Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Dar řeči

31.08.2013
Dar řeči

…a mluvec jí dal řeč.

Byla jednou jedna princezna a ta se roznemohla, její královský otec dal vyhledat lékaře a zaříkávače, ale nic platno. Byla smutná a mlčenlivá. Až přišel člověk z lidu, vyprávěl jí příběh o loutce - panně a položil jí otázku: Kdo ze tří pomocníků má na pannu největší právo - tedy zásluhu? Ten, který ji vyřezal ze dřeva, ten, který ji oblékl, nebo ten, který jí dal řeč? A tu se princezna rozhovořila: Přece ten, který jí dal řeč. Mluvec má na panně tu největší zásluhu.

Řeč spojuje lidi navzájem. Tvoří se komunikační kanál od vysílače k příjemci a naopak. Tento kanál má za určitých okolností dobrou "vodivost" nebo je rušen tzv. šumy: Může jít o zhoršenou schopnost vysílače vysílat (nezřetelná mluva, výslovnostní chyba, třeba vlivem zhoršeného zdravotního stavu), dále to může být snížená schopnost přijímače dešifrovat slyšená slova (vada sluchu, časově krátká jazyková zkušenost v novém prostředí - cizí zemi apod.), nebo může nastat rušivý moment "na cestě", v samotném kanálu, tj. v technickém zařízení.

 

Ovšem nejen lidi spojuje proces komunikace. Existuje obecně mezi jednotlivci v přírodě (matematicky řečeno mezi prvky jedné množiny - tedy v rámci jednoho biologického druhu), ale tato aktivita přesahuje do komunikace řekněme mezidruhové (např. ve společenství lesa). A ještě jinde, dokonce v rámci jedince, existuje komunikace mezi jeho jednotlivými součástmi, např. uvnitř mezibuněčného tělního prostoru spolu komunikují celé systémy – imunitní, hormonální, endokrinní atd., dokonce bez toho, že by se tím dotyčný jedinec vědomě nějak zabýval, a to v jeho prospěch, pro udržení harmonického průběhu a vyladění všech životně důležitých procesů jeho biorytmu.Jaký je charakter komunikace?

Už zvířata komunikují tělem, radiolokačním centrem či zvuky. Lidská komunikace je nejvíce rozvinuta v artikulované řeči.

 

Potřebujeme k ní mluvidla (systém překážek), která stavíme výdechovému proudu do cesty. Také plíce, nádech a výdech jsou k tomu potřeba. Jako perličku uvedu, že nádech není nutný jen pro získání potřebné kapacity vzduchu do plic, ale některé národy jej využívají dokonce při mluvení; např. Dánové vysloví některá slova při nádechu, obvykle při souhlasu a přitakání, a jakmile jejich nádech kulminuje, pokračují s výdechovým proudem dál ve výpovědi.

 

Ještě před aktem mluvení dochází k myšlenkové formulaci, nápad je převeden do slov, nesoucích významy. Při četbě je tento proces ještě složitější. Třeba takový prvňáček rozpoznává nejprve písmena a slova, převádí si je na významy a také v artikulovanou řeč. Dospělý člověk je v tomto procesu už tak vycvičen, že při četbě nahlas často zaměňuje čtená slova synonymickými výrazy. Ale než se k tomu dopracuje, potřebuje někde načerpat soubor výstižných slov pro vyjadřování svých myšlenek, dobrou slovní zásobu. Pro její získání je potřeba, aby dítě dostatečně četlo, z dobrých zdrojů. Na základě široké pasivní slovní zásoby pak vzroste i jeho zásoba aktivní.

 

Komunikovat je možno i pocitem. Např. se narodí dítě a jeho matka prožívá a vysílá k němu lásku a posiluje jejich společný vztah.

 

Když se od ní dítě postupně učí artikulované řeči, začne i samo pojmenovávat věci a vztahy mezi předměty a lidmi a samostatně tvoří ze slovního materiálu jedinečné věty.

 

Časem člověk přidává k řeči také gesta, ta prozrazují jeho emocionální postoj k tématu a důraz. Zvýšená gestikulace a mnohomluvnost může být lidskému projevu i na závadu. Žvanivost = marnivost v oblasti řeči. Staré české úsloví doporučuje "mluviti stříbro, mlčeti zlato".

 

Řečí se projevuje osobnost člověka, všímáme si jeho výběru slov, intonace mluvy. Vzory hodné následování nám poskytuje literatura, své vzory nám však nabízejí i masové sdělovací prostředky: tisk, rozhlas, televize, internetová zpravodajství ad.

 

Způsob promluvy a obvyklé myšlenkové konstrukce jsou v různých jazycích různé. Na Zemi žili mluvčí nejrůznějších jazyků, s tím, jak se mísily rasy i jazyky, jež pak vyústily v jazyky dnešní.

 

Zde v Evropě máme dva jazykové prazáklady, které tvoří jazykové větve: Jsou to jazyky indoevropské a ugrofinské. Čeština patří do indoevropského základu společně se slovanskými jazyky i germánskými.

 

Vraťme se ještě znovu k úvodnímu odstavci. Dnes mnoho lidí ví, kdo je jejich osobním „řezbářem, krejčím a mluvcem“ a komu dílo náleží. A tak přistupují ke své svobodě i možnosti mluvit jako k daru, který je třeba využít, ne jím plýtvat.

 

Slovo má svou informační hodnotu i sílu a moc. Bible nás mj. ujišťuje: "Slovo bylo první" (Jan 1:1).


Související články:
Péče o řeč
Strach z veřejného vystupování
Koktání
Ticho – proč dítě nechce mluvit
Co ještě můžeš v životě udělat
7 způsobů, jak zvládnout strach z mluvení na veřejnosti


31.08.2013
autor: PhDr. Pavla ŠÁCHOVÁ
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS