

06.11.2014
Detektivka ve stravování
Strava sehrává důležitou roli v tom, jak se cítíte. Když se necítíte dobře, nemáte energii, náladu, chuť do života, je vhodné překontrolovat a změnit své stravování. Nemám ovšem na mysli dietu v tom smyslu, jak je často vnímána - totiž omezení příjmu potravy kvůli hubnutí.

Častěji nevyhovující potraviny a typy obtíží

Skladba stravy, která je pro daného jedince nevyhovující, může vést až k depresím, pro jedince může existovat určitý druh jídla, které nesnáší.

 • Jsou známy tzv. maskované potravinové alergie, které se projevují změnou psychiky. Člověka běžně ani nenapadne, že by se alergie mohla projevovat jiným způsobem, než třeba kožní reakcí, svěděním, nebo ztíženým dýcháním, ale reakce se může projevovat i na úrovni psychiky.
 •  

 • Je známo třeba u celiakie dětí, že se správnou diagnózou nesnášenlivosti lepku a nastavenou bezlepkovou dietou změní i chování a vývoj dětí. Do té doby rodiče navštěvovali s dítětem různé výchovné poradny pro neposlušnost, neklid, nesoustředěnost a vztek svých dětí, a přitom netušili, že se za tím problémem skrývá nesnášenlivost potraviny.
 •  

 • Podobně můžeme pozorovat u alergie na mléko stavy zvýšené aktivity, neklidu, nervozity. Zde se po podání mléka nejvíce zhorší třeba ekzém se svědivostí a pak jsou psychické problémy vysvětlovány právě viditelným kožním projevem. Ale ona biochemická reakce má vliv právě i na psychiku.
 •  

 • Žaludeční problémy mohou být způsobeny požíváním mléčné stravy nebo pšeničných výrobků. Pokud máte problémy v této oblasti, můžete si místo pšeničných produktů vybírat výrobky z ovesné mouky, rýže nebo žita.
 •  

 • Nesnášenlivostí vůči některým druhům potravy mohou být zhoršeny i revmatické problémy. V tomto smyslu jsou známy reakce na rajčata.
 •  

 • Někdy přijde zhoršení jako překvapení po požití želatiny, a to dokonce i v tak malém množství, které obnášejí želatinové kapsle pro vitamíny, minerály a ingredience, které jsou určeny na zlepšení výživy kloubů. Dochází k tomu jevu, že na jedné straně přijímáte látku, která vám má pomoci, a současně si ubližujete želatinovou kapslí. Tyto látky nepůsobí stejně na každého, ale abyste přišli „na kloub“ svých problémů, stojí za to prozkoumat i tyto souvislosti.
 •  

 • Stejný paradox je znám u nesnášenlivosti mléčného cukru. Mléčný cukr potřebuje ke svému zpracování enzym - laktázu. Když ji jedinec nemá, a přesto přijme v jídle mléčný cukr, pak má problémy s jejím zpracováním, a proto se objeví příznaky podobné reakcím alergickým: průjem, bolesti břicha apod. Mléčný cukr se však přidává jakožto nosič nebo doprovodná ingredience do mnohých léčiv, třeba i proti alergiím. Takže ten, kdo má nesnášenlivost mléčného cukru a současně alergii, bude mít smůlu, když požije tabletku antihistaminika, která současně obsahuje mléčný cukr. Na jedné straně uklidní alergii účinnou látkou antihistaminika, ale na straně druhé si mléčným cukrem způsobí problémy.

 

Několik týdnů vlastního pátrání a zápisků se vyplatí

Pokud máte periodické výkyvy ve zdravotním stavu, je užitečné pustit se do „detektivky“:

 • Zapisujte si denně po dobu několika týdnů všechno, co jste jedli, pili, a také jednotlivá zhoršení zdravotního stavu. Brzy vyjde najevo, že v jídelníčku existuje látka, která vám vadí.

 

Často pijeme kávu, kolu, limonády z PET lahví, aniž bychom si uvědomovali možné následky. A přitom je patrné, že mnohým lidem škodí i jejich nepatrná množství. Budete možná ohromeni, jak pozitivní účinek může mít omezení těchto látek na dobrý zdravotní stav. A v případě chronických nemocí, alergií, kožních projevů či zmíněných depresí je správné zjištění a omezení „škodlivé“ látky přímo nutností a prvním krokem k nápravě.


Související články:
Maskovaná alergie I
Celiakie
Nesnášenlivost mléčného cukru
Jako bumerang


06.11.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS