Dech beroucí levandule

cm levandule1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Levandule patří mezi silně aromatické bylinky s celou řadou léčivých a podpůrných vlastností, pro které si tyto jemné fialové kvítky doslova zamilujete.

V kosmetice i kuchyni

Většina z nás levanduli používá ve formě nejrůznějších uvolňujících a relaxačních olejů či mastí, své místo však nachází také hojně v kuchyni. Nepatří tedy pouze mezi léčivky, ale také gurmánské bylinky, kterými můžeme ozvláštnit nejeden sladký pokrm. Nejprve si však o levanduli povězme více, z hlediska jejich fytoterapeutických vlastností.

Zevní účinky

Prapůvod levandule náleží prosluněnému středomoří, kde se i dnes bylinka táhne v širé voňavé lány a plantáže, nad kterými se vznášejí opojné molekuly linalyl-acetátu. Právě ten levanduli propůjčuje onen nezapomenutelný jemný nádech, který je tak typický pro celou Provence. Již odpradávna se bylinou léčí lehčí forma nespavosti, neboť její jemné, sedativní účinky, napomáhají utlumit podrážděné vegetativní nervstvo, dále také migrénové, depresivní stavy, taktéž i vnitřní napětí, roztěkanost, neschopnost zvolnit, vypnout a zastavit. V takovém případě pak bylinkáři doporučují levanduli kombinovat s léčivým heřmánkem, který její účinek ještě více umocní.

Levanduli řadíme mezi účinné protikřečové činidlo, tzv. spasmolytikum. Trápí-li nás napětí či křeče, zkusme danou oblast pro-masírovat. Tím, že levandule napomáhá k rozšíření vlásečnic, dochází snáze k prokrvení postiženého místa a následné úlevě. Rovněž je výtečná při kolikovité bolesti trávicí soustavy, pocitu plnosti či nadýmání, kdy jemná masáž uspíší střevní peristaltiku a dodá tak kýžený pocit úlevy. Levandulový olej uleví i miminku, kdy jemnou masáží bříška docílíme spokojenějšího trávení. V takovém případě však dbejme kvality levandulového výrobku, nezapomínejme na to, že dětská kůže je mnohem více náchylná k celkovému podráždění. Jemnými krouživými pohyby v oblasti slinivky břišní pak docílíme snazšímu uvolnění trávicích enzymů, jež opět povzbudí zpomalené zažívání.

Silice oleje mají taktéž i regenerační charakter, lze je tedy použít k jemné desinfekci kůže, u drobnějších odřenin, poštípání hmyzem. Výtečné jsou taktéž protizánětlivé vlastnosti, u revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy či Bechtěrevovy choroby pak doporučuji přidávat několik kapek levandulového oleje do vlažné koupele. Mělo by zmírnit negativní projevy těchto autoimunitních poruch. Navíc, málokdo ví, že levandule přímo vybízí k tomu, abychom si z ní občas všichni uchystali voňavou lázeň. Základem slova je totiž lavare, což v latině znamená mýti se.

V průběhu chřipkového období lze použít levanduli při inhalačních technikách, kdy na litr vody použijeme zhruba polévkovou lžíci květů, které prohřejeme a posléze, jakmile voda jemně vychladne, inhalujeme přikrytí hrubší dekou. Inhalování by mělo pomoci zklidnit podrážděné dýchací cesty. Jak je vidno, svými uvolňující účinky napomáhá bylinka nejenom duši, ale také tělu, což je v dnešní uspěchané době plné léků více než žádoucí.

Vnitřní užití

Osobně velmi ráda používám levanduli v kuchyni, ani ne tak pro její čarokrásnou vůni, jako onu charakteristickou, nezapomenutelnou chuť. Dobrého však stačí pomálu, proto je záslužné s levandulí šetřit, pokud to přeženeme, namísto jemnosti se dočkáme hořkosti, která pak pokazí i ten nejlákavější dezert. Na jednu klasickou buchtu vždy používám květy dvou menších levandulových snítek. Jiné to bude, přidáme-li kvítečky do jakékoli limonády, například v kombinaci s citrónem a zázvorem. Macerováním se bylinka rozvíjí jen pozvolna. Pokud ji však přidáváme do těsta, které následně upečeme, její chuť je pak mnohem více intenzivní.

Cuketový perník s nádechem levandule

  • 250 g špaldové mouky
  • 50 g ovesných vloček
  • 1 větší cuketa
  • 150 ml pohankového mléka
  • 50 ml kokosového oleje
  • kypřící prášek do pečiva bez fosfátů
  • perníkové koření
  • 2 polévkové lžíce kakaa
  • sladidlo dle chuti, med, melasa či datlový sirup
  • 2 snítky levandule

Špaldovou mouku promísíme s vločkami, sladidlem a nastrouhanou cuketou. Přidáme kakao, perníkové koření a dále všechny tekuté složky. Nakonec vmícháme kypřící prášek a levandulové květy. Vložíme do vymazané a vysypané formy a pečeme zhruba 60 minut na 180 °C. Perník krásně popraská a vytvoří neopakovatelnou čokoládovou strukturu. Jsme-li gurmány, tuto voňavou záležitost lze potřít směsí z rozmixovaného avokáda, karobu a banánu, čímž docílíme ještě hlubší čokoládové chuti.

Levandulová limonáda s nádechem citrónu

  • 1 litr perlivé vody
  • 3 snítky levandule
  • 50 g červeného rybízu
  • 4 kolečka bio citrónu
  • 2 kolečka okurky

Ač nemám ráda perlivou vodu, neboť nás připravuje o vápník, zde neodolám a udělám malou výjimku : -). U citrónu si hlídejme kůru. Pokud je bio, citron jemně omyjme a nakrájejme i s kůrou. Pokud je kůra chemicky ošetřena, i po pečlivém omytí ji vždy odstaňme. Do džbánu nalijme perlivou vodu, přidejme omytý červený rybíz, citrón, levanduli a plátky okurky. Nechme chvíli uležet a vychladit. Nalévejme do krásných vysokých sklenic s koktejlovou lžící.

Levandule v našem šatníku

A ještě několik zajímavostí na závěr. Pamatuji si, jak voněla babiččina skříň, když do ní rok co rok vkládala čerstvou levandulovou větvičku. Nejen, že se nadobro zbavila molů, ale samo prádlo vonělo jako louka v daleké Provence. Levandule je také jednou z nejpoužívanějších bylin, jež se přimíchává v parfémech. Při morových ranách se levandulí pokrývaly podlahy nemocných. Už tehdy se vědělo o jejích desinfekčních účincích.

Levandulový keř

Levandulový keř je velmi stabilní, pokud se pro něj rozhodnete, vybírejte slunné a suché místo. V takovém případě si pak bylinky užijete na dvě desítky let. Každý rok totiž bohatě vyraší, vykvete a oblaží vás tak svou nezapomenutelnou, charakteristickou vůní. Pokud se nebojíte experimentovat, trošku si jí nasušte, nejenom na čaj, ale také do koláčů, limonád či čokolády, která se stane žhavým terčem návštěv hostů široka daleka : -)